Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nástup polotovarov


Komentuje Ivan Klačanský
Čoraz viac žien okolo tridsiatky sa vo svojich nákupných zvyklostiach správa inak, ako sa správali ich mamy. Nákupné horúčky pred sviatkami sa zmenili aj svojím obsahom. V domácnostiach, v ktorých sa príliš nemuseli pozerať na cenovky, môžeme pred každými sviatkami pozorovať nový fenomén - rastie spotreba hotových koláčov, tort, trvanlivých zákuskov, rôznych rolád, ale aj pizze a sladkých tortových polotovarov. Pekárenský a cukrovinkársky priemysel na tieto zmenené nákupné zvyklosti reagoval s predstihom. Nikdy nebolo toľko tortových korpusov na trhu ako teraz, pred týmito sviatkami. Pomoc pre zamestnanú ženu je nesporná, stačí si namiešať náplň podľa vkusu a chuti. Čo mi však prekáža je, že čoraz viac dovážame také veci, ktoré si vieme vyrobiť sami. Je síce pravda, že marketingoví stratégovia svetových potravinárskych výrobcov sa niekedy u nás sklamú, lebo im nevychádzajú predpovede o raste spotreby (nákupov) v reformných krajinách tak, ako predpokladali. Napriek tomu sa časť tohto agresívneho prenikania hotových a polohotových výrobkov do kuchýň uplatní aj u nás. Je to výsledok masívnej reklamnej kampane, rôznych hier, súťaží atď. Množstvo polotovarov v zákuskoch a tortách si všimol u nás takmer každý, ale predstavte si, že v Európe vzniká ročne 500 nových mäsových výrobkov! Pritom sa dá doslova hovoriť o plytvaní peniazmi (pozerajúc našimi očami) na marketing a reklamu. Málokto z nás si to môže dovoliť. Po prijatí nových členov do EÚ nastane neuveriteľný tlak, bude existovať nadprodukcia mliečnych, ale aj mäsových výrobkov. Naši potravinári sa musia na to pripraviť. Pritom vo svojej ponuke sa naozaj môžu spoliehať na nový trend v potrebe toho západného konzumenta, ktorý vyhľadáva národné a regionálne špeciality, predávané cez spoľahlivé mocné obchodné siete v duchu hesla kvalitne a s pôžitkom.

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.