Hospodársky denník
USD43,868 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,393 Sk
CZK1,143 Sk
  Štvrtok  20.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nečakáme až na vstup do EÚ

Digby: Slovensko má v porovnaní s ČR viac čo ponúknuť

Obchodné oddelenie Veľvyslanectva Veľkej Británie v SR má za cieľ predovšetkým informovať britské spoločnosti o možnostiach investovania, resp. exportovania na Slovensko, ako aj poskytnúť asistenciu pri ich investíciách. Na stav britských investícií, ako aj záujem britských investorov sme sa opýtali vedúceho obchodného oddelenia Simona Digbyho.

Britsko-slovenský vzájomný obchod sa oproti predchádzajúcemu obdobiu výrazne zvýšil, pričom rast badať na oboch stranách. Vnímate tento zvýšený nárast ako záujem investorov, resp. ako zlepšenie investičného prostredia na Slovensku?

- Pôsobím tu len dva roky, takže môžem zhodnotiť vývoj len za toto obdobie. Áno, zaznamenal sa rast exportu na Slovensko, ako aj rast priamych zahraničných investícií. Ide o výsledok práce slovenskej vlády na makroekonomickom poli. Je ľahšie prilákať investorov, keď vidia, že ekonomika je v danej krajine

Ide prevažne o vaše dojmy a skúsenosti alebo toto hodnotenie vychádza aj zo skúseností britských investorov?

- Stretávam sa s názorom britských investorov rozhliadajúcich sa po tomto regióne, ktorí si kladú otázku, prečo neinvestovať na Slovensku? To je rozdiel oproti minulosti. Jednou z výhod je teda stabilná ekonomika, ktorá sa v prípade Slovenska značne zlepšila. To pri príleve investícií pomôže. Rovnaké je aj najčerstvejšie hodnotenie ratingových agentúr Standard & Poor’s a Moody’s. Slovensko má aj v porovnaní s Českou republikou viac čo ponúknuť.

V čom?

- Máte vysokokvalifikovanú pracovnú silu. Hoci značná časť je aj v jej rámci nezamestnaná, je to zrejme len dôsledok snahy krajiny o čo najrýchlejšie a najjednoduchšie dosiahnutie ekonomickej stability. Ide však o pracovnú silu, ktorá je v porovnaní s Českou republikou lacnejšia. Takže, toto sú argumenty, ktoré som začal používať pri diskusiách s britskými investormi: Ak chcete podnikať v stredoeurópskom regióne, pozrite sa na Slovensko, resp. ak chcete investovať, nezabudnite na Slovensko.

Okrem výhod však existujú vždy aj nevýhody, resp. riziká.

- Áno, ale to má skutočne každá krajina. V prvom rade musí mať investor záujem investovať v zahraničí. Musí sa rozhodnúť, kde chce lokalizovať, resp. usmerniť svoje investície, zhodnotiť všetky dôvody výberu ich miesta. Dúfam, že o niekoľko rokov sa Slovensko skutočne stane členom EÚ, čo bude dosť významné pre tok ďalších investícií. Ale na druhej strane je to jeden z dôvodov, prečo radím britským investorom, aby sa na Slovensko zamerali už dnes a nečakali až na jeho vstup do EÚ. Rád by som videl už teraz viac britských investícií.

Prečo? Zmení sa niečo dramaticky pre britských investorov po vstupe SR do únie?

- V súčasnosti je to výhodnejšie. Vstupom Slovenska do únie sa otvorí slovenský trh. Keďže ste geograficky v centre, v dôsledku záujmu viacerých krajín bude už obťažnejšie daný trh získať. Pravda, dnes je nevýhodou rýchleho toku investícií a vôbec biznisu na Slovensku najmä vaše nedostatočné letecké a cestné spojenie. Ale to zasa nie je neprekonateľný problém. Významné je práve to, akú máte v rámci Európy pozíciu. Aj to je argument, ktorý britským spoločnostiam zdôrazňujem.

