Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Školy v trhovej ekonomike

Je ilúziou si myslieť, že keď štát pridá, nebudú starosti
Výhody súkromného podnikania a využívanie trhových síl - efektívnosť, produktivita, konkurencieschopnosť - vedú . . .

Keď netečie, aspoň kvapká...

Prvé možnosti dostať sa k streche nad hlavou
Za uplynulých desať rokov premien na Slovensku ani jedna vláda nevymyslela nič svetoborného na podporu bytovej výstavby. T. . .

"Objavený" sviatok?

Eleonóra Bujačková
Skúste si zahrať takú jednoduchú hru. Bez veľkého premýšľania povedzte, čo si predstavujte pod dátumom 1. máj. Tí zdatnejší v histórii si pripomenú napríkla. . .

Chcú aj stánky

Slovenská pošta má záujem o majetok PNS, ktorý bude predmetom druhého kola verejnej súťaže. Podľa jej generálneho riaditeľa J. Dobrotku ich cieľom je založiť samostatnú spoločnosť, maj. . .

Mierny útlm

Ekonomika USA v prvom kvartáli mierne spomalila tempo rastu, hoci sa v dôsledku spotrebiteľských výdavkov a podnikateľských investícií stále drží nad dlhodobým priemerom. Nárast HDP je 5,. . .

Podpora EUR

Európska centrálna banka včera zvýšila kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov, čo podľa očakávania predstavuje úsilie o podporu pre slabé euro. Hlavná refinančná sadzba tak dosiahla . . .

Smer úspechy

Volkswagen Slovakia Bratislava znásobil za obdobie rokov 1995 až 1999 všetky rozhodujúce ukazovatele: investície 9,4-krát, výrobu vozidiel o 642 %, prevodoviek o 195 %, zamestnanosť o 3. . .

Úspešné roky

Slovnaft Bratislava zvýšil v rokoch 1995 až 1999 výrobu indexom 135 percent, súčasne investovali viac ako 24 mld. Sk, pričom v roku 2000 úspešne ukončili rozsiahlu technologickú moderni. . .

Pomalé osivá

V rámci jarných osevných prác agropodnikatelia naplnili obilný plán na 52 %, jarnú pšenicu ani na 50 %, jačmeň i ovos asi rovnako. Kukurica je zatiaľ splnená len na 13 %, dovedna sa tak . . .

Viac za menej práce

Financovanie zdravotníctva
V ankete Hospodárskeho denníka o financovaní zdravotníctva slovo má dnes riaditeľ NsP sv. Cyrila a Metoda, Petržalka v Bratislave Doc. MUDr. Ján P. . .

Ochota nevyhnutnou podmienkou

Komentuje Dagmar Piršelová
V súvislosti s nie príliš lichotivou situáciou v našom zdravotníctve sa v poslednom čase stretávame s otázkami, či poskytnúť alebo nepos. . .

Zásah v NR SR

Dvanásť poslancov NR SR sa prihlásilo do rozpravy o správe venovanej zásahu polície v Trenčianskych Tepliciach. Za koalíciu diskutovala O. Szabóová z SMK, ostatní boli z poslaneckého . . .

Nemali čas

Vláda SR včera na výjazdovom rokovaní v Trnave prerušila tému stratégie riešenia problémov rómskej národnostnej menšiny a neprerokovala ani koncepciu reštrukturalizácie a privatizácie a.. . .

Najlepší exportéri roku 1999

Za výsledkami kvalita manažérov
„Deficit zahraničného obchodu SR sa za prvý štvrťrok znížil v priemere o 37 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Dynamika rastu. . .

Nástup polotovarov

Komentuje Ivan Klačanský
Čoraz viac žien okolo tridsiatky sa vo svojich nákupných zvyklostiach správa inak, ako sa správali ich mamy. Nákupné horúčky pred sviatkami sa zmenil. . .

