Hospodársky denník
USD43,868 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,393 Sk
CZK1,143 Sk
  Štvrtok  20.Apríla 2000

Bude bojkot minulosťou?


OSN stojí pred črepinami svojej sankčnej politiky
Viedeň (TASR) - V dôsledku masívnych a rozsiahlych hospodárskych sankcií, uvalených na autoritatívny režim, zväčša trpí ľud a nie politická elita, ktorej správanie sa prijatie týchto opatrení vlastne spôsobilo. K takémuto záveru dospel generálny tajomník OSN Kofi Annan vo svojej správe adresovanej Valnému zhromaždeniu Organizácie Spojených národov. Ako uviedol včera denník Kurier, Annan z črepín, ktoré zostávajú po bojkotoch, usudzuje, že mocipáni často majú zo sankcií skôr úžitok, pretože kontrolujú čierny trh, profitujú z neho a sankcie zároveň využívajú ako zámienku na odstránenie politickej opozície. Práve neefektívnosť a „neželané vedľajšie účinky“ sú dôvodmi, pre ktoré OSN začína pomýšľať na prehodnotenie sankčnej politiky - po desaťročí, počas ktorého práve embargo považovali za zázračný prostriedok proti nepohodlným režimom. Nové predsavzatie znie: sankcie sa majú stať efektívnejšími a miestne obyvateľstvo postihnutých krajín má v ich dôsledku menej trpieť. Jediný vinník
V pozadí sankcií však často stojí jediná mocnosť - USA. A to napriek tomu, že obchodné embargo nemalo v prípade Fidela Castra účinok, v Somálsku naďalej vládne anarchia, Slobodan Miloševič ešte stále sedí v prezidentskom paláci, Angola, Rwanda a Libéria stále nie sú oslobodené, v Siera Leone naďalej zúri občianska vojna, v Afganistane šliapu po ľudských právach rovnako ako v Sudáne, Irán smerom zvonku nemožno zmeniť a v Iraku sa viac než jeden milión detí a starých ľudí stali obeťami nedostatku potravín a liekov. Vo všetkých týchto prípadoch však americká politika už celé roky znie rovnako: bojkot. Zmenili by postoj?
Člen amerického Kongresu Tony Hall donedávna priamo na mieste zisťoval, aký efekt má sankčná politika voči Iraku. Videl však len zomierajúce deti, prázdne skrinky na lieky a bezmocných zdravotníkov. „Väčšina Američanov nie je zoznámená s utrpením Iračanov. Ak by o tom vedeli, zaujali by iný postoj“, vyhlásil Hall v Bagdade. Podstatnejšie je však to, čo nepovedal: americký ľud má so sankčnou politikou svojej vlády pramálo spoločné. Zodpovední sú politickí predstavitelia. Za kulisami však Washington zrejme začína svoju politiku voči Iraku prehodnocovať. Francúzsko, Rusko, Čína i Rakúsko sa totiž už dávno postavili proti sankciám.
Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.