Hospodársky denník
USD43,162 Sk
EUR41,595 Sk
CHF26,42 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  6.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Daň z ročných odmien

Príjem sa nedá nerozložiť
Veľa sa debatuje, ako zdaniť ročné odmeny zamestnancov (aj vedúcich pracovníkov) za minulý rok. V roku 1999 bola situácia jednoduchšia, pretože pri vý. . .

Ochotné Rusko

Rusko zrušilo 12-percentný limit pre podiel zahraničných bánk v domácich peňažných ústavoch, čím západným finančným inštitúciám dalo možnosť neobmedzene rozvíjať svoje operácie v tejto k. . .

EFPA posilnila trhovú pozíciu Slovnaftu

Prvý projekt v Slovenskej republike posudzovaný podľa zákona EIAZásadný krok ku konkurencieschopnosti v tvrdých podmienkach otvoreného trhu predstavuje pre Slov. . .

Monopol horší ako štát?

Antimonopolné zákony musia zabezpečiť zdravý vývoj
Ekonómi vedú už mnoho rokov spor, či má štát do hospodárskej súťaže zasahovať, pripadne akým spôsobom a ako často. Niektor. . .

Vyššie ceny

Veľkoobchodné ceny v Nemecku sa vo februári medzimesačne zvýšili o 2,8 %. Z medziročného hľadiska poskočili dokonca o 10,6 %. V dôsledku toho vzrástol aj index veľkoobchodných cien, ktorý . . .

Žiada o pomoc

Ukrajina, ktorej minuloročná úroda nestačí na pokrytie domácich potrieb, požiadala USA o poskytnutie potravinovej pomoci. Minulý rok Ukrajina zozbierala 24,4 mil. ton obilnín vrátane 1,7. . .

Poľský kolaps?

Poľsko vo februári dosiahlo v zahraničnom obchode kritickú úroveň, keď sa schodok obchodnej bilancie v spomínanom mesiaci vyšplhal na 946 mil. USD. Za výraznej pomoci ustavične silnejúc. . .

Minimum úspor

Spotreba amerických subjektov rástla vo februári rýchlejšie ako ich príjmy, čím sa úspory zredukovali takmer na minimum. Spotreba vzrástla o 1 % na sezónne upravených 6,597 mld. USD po r. . .

SDKÚ je stou

Na Slovensku je v súčasnosti už 104 politických strán, uviedol pre náš denník riaditeľ Odboru všeobecnej vnútornej správy MV SR JUDr. Stanislav Bečica. V tom však figurujú štyri, ktoré s. . .

Hrať prvé husle doma

Bojler, ktorý čerpá energiu zo vzduchu
Vyše 773-tisíc ton uhlia vyťažili v prvom štvrťroku 2000 Hornonitrianske bane v Prievidzi. Minimálny výpadok v množstve 2011 ton spôsob. . .

Lepšie zhodnotenie suroviny

Pomôže program zvýšiť zamestnanosť?
Zabezpečiť zvýšenie finálneho spracovania a využívania drevnej hmoty na Slovensku do roku 2005 minimálne o jeden milión kubických . . .

Otvorenie plavby po Dunaji

Uvoľnili 137 mil. Sk pre zdravotníctvo
Na včerajšom zasadnutí vláda SR schválila návrh účasti delegácie na 58. zasadnutí Dunajskej komisie v Budapešti 10. - 14. apríla. . .

Lákajúca spotreba i výkon

Seat Alhambra s cenou za najlepší predaj
CAC Leasing Slovakia, a. s. a Kooperatíva-poisťovňa, a. s., v spolupráci s časopismi Auto motor a šport a Stop udelili titul Bes. . .

Najväčšie obavy zo záruk

Zákon vyradil malých a stredných
Celkový export SR v minulom roku predstavoval 420 mld. Sk, pričom Eximbanka SR svojimi bankovými a poisťovacími aktivitami na ňom partic. . .

Tisíce narcisov

Dovedna päťtisíc živých kvetov a šesťtisíc umelých narcisov rozdajú dobrovoľníci na bratislavskom Hlavnom námestí a priľahlých uliciach v piatok na Deň narcisov okoloidúcim ako symb. . .

Nie neodbornosť

Agent pre zastupovanie SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Robert Fico odmieta „vymyslené argumenty o akýchsi nedostatkoch pri zastupovaní SR v kauzách Gaulieder a CDI“. Útoky n. . .