Strany a hnutia

DÚ - Zlomovým pre ďalšiu existenciu strany bude mimoriadny snem, ktorý sa bude konať vo Zvolene 6. mája. Malo by sa tu rozhodnúť, či liberáli budú fúzovať s SDKÚ, alebo budú pôsob. . .

Vyššie tržby

Drôtovňa Hlohovec, ktorej výrobný program tvoria oceľové laná, zvárané siete, pozinkované a žíhané drôty, dosiahla v 1. štvrťroku zisk 10,622 mil. Sk. Hospodárenie pozitívne ovplyvnil. . .

Nárast zisku

Západoslovenské energetické závody, š. p., ktoré kupujú elektrickú energiu a teplo od výrobcov a následne ju predávajú odberateľom, skončili hospodárenie za rok 1999 so ziskom po zdane. . .

Na Expo 2000

Na celosvetovej súťaži WYRE (Worldwide Young Researchers for the Environment - Mladí výskumníci životného prostredia celého sveta) na výstave Expo 2000 v Hannoveri, budú Slovensko repr. . .

Budú drahšie

Spotrebiteľské ceny konzumných zemiakov môžu v máji a júni vzrásť o viac ako 50 %. Dôvodom je vyčerpanie preferenčných dovozných kvót so zníženým 10-percentným clom. Ďalšie zemiaky zo. . .

Medzi zákonmi

Pre tých, ktorí potrebujú informácie o zákonoch, je určená publikácia Občan do vrecka. Venuje sa témam ako práca, voľný čas, polícia, voľby, bezpečnosť, rodina, integrácia a obsahuje. . .

Prehľad už po druhý raz

Je možný aj ako výstup z počítača
Pripomíname všetkým zamestnávateľom, že do 30. apríla (prípadne 2. mája, keďže tento deň pripadá na nedeľu a 1. mája je štátny sviatok) . . .

Nákup nových technológií

Slovenskí sklári so ziskom 216,9 mil. Sk
Celkové výnosy 23 členských organizácií Zväzu sklárskeho priemyslu (ZSP) SR, ktorý prakticky pokrýva toto odvetvie na Slovensku,. . .

Galéria alebo hangár?

Účelovosť navodzuje zdanie lacnoty, mocne podporované reklamou a sezónnymi zľavamiNiežeby nové moderné obchody a obchodné centrá nemali svoju atmosféru. Predsa však sa ináč č. . .

Nejde o dobrú vôľu

Komentuje Dagmar Piršelová
Guvernér NBS Marián Jusko na otázku, či má Fond na ochranu vkladov dosť prostriedkov na výplatu vkladov do zákonnej výšky, odpovedal, že nie. Tých. . .

Imperatív nových volieb

Komentuje Peter Višváder
Ako naznačilo rokovanie vlády o štátnom rozpočte na rok 2001, ekonomická reforma v SR stagnuje. Dôkazom toho je fakt, že rozpočet sa oproti minul. . .

Slovensko na kolesách v kocke

Cestná doprava nielen pre profesionálov
Motoristická verejnosť pozná a vie čo je Stellaservis. Táto služba vznikla v roku 1996, predovšetkým ako nonstop informač. . .

Pán psovi, pes chvostu

Komentuje Ivan Sedlár
Už po šiestykrát sa stretla na ministerskej úrovni medzirezortná komisia na riešenie nezamestnanosti. Účinnosť jej práce je slabá - od prvého po pos. . .

Blue Danube Tour pre dospelých i deti

Ponuka dunajských krás uspokojí aj tých najnáročnejších
Cestovná kancelária Blue Danube Tour sídli hneď na brehu Dunaja, rieky s ktorou je spätá jej ponuka.. . .

Dunaj - atraktívny cieľ dovoleniek

Čím priťahuje našich i zahraničných tutristov európsky veľtok? Veríte, že dovolenka na Dunaji a na jej brehoch priťahuje ľudí bez rozdielu veku? Septembrové šetre. . .

R+V Poisťovňa, a. s., motoristom...

