Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Viac za menej práce


Financovanie zdravotníctva
V ankete Hospodárskeho denníka o financovaní zdravotníctva slovo má dnes riaditeľ NsP sv. Cyrila a Metoda, Petržalka v Bratislave Doc. MUDr. Ján Paškan, CSc. Je toho názoru, že súčasné financovanie zdravotníctva demotivuje. Pri financovaní ústavných zdravotníckych zariadení prospektívnym rozpočtom, čím menej výkonov urobíte, tým ste na tom finančne lepšie. Je to proti zdravému sedliackemu rozumu. Financovanie zo strany zdravotníckych poisťovní je absolútne netransparentné. Pluralita poisťovní je iluzórna, keďže podľa zákona všetky poisťovne poskytujú úplne rovnaké služby a každá si vysvetľuje zákon tak, ako jej vyhovuje. Pri platbách prospektívnym rozpočtom, ktorý bol vymyslený na sanáciu poisťovní sú vlastne poisťovne zbytočné. Prospektívny rozpočet vyplácajú nepravidelne a nikdy nie v stanovenej výške. Bol stanovený na základe neobjektivizovaných nákladov ústavných zdravotníckych zariadení za určité obdobie. Tak sa stalo, že zariadenia, ktoré nehospodárne tvorili finančné prostriedky ich dostávajú v rámci prospektívneho rozpočtu aj dnes viac, ako tie, ktoré sa správali hospodárne. Každý riaditeľ ústavného zdravotníckeho zariadenia je zodpovedný za činnosť tohto zariadenia. Ani jeden riaditeľ zdravotníckej poisťovne nie je zodpovedný za nedofinancovanosť zdravotníckych zariadení. Obvyklá odpoveď za nedofinancovanosť je nemáme „disponibilné zdroje“. Len za prvé tri mesiace tohto roka dlžia poisťovne NsP sv. Cyrila a Metoda na prospektívnom rozpočte viac ako 23 mil. Sk. Zamestnanci poisťovní majú 13 a 14 plat, ale v nemocniciach každý mesiac tŕpneme, či budeme platy zamestnancov môcť vyplatiť. Zdravotné poistenie by sa nemalo považovať za systém financovania zdravotníctva. Rieši občanom len ekonomickú dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Na zlepšenie financovania zdravotníctva sú potrebné dve základné podmienky: - do zdravotníctva musí prísť viac finančných prostriedkov, ako doteraz - je potrebné urobiť koncepciu zdravotnej starostlivosti s výhľadom najmenej na dvadsať rokov a stanoviť sieť zariadení. (is)

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.