Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nechajte sa inšpirovať krásou


Návštevník galérie ARDAN v Bratislave má od 28. apríla tohto roka jedinečnú možnosť potichu vstúpiť do intímnej sféry ateliéru akademickej maliarky Evy Kyselicovej. Maliarka pripravila pre túto výstavu kolekciu olejomalieb, ktoré nie sú retrospektívou, ale naznačujú šírku spektra jej tvorivého záujmu v ostatných piatich rokoch a dnes. Eva Kyselicová (narodená 3. 10. 1945, žije a tvorí v Bratislave) od absolutória Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave roku 1971 sa venuje voľnej maľbe a ilustrácii. Má za sebou samostatné výstavy vo Viedni (1989), vo Welse (1990), v Tokiu (1991), v Nagoji (1992), v Budapešti (1994), dve desiatky samostatných výstav na Slovensku a v Česku, početnú účasť na kolektívnych výstavách slovenského výtvarného umenia vo svete aj na domácej pôde. Uznávaný umelecký prejav Evy Kyselicovej je zastúpený obrazmi v súkromných zbierkach a galériách v Bostone, Londýne, Amsterdame, New Yorku, ako aj v Japonsku, kde sa jej tvorba stretla s osobitným záujmom. Stretnutie s obrazmi Evy Kyselicovej znamená vždy nový zážitok. Sféra jej inšpirácie predstavuje bohato vrstvený obraz: reflexiu prírody, krajiny v podobe abstraktných fragmentov a symbolov, do ktorých sa vkrádajú aj filozofické úvahy a pochybnosti pozemšťana. Vypracovala si svoj jedinečný, jemne nuansový vyjadrovací register. Okrem olejomaľby a farebných lazúr nachádzame v ňom šitú čipku, typickú, vlastnú škálu reliéfnych článkov i štruktúry, v ktorých sa ozývajú odkazy na prírodné prvky, listy, fragmenty, škálu hladkých a štrukturálnych povrchov. Sú tu krásne príbehy z lesa, vlastné životné i osudy krajiny a každodenného bytia flóry a fauny. Jej rozprávanie v obraze nesie vlastnú niť príbehu v diptichu alebo triptychu, či spôsobom voľne nadväzujúcich cyklov, keď sa vracia novou úvahou k zážitku... doc. Dr. Zuzana Ševčíková, CSc.

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.