Hospodársky denník
USD43,868 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,393 Sk
CZK1,143 Sk
  Štvrtok  20.Apríla 2000

Poklady predávajte s rozumom


Ak práve nemáme peniaze ani na nevyhnutné potreby, väčšinou začneme s ťažkým srdcom uvažovať aj o predaji takých milých vecí, akými sú porcelánové figúrky po tete, mosadzný tĺčik a váhy po babičke, šperky alebo romantické vyšívané dečky z konca minulého storočia. Poradíme vám, ako neprerobiť. Hlavná zásada: Pri predaji sa neponáhľajte! Dobre predáte kĺbové bábiky s porcelánovú hlavičkou z 19. storočia, trvalý záujem je o bižutériu z konca 19. a začiatku 20. storočia, v kurze sú aj staré vianočné ozdoby. Je však naozaj tá vaša bábika klenot z 19. storočia? A nie je soška po babičke, ktorú s pietou uchovávate v šatníku, iba púťovou „tretkou“ Pokiaľ sa rozhodnete niečo predať, mali by ste vedieť, čo predávate – radia odborníci. Dobre je mať odborný posudok, aby ste mohli cenu primerane dvíhať. Potom si rozmyslite, či potrebujete peniaze hneď, alebo môžete nejaký čas počkať. Ak sa ponáhľate, je pre vás zaujímavý nákup za hotové. Tu sa platí v priemere 50 percent ceny. Je to bežná prax i v zahraničí, kde sa za hotové vykupuje v 99 percentách prípadov. Predmet môžete ponúknuť aj do komisionálneho predaja, kde si obchodník berie zvyčajne okolo 20 percent. V tomto prípade si však na peniaze budete musieť chvíľku počkať. Môžete mať šťastie a vec sa predá hneď na druhý deň, ale radšej rátajte s niekoľkými mesiacmi. Pokiaľ len chcete zúročiť hodnotu starých vecí, môžete vec ponúknuť do aukcie. Uzávierky aukcií bývajú dva i tri mesiace vopred. Niekde sa vyvoláva dvojtretinová cena, inde päťdesiatpercentná. V zahraničí existujú aj aukčné domy, kde sa začína na štvrtine odhadnutej ceny. O to väčšie je nebezpečenstvo, že tam bude napríklad iba jediný kupec a predáte za rovnakú cenu, ako by ste predávali z ruky za hotové. Väčšinou sa však ceny na aukciách „šplhajú“ hore. Pokiaľ ide o veci žiadané, ktoré majú zastúpenie v zberateľskom svete, tak je aukčný predaj pomerne výhodný. Ďalšou zásadou je, že cennú vec by ste mali ukázať znalcovi.

S mlynčekom na kávu sa, samozrejme, k nemu ponáhľať nebudeme. Iné je to napríklad pri výtvarných dielach či starom porceláne. Zoznam znalcov získate napríklad aj na mestskom súde. U nás sú vo všeobecnosti vymenovaní pre široký obecný odbor starožitností. Je to svetová rarita, pretože všade vo svete sú špecializovaní na úzky odbor. Experti sa vyjadrujú k pravosti a originalite diel, nie k cene, pretože za cenu historickú alebo umeleckú sa nedá predávať. Pokiaľ predávate mimo oficiálnej aukcie, znalci odporúčajú obísť viac obchodov. Treťou zásadou je, že najlepším kupcom je zberateľ.
V starožitnostiach tradične nakupujú zberatelia, ich zbierky neraz dosahujú úrovne múzeí. Ocenia vec z 18. storočia, pretože tá z 19. storočia je pre nich príliš mladá. Ďalšiu početnú skupinu tvoria snobi. Niektorí nemajú ani potuchy, aké cennosti si odnášajú domov, a ani po tom nepátrajú. Starožitnosti kupujú aj ľudia, ktorí do nich ukladajú peniaze. Tí držia svetové ceny. „Vyženú“ ich do závratných miliónových súm v dolároch a už nikdy nepripustia, aby stáli menej. Do tejto kategórie patria aj špecialisti na šperky - a to nielen dobové. Drahé kamene vôbec majú na aukciách i špecializovaných zberateľských stretnutiach stále vysoký kredit a pri „umnom“ investovaní sa vám vložené peniaze niekoľkonásobne vrátia. (mb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.