Hospodársky denník
USD45,193 Sk
EUR41,535 Sk
CHF26,412 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  27.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pomôžu reálne ceny


Ako možno oživiť agrosektor?
„Agropotravinársky komplex nevyhnutne potrebuje oživenie finančných tokov a zreálnenie nákupných cien,“ povedal nám predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Pavel Magdolen. Podľa neho vo financovaní a úverovaní agrosektora nedošlo v poslednom období k výraznejším posunom. V súlade s vlaňajšími rokovaniami s podpredsedom vlády pre ekonomiku I. Miklošom a hospodárskymi ministrami mal byť už vyriešený tzv. starý blok úverov, no jeho presunutie do Konsolidačnej banky a Slovenskej konsolidačnej, a. s., stále sprevádzajú viaceré nejasnosti. „Nie je predovšetkým známe, či tento krok neposlúži iba na ozdravenie úverového portfólia komerčných bánk vo vzťahu ku krachujúcim subjektom, zatiaľ čo chlebové odvetvie by potrebovalo pomoc predovšetkým z hľadiska perspektívnych podnikov,“ zdôraznil predseda. „So znepokojením počúvame informácie, že hoci FNM má záujem postupne splácať svoje podlžnosti voči agrosektoru, ale už s kalendárom úhrad, dohodnutým na prvý polrok, bude mať asi problémy,“ pripomína P. Magdolen. Sumu asi 1,7 mld. Sk požaduje komora uhradiť Štátnemu podpornému fondu poľnohospodárstva a potravinárstva čím skôr. V tejto súvislosti predseda SPPK zdôraznil, že komora sa stále domáha zvýšenia zdrojov z mimorozpočtových prostriedkov pre Štátny fond trhovej regulácie zo 440 mil. Sk na minimálne 1 mld. Sk, bez čoho táto inštitúcia nebude môcť podporovať vývoz domácej agrárnej produkcie na úrovni, porovnateľnej s okolitými asociovanými krajinami. Andrej Pokojný

počasie

Počasie, prevládajúce na našom území, má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ojedinele v ranných hodinách možnosť zvýšenia niektorých dýchacích ťažkostí. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí, prípadne slabé zníženie výkonnosti a koncentrácie. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, popoludní pri zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky, alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26, v severných okresoch okolo 20 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade cez deň juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. n V piatok a sobotu bude prevažne polojasno. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6, najvyššia denná 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam dážď17
Aténypolooblačno25
Belehradpolooblačno24
Berlínpolooblačno20
Bratislavapolooblačno24
Brusel dážď16
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtpolooblačno20
Helsinkipolooblačno17
Istanbuloblačno22
Kodaňoblačno15
Kyjevoblačno21
Lisabonpolooblačno18
Londýnprehánky15
Madridoblačno20
Milánopolooblačno21
Moskvapolooblačno24
Oslodážď10
Paríždážď17
Prahapolooblačno20
Rímpolooblačno24
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno12
Varšavapolooblačno21
Viedeňpolooblačno23
Záhrebpolooblačno23
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.