Hovoríme stále o potrebe prílevu investícií, ale aký druh preferujú britské spoločnosti?

- Ak sa naše spoločnosti rozhodnú investovať, nerobia rozdiely v tom, či investovať v rámci joint ventures alebo na zelenej lúke. V prvom rade sa zaujímame o to, aby mohli bezpečne investovať. Ak by som ale zhodnotil súčasný stav, vo viacerých prípadoch ide o joint ventures. Menej už o investície na zelenej lúke, pretože stále na to nie sú vytvorené dostatočné a bezpečné podmienky. Viem však, že agentúra SARIO pripravuje kompletný materiál týkajúci sa investícií na zelenej lúke, čo by malo podnikanie uľahčiť.

Hlavná úloha vašej činnosti spočíva v asistencii britským spoločnostiam. Pomôžete však aj slovenským subjektom, ak hľadajú napr. britského exportéra?

- Poskytujeme informácie predovšetkým britským spoločnostiam o možnostiach investovania, resp. exportovania na Slovensku. Či už v rámci publikácií a prospektov, alebo na webovej stránke. Samozrejme, môžeme pomôcť aj v prípade žiadosti slovenskej spoločnosti o import z Veľkej Británie, resp. nájsť partnera pre spoločný podnik.

Bude podľa vás Slovensko ekonomicky konkurencieschopné po vstupe do únie?

- Predpokladáme, že Slovensko bude ekonomicky pripravené vstúpiť do únie. Urobil sa skutočne významný pokrok a je stále dosť času, aby sa prijala aj zvyšná chýbajúca legislatíva v tejto oblasti. To umožní zahraničným firmám rovnaké podmienky, aké majú v rámci priestoru EÚ. Druhá vec je, či bude konkurencieschopné. Je to skutočne ťažké povedať teraz, pretože sú podniky na Slovensku, ktoré sú veľmi dobré a po vstupe sa podľa mňa majú šancu presadiť. Z tohto pohľadu si myslím, že Slovensko bude konkurencieschopné. Sú možno niektoré krajiny, ktoré sa obávajú vysokokvalifikovanej a lacnej pracovnej sily, ale tieto obavy boli aj pri vstupe iných krajín do EÚ. Po čase sa tento stav, resp. určité pohyby na trhu práce stabilizujú. Takže sa niet čoho obávať.

Slávka Blazseková

počasie

Na našom území prevláda počasie, ktoré u meteosenzitívnych ľudí zosilňuje pocit nespokojnosti. Mierne sa môže zvýšiť záťaž krvného obehu, častejšie sa môžu prejaviť zdravotné ťažkosti u osôb s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Prevládajúce počasie môže podmieniť aj vyšší psychický stres. Po telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava, možné sú poruchy spánku. Je sklon k podráždenosti, nervozite prípadne poruchám koncentrácie. Vzhľadom na zvýšené riziko úrazov a nehôd je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. n Zajtra neočakávame zmenu účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, popoludní sa pri zväčšenej oblačnosti vyskytnú ojedinelé prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 22 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 13 stupňov. Severozápadný vietor 2 až 5 m/s. n V piatok a sobotu bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, najvyššia denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 19.50 hod.

Amsterdam dážď15
Aténypolojasno25
Belehradbúrky21
Berlínpolooblačno19
Bratislavaoblačno22
Brusel prehánky15
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťprehánky20
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkipolojasno11
Istanbuldážď15
Kodaňpolooblačno15
Kyjevpolooblačno16
Lisabonprehánky15
Londýndážď14
Madridoblačno15
Milánopolooblačno20
Moskvaoblačno16
Oslozamračené12
Paríždážď18
Prahaoblačno17
Rímpolooblačno25
Sofiadážď18
Štokholmdážď13
Varšavaprehánky23
Viedeňzamračené20
Záhrebprehánky20
Ženevapolooblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.