Mierny pokles

Nadnárodná farmaceutická spoločnosť Aventis SA, ktorá na Slovensku uskutočňuje lokálnu výrobu liečiv v Hoechst-Biotika Martin, dosiahla v minulom roku predbežný konsolidovaný objem pr. . .

Hra paragrafov

Implementácia európskej legislatívy do praxe slovenského súdnictva bude pre nás zrejme najdôležitejším problémom v procese vstupu do Európskej únie. Na včerajšej tlačovej besede v Tr. . .

Na zákazku

Slovenský plynárenský priemysel vyhlásil v týchto dňoch súťaž a predkvalifikáciu na predloženie ponuky (do 11. mája) na Zákaznícky informačný systém (CIS). Na vytvorenie tohto systému ch. . .

Menej dovozu

Zahraničný obchod SR s agropotravinárskymi komoditami vykázal za prvé dva mesiace tohto roka záporné saldo 2,417 mld. Sk, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pok. . .

Tretí sektor

Za sedem rokov svojej existencie Nadácia pre podporu občianskych aktivít prerozdelila z prostriedkov EÚ na Slovensku takmer 230 mil. Sk. Ako zdôraznila riaditeľka nadácie Adriena Richte. . .

Nová spoločnosť

V najbližších mesiacoch na Slovensku začne pôsobiť nová lízingová spoločnosť Volkswagen Finančné služby Slovensko, s. r. o., ktorá je „dieťaťom“ spoločností Škofin Bratislava, s. r.. . .

Podpora ŽSR

Vláda SR včera schválila štátnu záruku za úver pre ŽSR od Európskej investičnej banky (EIB) v objeme 20 mil. EUR. Úver je súčasťou druhej tranže pôžičky od EIB v hodnote 120 mil. EUR, kt. . .

Nový rektor

Na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave včera slávnostne inaugurovali nového rektora, Prof. Ing. Vojtecha Kollára, CSc., a nových dekanov fakúlt. Vedením novozaloženej Fakulty medzi. . .

Cieľavedomí Novozámčania

Bohatá ponuka chladiacich zariadení Pastorkaltu
Firma Pastorkalt Nové Zámky, spoločný podnik talianskeho výrobcu chladiaceho nábytku Pastorfrigor a slovenských akcionárov. . .

Projekt viazne na legislatíve, nezamestnanosť netrápi
Upozornia na silikátovú hospodársku zónu
Stavba – materiál – surovina 2000 je názov 6. ročníka odbornej výstavy, ktorú v dňoch 12. - 14. apríla o. . .

Učilištia patria rezortom, inak sa financie strácajú
Spo o zriaďovateľské kompetencie
Dôvodom stretnutia predsedov základných organizácií OZ KOVO stredných odborných učilíšť a riaditeľov SOU Banskoby. . .

Ľahostajnosť k vzdelaniu

Komentuje Eleonóra Bujačková
Vraví sa, že dobre prosperujú iba tie krajiny, ktoré majú rozvinutú a podporovanú vedu. A takú vedu má iba tá krajina, ktorá ma rozvinuté a p. . .

Nielen záhradkári

Glosuje V. Turanský
Ľudia, ktorí sadia reďkovku, počítajú s úrodou na jeden rok. Ľudia, ktorí sadia orechy a duby, počítajú s úrodou na desaťročia. Tento obľúbený slogan minist. . .

Prostredie súperenia

Komentuje Ivan Sedlár
Desať rokov transformácie z centrálne plánovaného hospodárstva na trhové je aj desiatimi rokmi zápasu o čoraz konkurenčnejšie prostredie. Zabezpečovanie. . .

Fakt ošetrujeme?

Postreh Ivana Klačanského
Fráza „ošetriť“ všetko možné okrem oblasti zdravotníctva má neuveriteľnú životnosť. To, že poslanci ošetrujú návrh zákona, je už celkom banálne. Príprav. . .

Drahé a najdrahšie

Fejtón Katy Martinovej
Návody sú veľmi dobrá vec,najmä keď ich pochopíte. Najviac návodov sa však v posledných rokoch vyrojilo na obsluhovanie samého seba. Majú jedno spoločn. . .

Výrobky cez tri kontinenty

Rozkolísané vzťahy s malými firmami
AVC Čadca má dlhodobú tradíciu v strojárskom priemysle. Jej začiatky siahajú do roku 1944, keď tu vznikla firma Adlo na výrobu púmp. . .

Trh oslovuje kvalita a cena

Nedostatočná ochrana od štátu
Odevný podnik Zornica Banko Fashion Bánovce nad Bebravou znova zaujíma popredné miesto medzi slovenskými odevnými podnikmi. Na tohoročnej. . .

