Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

"Objavený" sviatok?


Eleonóra Bujačková
Skúste si zahrať takú jednoduchú hru. Bez veľkého premýšľania povedzte, čo si predstavujte pod dátumom 1. máj. Tí zdatnejší v histórii si pripomenú napríklad 1. máj 1919, keď bola likvidovaná vojskom ústrednej berlínskej vlády Bavorská republika rád, či prvomájový deň roku 1924 na ostrove Chuang-pchu pri Kantone, keď založili vojenskú akadémiu na výchovu veliteľských kádrov. No väčšinou si pod týmto dátumom predstavujeme 1. máj ako niekdajší Sviatok práce. A hoci už v transformujúcich sa porevolučných rokoch sme naň radšej zabudli, kde-tu ktosi predsa len pripomínal, že jeho korene siahajú do roku 1886, keď sa v americkom meste Chicago konal generálny štrajk, ktorý zorganizovala Americká federácia práce. Robotníci vtedy protestovali proti neľudským pracovným podmienkam a za osemhodinový pracovný čas. Ten prvý boj bol krvavý, a tak Medzinárodný robotnícky kongres II. internacionály v Paríži v roku 1889 rozhodol, že 1. máj sa bude na pamiatku chicagských mučeníkov sláviť na celom svete ako Sviatok práce a súčasne sa stane medzinárodným dňom boja za osemhodinovú prácu. Prvý máj má svoju históriu aj u nás. Tak napríklad, ten slovenský v roku 1917 bol v znamení boj za mier a signálom na štrajky a nepokoje, ktoré boli motivované prevažne sociálne... Skúste spočítať, koľkože tých prvých májov ste zažili... každý po svojom, aj keď v minulosti boli jeho doménou pestrofarebné naorganizované sprievody. Väčšina z „pochodujúcich“ vôbec nepočúvala slová o práci a jej statočnosti, veď sme jej mali dostatok, až nám prekážalo, že na toto právo pamätala aj ústava. A tak sme novú históriu prvých májov začali písať už celkom po svojom - niekto na záhradke, niekto doma, iný zasa posedením s priateľmi. Ale väčšina s pocitom, že začíname celkom nový život, plný blahobytu a radosti. Čo sa však stalo, že ten pocit sa prirýchlo vytratil, že dnes žijeme v neistote, že máme zlú náladu, že 69 % občanov žije na pokraji sociálnej núdze. Čo sa stalo s prácou, ktorá sa nám celkom bez výstrahy stratila kdesi v nenávratne? Prečo dnes vychádzajú do ulíc ľudia z niekdajších fabrických pých a nástojčivo volajú - dajte nám prácu, aby sme mohli dať deťom chlieb! Problém je starý ako ľudstvo samo. Najmenej dve generácie slovenských občanov prežili život v sľuboch, že v budúcnosti to bude lepšie. Nebude. Ekonomickí prieskumníci márne hľadajú svetielko na konci tunela. Nemravná doba dokáže urobiť z ľudí svätcov, ale aj darebákov. Nemám pocit, že dnešok vyrába svätcov na objednávku. Skôr je to naopak. Žijeme v dobe a žijeme v kraji, kde sa vypláca byť darebákom. Dohadujeme sa o majetok, o posty... Vidíte, kam až dospeli moje úvahy o prvom máji. A isto nie iba moje. Veď ako vyplynulo z nedávneho prieskumu, takmer 70 percent ľudí si myslí, že predchádzajúci režim bol lepší. Veď aj tej práce bolo nazvyš.... Možno aj o tom, alebo práve o tom bude ten súčasný prvý máj.

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.