Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Galéria alebo hangár?


Účelovosť navodzuje zdanie lacnoty, mocne podporované reklamou a sezónnymi zľavami Niežeby nové moderné obchody a obchodné centrá nemali svoju atmosféru. Predsa však sa ináč človek cíti, keď hoci aj bez peňazí navštívi napríklad obchodný dom Galerie Lafayette v Paríži alebo železiarstvo U Rotha v Prahe. Sú to budovy, ktorých exteriér i interiér ovplyvňuje a spoluvytvára architektúru mesta, čo sa o hangároch, po ktorých môžete jazdiť s obrovským vozíkom a potom si nákup vložiť na americký spôsob priamo do kufra auta, naozaj nedá povedať. Obchodné domy pripomínajúce galériu evokujú luxus, a tým aj vyššiu cenu, kým haly supermarketov a hypermarketov, ktoré po predmestiach veľkomiest západnej Európy a susedných štátov začali rásť aj u nás, svojou jednoduchou účelovosťou v nás budia falošný dojem lacnoty mocne podporovaný reklamnými akciami a sezónnymi zľavami. Takéto super- a hyperpredajne sú nesmierne ofenzívne a obyčajne sa im v krátkom čase podarí zničiť konkurenciu menších obchodíkov neschopných konkurovať dumpingovým cenám a šírke sortimentu. Aby sme sa nespamätali až keď bude neskoro, pripravovaný zákon o obchodných reťazcoch a veľkých obchodných jednotkách má zaviesť aj istý urbanistický, čiže územnoplánovací regulatív. Jeho úlohou je zabrániť vzniku takých stavieb, ktoré nekrášlia krajinu. Takisto nebude možné povoliť výstavbu veľkých obchodných jednotiek tam, kde už je obchodná sieť dostatočná. Nejde pochopiteľne o nejakú slovenskú špecialitu. Podobné zákony, či všeobecne záväzné nariadenia existujú aj v zahraničí. Napríklad vo Viedni je priamo zákaz výstavby nových obchodných jednotiek v centre, v ďalších rakúskych spolkových krajinách regulujú veľkosť diskontných predajní a ich počet atď. Veď aj budovy určené na nákupy patria k architektonickým a krajinotvorným prvkom. Zuzana Krútka

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.