Hospodársky denník
USD45,094 Sk
EUR41,543 Sk
CHF26,394 Sk
CZK1,146 Sk
  Piatok  28.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Príbeh o bezhlavom jazdcovi


Jeden z najgeniálnejších režisérov súčasnosti Tim Burton síce nechal od svojho posledného filmu Ed Wood (1994) na seba dosť dlho čakať, výsledok však jednoznačne stojí za to. Jeho nový projekt Ospalá diera predstavuje zmes hororu, rozprávky a romantiky na pozadí 18. storočia a nenechá vás vydýchnuť od prvej chvíle až do konca. Námetom filmu sa stala poviedka Washingtona Irvinga The Legend of Sleepy Hollow, ktorú vydal v roku 1819. Irving sa pri písaní tohto strašidelného príbehu nechal inšpirovať životom v malej dedinke Sleepy Hollov (Ospalá diera) založenej holandskými prisťahovalcami na severe štátu New York. Legenda o bezhlavom jazdcovi, ktorá tvorí jadro príbehu, vznikla už počas americkej vojny za nezávislosť. Rozpráva o vojakovi v anglických službách, ktorý počas delostreleckého útoku prišiel o hlavu a po smrti sa vracia na miesto činu a snaží sa získať svoju hlavu späť. Táto Irvingova poviedka bola sfilmovaná už niekoľkokrát, ale Burtonova verzia (napriek tomu, že s pôvodným príbehom má spoločné veľmi málo) pravdepodobne prekonáva všetky. Príčinou sú nielen presvedčivé herecké výkony v podaní Johnnyho Deepa, Caspera Van Dien a Christophera Walkena, ale aj vynikajúca kamera (Emmanuel Lubezki), scény a naostatok aj hudba (Danny Elfman). Upozornenie na záver: keď vás náhodou prekvapia šermiarske schopnosti bezhlavého jazdca (Ray Park), bude to pravdepodobne preto, že si tieto kúsky natrénoval už ako Jedi Darth Maul vo Hviezdnych vojnách. Martin Holák

počasie

Na celom území očakávame príjemné teplotno-vlhkostné podmienky. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je skon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšiu regeneráciu síl organizmu. Miestami v nižších polohách v ranných hodinách možnosť zvýšenej záťaže dýchacieho systému. n Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe časom oblačno. Popoludní sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný vietor 1 až 4, cez deň na juhozápade okolo 7 m/s. n V sobotu a nedeľu bude jasno a polojasno. Zrána ojedinele hmla. Na severe a východe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinelé prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.38 a zapadne o 20.01 h.

Amsterdam oblačno18
Atényslnečno22
Belehradslnečno23
Berlínpolooblačno21
Bratislavaslnečno25
Brusel oblačno18
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnečno19
Frankfurtoblačno24
Helsinkizamračené15
Istanbuljasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevslnečno21
Lisabonslnečno16
Londýndážď12
Madridslnečno18
Milánooblačno24
Moskvajasno23
Oslozamračené10
Paríždážď13
Prahaslnečno21
Rímprehánky20
Sofiaslnečno16
Štokholmoblačno18
Varšavajasno23
Viedeňslnečno25
Záhrebslnečno23
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.