Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ochota nevyhnutnou podmienkou


Komentuje Dagmar Piršelová
V súvislosti s nie príliš lichotivou situáciou v našom zdravotníctve sa v poslednom čase stretávame s otázkami, či poskytnúť alebo neposkytnúť peňažné či nepeňažné dary lekárom alebo zdravotníckym zariadeniam na ich prevádzku. Ak by ste sa predsa len rozhodli poskytnúť takýto dar priamo lekárovi, pripomíname, že dary sa síce na daňové účely darcovi zohľadňujú, ale nie neobmedzene. Od roku 1993 si môžu fyzické osoby svoj základ dane znížiť o hodnotu poskytnutých darov, avšak len ak ich poskytnú právnickým osobám alebo obciam na našom území, na zákonom stanovené účely. V súvislosti so zdravotníckymi účelmi si teda môžeme uplatniť nezdaniteľnú sumu len v prípade, ak dar (dary) poskytneme napríklad lekárskemu zariadeniu, nie však súkromnému lekárovi. Súkromní lekári sú totiž fyzické osoby, zákon o daniach z príjmov ich diskriminuje. V daňovom zákone Českej republiky je na túto nelogickosť zákona myslené. Českí občania ak poskytnú dar na zdravotnícky účel súkromnému lekárovi, rovnako si ho môžu na daňové účely zohľadniť, ako keď rovnaké plnenie poskytnú štátnym zariadeniam, prípadne iným zdravotníckym právnickým osobám. Pripomínam, že od 1. januára 2000 je možné zohľadniť na daňové účely hodnotu darov už od sumy 500 Sk (do konca minulého roka to bolo 1000 Sk alebo 2 % základu dane). Došlo k zníženiu tejto hranice a jej zjednoznačneniu. Horná hranica, ktorú možno zohľadniť, zostala zachovaná (najviac 10 % základu dane pred znížením o nezdaniteľnú časť). Upozorňujem na uvedené skutočnosti preto, lebo sa chystá prvá zmena nového zákona o daniach z príjmov. Bolo by dobré, aby daňový zákon bol spravodlivý aj z tohto hľadiska, teda, keď občan poskytne dar na zdravotnícke účely, aby sa mu rovnako zohľadňoval bez ohľadu na to, či ho poskytne súkromnému lekárovi alebo zdravotníckemu zariadeniu. „Štát“ by mohol byť z tohto hľadiska ústretový, pretože do tejto situácie občanov dostal „on“, svojou biednou bodovou politikou. Ak popri platení nemalého poistného do zdravotných poisťovní sme v podstate nútení dávať niečo navyše, tak by nám to malo byť aspoň trošku kompenzované na daniach. Ak má niekto obavu z tejto zmeny, pripomínam, že súkromný lekár, ak dostane akýkoľvek dar (peňažný, ale aj nepeňažný), súvisiaci s jeho samostatnou zárobkovou činnosťou, musí ho zdaniť, takže v konečnom dôsledku mu ostane aj tak menej. Dagmar Piršelová

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.