Hospodársky denník
USD43,868 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,393 Sk
CZK1,143 Sk
  Štvrtok  20.Apríla 2000

Ďalšia banka v nútenej správe


Národná banka Slovenska (NBS) včera rozhodla o uvalení nútenej správy na Slovenskú kreditnú banku (SKB), a. s., Bratislava. Súčasne so zavedením nútenej správy bolo v banke obmedzené vykonávanie platobného styku, nakladanie s vkladmi, poskytovanie úverov a vykonávanie ďalších obchodov. Dôvodom uvalenia nútenej správy bola podľa NBS zlá ekonomická a finančná situácia SKB, ktorá v posledných dňoch vyústila do nedostatku finančných prostriedkov na plynulé uhrádzanie bezhotovostných platieb, ako aj ich zadržiavaniu, čím boli poškodzované záujmy klientov. SKB totiž už dlhšiu dobu vykazovala problémy s vlastnou likviditou, keď v posledných dvoch periódach plnenia povinných minimálnych rezerv práve táto banka nesplnila predpísané povinné rezervy, predstavujúce základný ukazovateľ peňažnej stability a obozretného podnikania banky. Scenár z IRB?
NBS na základe rozhodnutia o nútenej správe v zmysle zákona o bankách pozastavila činnosť predstavenstva SKB. Núteným správcom banky sa stal bývalý správca Investičnej a rozvojovej banky (IRB) Vladimír Hromý. V histórii slovenského bankovníctva sa tak SKB stala treťou bankou, v ktorej NBS uvalila nútenú správu. Prvou bola IRB (19. decembra 1997) a druhou Priemyselná banka (19. októbra 1999). IRB bola pod správou NBS dva roky pre nepriaznivý stav hospodárenia a zabezpečovania likvidity. Po zvýšení základného imania a zahájenia ozdraveného procesu však už od konca minulého roka pracuje v štandardnom režime. Problémy Priemyselnej banky, ktorú v závere minulého roku za symbolickú jednu korunu prevzala Slovenská sporiteľňa, a. s., Bratislava, rovnako súviseli s nedostatkom likvidity pre plnenie svojich záväzkov, zadržiavanie platieb veľkých klientov, ako aj s neplnením povinných minimálnych rezerv. Výbery klientov
Ku koncu predchádzajúceho roka dosahovala bilančná suma SKB približne 10,6 mld. Sk. V priebehu prvých mesiacov tohto roka však boli zaznamenávané výbery vkladov najmä zo strany väčších klientov, čím sa postupne znížila počas prvých troch mesiacov tohto roka približne o 1 mld. Sk. Príčinou tohto zníženia by podľa odhadov odborníkov mali byť predovšetkým výbery úložiek veľkých klientov, keďže vklady fyzických osôb nevykazovali pokles. SKB totiž v porovnaní s konkurenčnými bankovými subjektmi ponúka nadštandardné výnosové úroky. Výška úložiek v banke môže v súčasnosti dosahovať približne 6,5 až 7 mld. Sk. Podľa predbežných údajov SKB ku koncu roka predstavovala 7,39 mld. Sk. Najväčším akcionárom banky je Slovenský plynárenský priemysel, š. p. (SPP), ktorý vlastní v banke takmer 38 %, Vodohospodárska výstavba, š. p., Bratislava 15 % a Transpetrol zhruba 3 %. Štátom kontrolované subjekty tak ovládajú v banke približne 56 % základného imania. Podľa vyjadrenia guvernéra NBS Mariána Juska bude musieť SKB niekto pomôcť. V prípade, že akcionári nepodporia svoju banku likviditou a neprejavia záujem ani zvýšiť jej kapitál, príde na rad Fond ochrany vkladov (FOV). Ten však podľa guvernéra v súčasnosti nedisponuje dostatkom zdrojov na vyplatenie zákonom garantovaných náhrad za vklady. (TASR)
Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.