Hospodársky denník
USD45,193 Sk
EUR41,535 Sk
CHF26,412 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  27.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













V TANAPE dominuje ochrana

Aj v Tatrách je poľovný revír, ale s obmedzeniami

Štátne lesy Tatranského národného parku pristupujú k ochrane a aktívnej starostlivosti o faunu Tatier na nimi zverenom a obhospodarovanom území, ktoré zaberá vyše 50 % z územia TANAP-u, s osobitným zreteľom a prístupom. Celé územie Slovenska je z hľadiska poľovníckeho obhospodarovania rozdelené na poľovné a nepoľovné pozemky. Iba malá časť územia tvorí nepoľovné pozemky. Väčšina územia Slovenska patrí do poľovných pozemkov. Aj na území Tatier sa nachádzajú v rámci platného poľovného zákona prevažne poľovné pozemky. Z týchto, na základe vlastníckych vzťahov, bolo vytvorených v rámci TANAP-u 23 poľovných revírov, z toho iba v dvoch revíroch „TANAP a ROHÁČE“, ktoré zaberajú 45,1 % územia TANAP-u a jeho ochranného pásma, sa pristupuje k poľovníckemu obhospodarovaniu osobitne. Ostatné poľovné revíry zaberajú približne 54,9 % plochy TANAP-u a obhospodarujú ich poľovnícke združenia, ktoré vykonávajú bežné poľovnícke obhospodarovanie.

Aj na základe týchto skutočností Ministerstvo pôdohospodárstva SR vyhradilo poľovný revír TANAP, obmedzilo v ňom výkon práva poľovníctva, vydalo pokyny na schvaľovanie plánu poľovníckeho hospodárenia a poverilo výkonom práva poľovníctva Štátne lesy TANAP-u so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Bez komercie

Predovšetkým je tu vylúčené komerčné poľovníctvo, teda poplatkový odstrel, aby sa predišlo lovu tých najkvalitnejších, najcennejších a najnádejnejších jedincov. Selektívnu reguláciu zveri vykonáva odborný personál podľa prísnych selektívnych kritérií. Vykonáva sa iba pri šiestich druhoch poľovnej zveri, ktorými sú jelenia, diviačia a čiastočne srnčia zver, líška obyčajná, vrana obyčajná (šedivka) a straka obyčajná. Do ostatných druhov zveri sa zasahuje iba výnimočne.

Úlohou prísnych selektívno-regulačných kritérií zveri je dosiahnutie ekologickej rovnováhy s ostatným prírodným prostredím, najmä letnými ekosystémami, vzácnymi a ojedinelými špecifickými ekosystémami, eliminovanie škôd spôsobovaných zverou najmä na lesných a poľnohospodárskych pozemkoch a kultúrach, očistenie genofondu od hybridných jedincov ako pozostatkov cudzích druhov dovezených sem v minulosti - wapiloidné, maraloidné jedince), vylúčenie z populácie chorých, vážne telesne poranených, slabých a podpriemerných jedincov, vylúčenie jedincov s nežiaducimi návykmi synantropné jedince, jedince strácajúce plachosť a ohrozujúce bezpečnosť človeka atď.). Predmetom ochrannej selektívnej regulácie sú po príslušných legislatívnych povoleniach tie jedince, ktoré negatívne zasahujú do iných chránených a vymierajúcich druhov. Naliehavá je najmä záchrana endemických poddruhov - kamzíka vrchovského tatranského a svišťa vrchovského tatranského.

Jelenia rezervácia

Ťažiskom práce pracovníkov Štátnych lesov TANAP-u na tomto úseku je však ochrana a celoročná každodenná starostlivosť o zver a ostatné živočíšstvo TANAP-u na nimi spravovanom území. Tá sa v biologickom cykle živých organizmov začína v čase zakladania potomstva, reprodukčnými aktivitami rodení a výchovy potomstva, ich prípravy vo vegetačnom období na prežitie ťažkých tatranských zím, starostlivosti o zver a ostatné živočíšstvo v zimnom období a prekonanie zložitého prechodu zo zimného obdobia do skorej jari.

Cieľom práce odborných pracovníkov ŠL TANAP-u je eliminovanie negatívnych faktorov, ktoré vplývajú na živočíšstvo v priebehu celého roka, či už faktorov prírodných alebo faktorov vyvolaných človekom (imisie, doprava, návštevnosť TANAP-u, mechanizácia a chemizácia poľnohospodárstva v podtatranskej oblasti, pytliactvo, športy, turistika atď.).

Na zabezpečenie kvalitného pôvodného genofondu karpatského jeleňa bola v rámci VPR TANAP zriadená rezervácia jelenej zveri karpatského typu JAVORINA a urobili sa tu opatrenia na zabezpečovanie starostlivosti o tento vzácny genofond. Má slúžiť ako genofondová základňa na očistenie populácie jelenej zveri od prímesí cudzích elementov pochádzajúcich z minulosti (wapiloidné, maraloidné jedince) a celkové skvalitnenie jelenej zveri.

Ing. Mikuláš Michelčík

Štátne lesy TANAP-u, T. Lomnica

Vytvorené: 07.09.2000 Zmenené: 07.09 11:36

počasie

Počasie, prevládajúce na našom území, má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ojedinele v ranných hodinách možnosť zvýšenia niektorých dýchacích ťažkostí. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí, prípadne slabé zníženie výkonnosti a koncentrácie. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, popoludní pri zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky, alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26, v severných okresoch okolo 20 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade cez deň juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. n V piatok a sobotu bude prevažne polojasno. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6, najvyššia denná 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam dážď17
Aténypolooblačno25
Belehradpolooblačno24
Berlínpolooblačno20
Bratislavapolooblačno24
Brusel dážď16
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtpolooblačno20
Helsinkipolooblačno17
Istanbuloblačno22
Kodaňoblačno15
Kyjevoblačno21
Lisabonpolooblačno18
Londýnprehánky15
Madridoblačno20
Milánopolooblačno21
Moskvapolooblačno24
Oslodážď10
Paríždážď17
Prahapolooblačno20
Rímpolooblačno24
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno12
Varšavapolooblačno21
Viedeňpolooblačno23
Záhrebpolooblačno23
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.