Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Imperatív nových volieb


Komentuje Peter Višváder
Ako naznačilo rokovanie vlády o štátnom rozpočte na rok 2001, ekonomická reforma v SR stagnuje. Dôkazom toho je fakt, že rozpočet sa oproti minulým rokom v zásade nezmení. Príjmy zostanú na rovnakej úrovni ako tento rok, výdavky sú veľkým otáznikom a boj jednotlivých rezortov o ich navyšovanie sa ešte dá očakávať. MF SR síce sa ráta s rastom HDP od 3 do 4 %, ale ako vidno, daňové príjmy z podnikovej sféry sa nezvýšia. Vláda teda doteraz urobila pre rozvoj podnikania na Slovensku stále málo a ukazuje sa, že zníženie sadzby dane z príjmu právnických osôb o 11 % nestačí. Predpokladaný rast HDP a popritom stagnujúce daňové príjmy rozpočtu vytvárajú otáznik. Preto si vláda pomôže dvoma spôsobmi: zvýši schodok asi o 4 až 5 mld. Sk a súčasne 20 mld. Sk do neho natečie z privatizácie. Súčet týchto dvoch súm dáva cenu, ktorú zaplatíme za jej neschopnosť reformovať ekonomiku. Fakt, že ekonomika nevytvorí viac zdrojov ako tento rok, padá totiž na hlavu vlády, ktorá týmto rozpočtom vstúpi už do tretieho roku svojho vládnutia. A na tri štvrtiny funkčného obdobia sú to vzhľadom na jej sľuby dosť chabé výsledky. Samozrejme, že rozpočtové hospodárenie sa prenáša do podnikateľskej i občianskej sféry. Kríza, ktorú pociťujú ľudia v zdravotníctve, v školstve či štátnej správe sa za tento či minulý rok nezmenšila, ba naopak, má tendenciu prehlbovať sa. Ministri, podľa B. Schmögnerovej, opäť stupňujú požiadavky na rast výdavkov rezortov, hoci by mali už dávať odpočty splnenej reformy, a teda zníženej potreby finančných prostriedkov, či aspoň ich transparentné používanie. No ani jedno ani druhé sa nedeje. Preto príprava štátneho rozpočtu by pre nich nemala byť impulzom na začatie boja o peniaze, ale na úvahy o zotrvaní vo funkciách. Keď zoberieme do úvahy, že vláda znížila na tento rok dane z príjmu právnických osôb zo 40 na 29 %, efekt tohto kroku sa v rozpočtových príjmoch negatívne prejaví práve v roku 2001, a pritom sa zaviazala, že dane zvyšovať nebude. Mohli by sme to identifikovať ako istý posun vpred. Ale to je len prvý pohľad. Ak dobrá správa znie, že dane sa zvyšovať nebudú, po dôslednejšom zhodnotení problému treba skonštatovať, zlá správa je, že dane sa nebudú znižovať. Ak sa napriek doterajším vyhláseniam ministerky financií o zavádzaní nových daní rozhodla ustúpiť od ich zvyšovania, treba za tým skôr hľadať imperatív predvolebného roku, ako jej ekonomické presvedčenie.

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.