Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Keď netečie, aspoň kvapká...


Prvé možnosti dostať sa k streche nad hlavou
Za uplynulých desať rokov premien na Slovensku ani jedna vláda nevymyslela nič svetoborného na podporu bytovej výstavby. Tá súčasná vláda sa dokonca úplne zriekla zodpovednosti za výstavbu bytov s odôvodnením, že o byt sa má starať samotný občan, a nie štát, a tak sa králikárne prestali stavať. S dehonestujúcim názvom králikárne by zrejme u nás nesúhlasili desiatky tisíc občanov či mladých manželov, ktorí márne čakajú na vlastný byt. Podobne sa dá polemizovať aj s teóriou, že štát sa nemá starať o byty občanov. Možno s tým súhlasiť iba do tej miery, že štát nemusí za občana stavať byty, ale jednoznačne musí vytvárať podmienky, aby si aj nesolventný občan mohol zohnať vyhovujúci byt. Akou-takou schodnou formou sa stal Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB). Súčasná vláda ho určitý čas ignorovala a dokonca ministerka financií otvorene hlásala, že všetky fondy - teda aj Štátny fond rozvoja bývania - treba zrušiť. Ako recept na výstavbu bytov sa pretláčajú hypotekárne úvery, ktoré sú u nás zatiaľ pre mnohých stále iba v rovine teórií. Zo strednej príjmovej vrstvy si sotva kto môže dovoliť splácať desaťtisícovú či ešte vyššiu sumu za úver a úrok, ktorý by musel pri poskytnutí hypotekárneho úveru mesačne splácať. Štátny fond rozvoja bývania sa podarilo udržať a v týchto dňoch vďaka rozhodnutiu o jeho vyňatí spod štvrťročnej regulácie prostriedkov môže ŠFRB disponovať s asi 80 % prostriedkov pridelených fondu zo štátneho rozpočtu na rok 2000 vo výške 2,7 mld. Sk. Ide o 621 mil. Sk už pridelených zo ŠFRB na prvý štvrťrok 2000 a o 1,47 mil. Sk uvoľnených pre fond po vyňatí zo štvrťročnej regulácie začiatkom apríla. Práve tieto milióny by mali teraz pomôcť rozprúdiť výstavbu bytov na celom Slovensku. Vybavovanie starých žiadostí o príspevok z ŠFRB, ktoré do fondu prišli ešte v roku 1998, by sa malo ukončiť do konca mája tohto roka, čo je zároveň aj časový horizont prijímania ďalších žiadostí už podľa nových pravidiel. Po vybavení starých záväzkov, zostane v ŠFRB ešte približne 700 mil. Sk, čo v prepočte znamená, že len z týchto peňazí sa môže začať s výstavbou alebo dokončením takmer 1400 ďalších bytov. Určite to prispeje k spokojnosti nielen čakateľov na byty, ale aj k lepšej povesti súčasnej vlády, ktorá navyše sľubuje dať do ŠFRB v tomto roku ešte 1 mld. Sk z privatizačných príjmov. Jozef Kunik

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.