Hospodársky denník
USD45,193 Sk
EUR41,535 Sk
CHF26,412 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  27.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

USA plné paradoxov


Vysoký deficit zahraničného obchodu a služieb USA verzus silný dolár - tento paradox už dlhší čas zamestnáva pozornosť analytikov, ktorí veria, že priepasť medzi importom a exportom by sa mala uzavrieť stratami dolára. Tento samoliečiteľný mechanizmus však od určitého času nefunguje: Napriek rekordnému deficitu sa totiž dolár stále zhodnocuje. „Bilancia kapitálu vládne obchodnej bilancii,“ uviedol možnú príčinu E. von Böhm-Bawerk. „ Musíme sa preto pozrieť na bilanciu kapitálu, aby sme rozumeli týmto pohybom.“ Posledná kríza v juhovýchodnej Ázii je na to dobrým príkladom. Tamojšie krajiny totiž zapojili svoje meny na dolár. Vysoká domáca miera sporivosti však nestačila, aby sa uspokojil hlad po investíciách. Úroky rástli a kapitál prúdil. Kapitál sa dostával domácim investorom, ktorí zaň kupovali investičné a spotrebné tovary aj v zahraničí. Tým sa domáca priepasť medzi pripravenosťou investovať a spotrebúvať a výkonovou bilanciou uzavrela. Vývoj v južnej Ázií sa však neskončil happy endom, keďže prichádzajúci kapitál sa použil aj na financovanie pochybných projektov. To bolo hlavným hnacím motorom prehrievania ich ekonomík. Krajiny sa snažili brániť svoje meny, ale márne. Meny sa zrútili, špekulatívna bublina spľasla. Hoci je situácia v USA odlišná, aj tu prebiehajú podobné procesy - dynamický rast hospodárstva, nízka vnútorná sporivosť, príťažlivé úrokové sadzby. Obrátenie toku kapitálu v súvislosti s mnohokrát deklarovaným rastovým potenciálom eura je však nepravdepodobné. Čo sa však stane, ak to strhne so sebou dolár? Krehká japonská konjunktúra sa zlomí, južná Ázia sa dostane do druhej krízy, hlinený kolos Čína sa zrúti. Ničivé vlny sa pravdepodobne nezastavia pred eurolandom, ktorému v poslednom čase chýba flexibilita. Krach americkej hospodárskej konjunktúry by sa tak stal hodinou pravdy pre euro. (TASR/nm)

počasie

Počasie, prevládajúce na našom území, má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ojedinele v ranných hodinách možnosť zvýšenia niektorých dýchacích ťažkostí. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí, prípadne slabé zníženie výkonnosti a koncentrácie. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, popoludní pri zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky, alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26, v severných okresoch okolo 20 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade cez deň juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. n V piatok a sobotu bude prevažne polojasno. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6, najvyššia denná 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam dážď17
Aténypolooblačno25
Belehradpolooblačno24
Berlínpolooblačno20
Bratislavapolooblačno24
Brusel dážď16
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtpolooblačno20
Helsinkipolooblačno17
Istanbuloblačno22
Kodaňoblačno15
Kyjevoblačno21
Lisabonpolooblačno18
Londýnprehánky15
Madridoblačno20
Milánopolooblačno21
Moskvapolooblačno24
Oslodážď10
Paríždážď17
Prahapolooblačno20
Rímpolooblačno24
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno12
Varšavapolooblačno21
Viedeňpolooblačno23
Záhrebpolooblačno23
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.