R+V Poisťovňa, a. s., je univerzálna poisťovňa, poskytujúca komplexné poisťovacie služby podnikom, samostatne zárobkovo činným osobám a fyzickým osobám. Matersko. . .

Rodinná aj exkluzívna dovolenka

Austropa drží tradične vysokú rakúsku kvalitu
Cestovná kancelária Austropa patrí k najväčšiemu koncernu v cestovnom ruchu v Rakúsku - Österreichisches Verkehrsbür. . .

Cestovný ruch má osobitné riziká

Prečo sa SENECA Tours sa drží na čele kvality i objemu ponúkaných dovoleniekCestovná kancelária SENECA Tours pôsobí na trhu už desať rokov. Za toto obdobie si vyb. . .

Africká krajina, ktorá láka čoraz viac našich turistov
Tunisko príkladom podpory cestovného ruchu
„Tuniská vláda považuje cestovný ruch za hnací motor celého hospodárstva, najmä poľnohospodárstva a . . .

S Hanibalovým mestom v erbe

Kartágo Tours ponúka zájazdy pre rodiny i dobrodruhov
Už sedem rokov pôsobí a našom trhu cestovná kancelária Kartágo Tours. Hoci jej dominantným záujmom bola a zostá. . .

drobničky

l Časť obhoretej lebky, ktorá podľa ruských špecialistov patrila nacistickému vodcovi Hitlerovi, po prvýkrát predstavili verejnosti na výstave v Moskve.l Svoj herecký debut pred filmovou. . .

Nechajte sa inšpirovať krásou

Návštevník galérie ARDAN v Bratislave má od 28. apríla tohto roka jedinečnú možnosť potichu vstúpiť do intímnej sféry ateliéru akademickej maliarky Evy Kyselicovej. . . .

Príbeh o bezhlavom jazdcovi

Jeden z najgeniálnejších režisérov súčasnosti Tim Burton síce nechal od svojho posledného filmu Ed Wood (1994) na seba dosť dlho čakať, výsledok však jednoznačne stojí . . .

História na obrázkoch

Vančovci a Karol Plicka s fotoaparátom, taký je názov výstavy, ktorú možno navštíviť v trenčianskom múzeu v Trenčíne. Dokumentuje čiastočne nepoznanú históriu našej fotografie. . .

Kruté návraty do života

Z predchádzajúcej edičnej politiky je dnes už jasné, že vydavateľstvo IKAR má v mnohých svojich počinoch mimoriadne šťastnú ruku. Pred rokom siahlo po diele amerického spiso. . .

Pondelok 1. mája

SVT 1
*18.40*Grace to zvládne. Seriál USA
*19.05*Historický kalendár
*19.15*Keno 10
*19.30*Noviny STV
*20.00*Tri. . .

Nedeľa 30. apríla

STV 1
*19.10*Ťah Športky
*19.30*Noviny STV
*20.00*Modrá krajina. Francúzska sága
*21.00*Krížom-krážom
*21.15*De. . .

Sobota 29. apríla

STV 1
*18.40*Televízny informačný kaleidoskop
*19.05*Storočie športu
*19.15*Keno 10
*19.30*Noviny STV
*20.00*Ro. . .

Piatok 28. apríla

STV 1
*18.40*Grace to zvládne. Seriál USA
*19.05*Nad listami divákov
*19.15*Keno 10
*19.30*Noviny STV
*20.00*Ve. . .

SRo - Slovensko 1 - 28. 4. 2000

0.00 Nočná pyramída
5.05 Dobré ráno
8.30 Peter Karvaš: Stretnutie pod južným nebom. Hra
10.00 Minižurnál
10.30 Odkazy - Čierna diera menom Biela lég. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3. Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 4. 2000: Bratislava 99,74, Sliač 97,74, Košice 98,75,. . .

Meniny

dnes Jarmila
v sobotu Lea
v nedeľu Anastázia
dnes Vlastislav
v sobotu Robert
v nedeľu Blahoslav. . .

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.