Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pán psovi, pes chvostu


Komentuje Ivan Sedlár
Už po šiestykrát sa stretla na ministerskej úrovni medzirezortná komisia na riešenie nezamestnanosti. Účinnosť jej práce je slabá - od prvého po posledné zasadanie počet ľudí bez práce stúpal. To je to rozhodujúce kritérium. A zrejme nezamestnanosť bude stúpať aj ďalej. Predvídať sa dajú aj ďalšie veci. Keďže na šiestom zasadaní komisie rozhodli o vytvorení pracovnej skupiny odborníkov, na siedmom bude asi na programe, ako skupina poverila úlohami jednotlivých expertov. Na ôsmom zasadaní zase ako si experti pribrali konzultantov a tí úlohami analyzovať veci zamestnali manželky. Tie potom svoje deti a psov. Teda bude o čom zasadať ešte dosť dlho. Zástupcovia nezamestnaných tam asi neboli, zástupcovia podnikateľov ale vyzerali s výsledkami rokovania komisie spokojní. Vraj ide o prvý krok a aj najdlhšia cesta začína prvým krokom. Nuž po roku a pol vlády vo funkcii robiť prvý krok, to už hádam ani nestojí za to. Pritom pri predvolebných kortešačkách politické stany, ktoré dnes páni ministri reprezentujú, tvrdili ako si poradia s vtedajšou 16 percentnou nezamestnanosťou. Lebo oni vedia ako na to. Teraz je 20,5 percentná. Príliš vyššie sa bez rizika nezvládnuteľných neriadených procesov už ísť nedá. A teda chce to rýchle a razantné riešenia. Hľadať ich na čoraz nižšej odbornej úrovni, keď rozhodnutie musí byť na najvyššej politickej ako dohoda protichodných záujmov je len dôkaz neochoty zobrať s funkciou aj zodpovednosť. Lebo ak podnikatelia nezamestnávajú aj pre to, že k desaťtisícovému platu ešte inak odvedú za zamestnanca 8500 Sk, tak iná cesta ako rapídne znížiť odvodové zaťaženie nie je. Dávno to všetci vedia. A za politikov to nerozhodnú referenti na ministerstvách.

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.