Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Slovensko na kolesách v kocke


Cestná doprava nielen pre profesionálov
Motoristická verejnosť pozná a vie čo je Stellaservis. Táto služba vznikla v roku 1996, predovšetkým ako nonstop informačná, ktorá prostredníctvom bezplatných liniek prevádzkovateľov sietí mobilných telefónov Globtel a Eurotel a krátkych správ vysielaných na niektorých rozhlasových staniciach, poskytuje aktuálne správy o dopravnej situácii na cestách, horských a hraničných priechodoch Slovenska. Naši dopravcovia ju poznajú aj ako firmu, ktorá na pevnej telefonickej linke poskytuje informácie o predpisoch na prevádzkovanie medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej dopravy, podľa právnych noriem európskych krajín a niektorých krajín severnej Afriky a Ázie. Pretože sa v poslednom čase dopravcovia informujú o právnych úpravách v oblasti dopravy, kolektív tejto informačnej spoločnosti sa rozhodol vypracovať výber najzákladnejších slovenských zákonov a vyhlášok z oblasti cestnej dopravy. Pri výbere otázok akcentovali predovšetkým záujem slovenských dopravcov. Publikácia Slovensko na kolesách obsahuje výber právnej úpravy podmienok podnikania v cestnej doprave a pôsobnosť orgánov štátnej správy v cestnej doprave a obcí, spracovanie zákona upravujúceho výstavbu, užívanie a ochranu pozemných komunikácií, práva a povinnosti vlastníkov a správcov pozemných komunikácií a ich užívateľov, ako aj pôsobnosť orgánov štátnej správy a orgánov štátneho odborného dozoru vo veciach pozemných komunikácií. V ďalšej kapitole sú základné ustanovenia zo zákona upravujúceho premávku na pozemných komunikáciách, práva a povinnosti fyzických a právnických osôb oprávnených na podnikanie, ako aj pôsobnosť orgánov štátnej správy a obcí na úseku cestnej premávky. Autori spracovali aj špecifické zákony a vyhlášky o štátnych sviatkoch, zákon o cestnej dani, poistenie za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, zákon o cestovných náhradách, atď. Matej Zahoran

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.