Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nejde o dobrú vôľu


Komentuje Dagmar Piršelová
Guvernér NBS Marián Jusko na otázku, či má Fond na ochranu vkladov dosť prostriedkov na výplatu vkladov do zákonnej výšky, odpovedal, že nie. Tých, ktorých sa táto problematika dotýka, ktorí majú vklady v Slovenskej kreditnej banke, iste zamrazilo. Tých ostatných zase neuspokojila jeho odpoveď v tom zmysle, že sa budú hľadať spôsoby či iné zdroje, ako zabezpečiť výplatu náhrad za nedostupné vklady občanom. Čo hovorí zákon o ochrane vkladov (č. 118/1996 Z. z. v znení zákona č. 154/1999 Z. z.)? Účelom zákona je úprava ochrany vkladov fyzických osôb uložených v bankách a v pobočkách zahraničných bánk a poskytovanie náhrad za tieto vklady, ak sa stanú nedostupnými. Vkladom sa pritom na tieto účely nepovažujú vklady vo forme verejne obchodovateľných cenných papierov, zmenky a šeky. Fond ochrany vkladov nie je štátnym fondom. Sústreďuje a spravuje peňažné príspevky bánk a pobočiek zahraničných bánk na poskytovanie náhrad za vklady fyzických osôb uložených v bankách a pobočkách zahraničných bánk. Náhrada za nedostupný vklad patrí vkladateľovi vo výške vkladu, najviac však vo výške tridsaťnásobku a pri stavebnej sporiteľni šesťdesiatnásobku priemernej mesačnej mzdy v SR. Do úvahy sa berie priemerná mzda za posledné známe štyri štvrťroky podľa zistení Štatistického úradu. Zo zákona vyplýva, že fond môže požiadať NBS alebo iné banky o poskytnutie úveru. Ostáva len dúfať, že to nebudeme nakoniec my, ktorí budú musieť v konečnom z vlastných vreciek kryť výplatu zákonných platieb za „skrachované“ banky. Odpoveď guvernéra by teda mala byť jednoznačná, veď kto iný ako on, by mal byť jedným z garantov zákonov.

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.