Hospodársky denník
USD45,193 Sk
EUR41,535 Sk
CHF26,412 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  27.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pád kreditnej banky?


Marián Jusko o situácii v SKB
Pravdepodobnosť, že sa nájde strategický investor, ktorý by pomohol Slovenskej kreditnej banke (SKB), a. s., Bratislava, v nútenej správe centrálnej banky, považuje guvernér NBS Marián Jusko za veľmi malú. Predpokladá, že nútený správca podá už v najbližších dňoch návrh na konkurz SKB. Národná banka Slovenska podľa M. Juska čaká už len na definitívny výrok audítora. Podľa jeho predbežných výsledkov je situácia v SKB vážna, čo bol aj dôvod utorňajšieho rozhodnutia NBS pozastaviť akékoľvek vyplácanie vkladov. V prípade, že by tak NBS nerozhodla, stala by sa SKB veľmi rýchlo insolventná. Definitívne výsledky auditu by mali byť známe do konca tohto týždňa, kedy by centrálna banka mala definitívne rozhodnúť o jej osude. M. Jusko potvrdil, že na základe predbežných výsledkov auditu je v SKB potrebné dotvoriť opravné položky a rezervy na svoje rizikové aktíva vo výške presahujúcej jej základné imanie (zhruba 700 mil. Sk). Podľa jeho slov pravdepodobne už v najbližších dňoch dôjde k vyhláseniu banky za neschopnú vyplácať vklady. Po tomto kroku sa vkladatelia dostanú k svojim prostriedkom prostredníctvom Fondu na ochranu vkladov. Podľa guvernéra podlieha v SKB zákonnej ochrane zhruba 4 mld. Sk vkladov fyzických osôb. Zvyšná časť záväzkov SKB bude uspokojená z likvidačného zostatku banky. Jeho výška však bude vo významnej miere ovplyvnená výťažnosťou pohľadávok SKB a najmä ekonomickou situáciou jedného z najväčších dlžníkov banky Slovenských lodeníc, a. s., ktorých záväzky voči banke dosahujú približne 1,5 mld. Sk.

NBS nemá dôvod zasahovať do vývoja v Poštovej banke, pretože zatiaľ platí prísľub akcionárov, že zvýšia základné imanie o sumu potrebnú na vytvorenie opravných položiek - uviedol včera ďalej guvernér NBS Marián Jusko. Rozsah zvýšenia základného imania bude pritom závisieť od výsledkov prebiehajúceho auditu v PB. Hlavní akcionári banky sa zaručili, že sú schopní prostriedky na opravné položky doplniť. (TASR)

počasie

Počasie, prevládajúce na našom území, má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia sa. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily - majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ojedinele v ranných hodinách možnosť zvýšenia niektorých dýchacích ťažkostí. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí, prípadne slabé zníženie výkonnosti a koncentrácie. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, popoludní pri zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky, alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26, v severných okresoch okolo 20 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade cez deň juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. n V piatok a sobotu bude prevažne polojasno. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6, najvyššia denná 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.40 a zapadne o 20.00 hod.

Amsterdam dážď17
Aténypolooblačno25
Belehradpolooblačno24
Berlínpolooblačno20
Bratislavapolooblačno24
Brusel dážď16
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtpolooblačno20
Helsinkipolooblačno17
Istanbuloblačno22
Kodaňoblačno15
Kyjevoblačno21
Lisabonpolooblačno18
Londýnprehánky15
Madridoblačno20
Milánopolooblačno21
Moskvapolooblačno24
Oslodážď10
Paríždážď17
Prahapolooblačno20
Rímpolooblačno24
Sofiaoblačno16
Štokholmoblačno12
Varšavapolooblačno21
Viedeňpolooblačno23
Záhrebpolooblačno23
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.