Ako zvýšiť zamestnanosť

Presná informácia prináša úžitok
V poslednom čase sa čoraz viac zdôrazňuje úloha úradov práce len z hľadiska pasívnej politiky zamestnanosti – teda vyplácania podpôr. Mie. . .

Rádioaktívny odpad

Slovenská republika rozbehla nový program nakladania s rádioaktívnymi odpadmi. Do aktívnej prevádzky bolo uvedené Spracovateľské centrum odpadov v Jaslovských Bohuniciach. Výstav. . .

Rok je od zberu úrody po zber

Je raritou, keď štát nedotuje pestovateľov
Pravdaže v konzervách. To sú hlavné komodity, s ktorými sa môžete stretnúť na pultoch našich obchodov prakticky na celom S. . .

Tanečný ošiaľ v predaji

Úspech sa predáva sám. K tomu niet čo dodať. Keby divadelný comeback do sladkých päťdesiatych rokov Jima Jacobsa a Warrena Caseyho, pôvodných tvorcov muzikálu Pomáda, nemal k. . .

Revolúcia v obchode s umením

Internetu neunikol ani doteraz celkom špecifický obchod s umením. Prvé webové stránky, na ktorých si záujemcovia mohli prehliadnuť a prostredníctvom počítača zakúpiť ume. . .

Pre kultúrne dedičstvo

Ochrana pamiatok, reštaurátorstvo a obnova miest sú leitmotívom 4. Medzinárodného veľtrhu s názvom Denkmal 2000, ktorý sa uskutoční pod záštitou Unesco od 25. do 28. októbra. . .

Bližšie k Taliansku

Už takmer rok pôsobí na Slovensku Taliansky kultúrny inštitút. Svoj stánok má v zrekonštruovanom starom dome na Kapucínskej ulici v Bratislave. Dátum jeho otvorenia (4. mája) spá. . .

V premiére

Abonentný koncert A cyklu - MILÉNIU pripravila na dnes Štátna filharmónia v Košiciach. Pod taktovkou poľského dirigenta Janusza Polowného a so sólistom Radoslavom Šišinom (kontrabas) odzn. . .

Staré nôty mladých strún

V poradí už 10. medzinárodný festival tradičnej a ľudovej hudby mladých „Staré nôty mladých strún Európy“, ktorý bude v dňoch 27. apríla - 7. mája na Slovensku, sa starostli. . .

História i súčasnosť

Výstava sounds&files vo viedenskom Dome umelcov odzrkadľuje inštalácie a fotografie vo forme video- a CD-ROM-projekcií, späté s pohľadom na historické nástroje, prehľadnou situ. . .

drobničky

l Výstavu fotografií Rolanda Kálmana a Miklósa Németha sprístupnili v Žitnoostrovnom múzeu v Dunajskej Strede. l Unikátnu výstavu jedinej poštovej známky a takmer dvoch desiatok obálok prv. . .

Daň z dedičstva a darovania nehnuteľností

Otázky posielajte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413, mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.skKtorý daňový úrad je miestne príslušný v prípa. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 4. 4. 2000: Bratislava 97,98, Sli. . .

LUNA

*17.00*Lunapark. Vysielanie pre deti
*17.30*Kino Lunapark. Blok animovaných filmov
*17.55*Luisa Fernanda. Venezuelský seriál
*18.50*Hlavné správy
*19.20*Interview J. Füleho. Rozhovo. . .

Meniny

dnes Irena
v piatok Zoltán
dnes Vendula
v piatok Heřman, Hermína. . .

SRo - Slovensko 1 - 6. 4. 2000

0.05 Nočná pyramída
5.05 Dobré ráno
8.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín
9.30 Pieseň, hudba a my
10.30 Impulzy. Súťažná relácia
11.00 Štúdio Ko. . .

počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude v západnej polovici územia postupne oblačno až polojasno, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Večer aj tu zmenšovanie oblačnosti. Miestami občasný dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe miestami okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na horách 15 až 20 m/s. n V piatok bude polooblačno až oblačno, na severe až veľká oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 800 m snehové. V sobotu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v priebehu dňa od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 2 až -2, v sobotu 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 n Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdampolojasno9
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno11
Bruselpolojasno13
Budapešťoblačno12
Bukurešťzamračené16
Frankfurtpolojasno11
Helsinkiprehánky3
Istanbuljasno21
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď13
Lisabonjasno18
Londýnjasno10
Madridjasno14
Moskvadážď15
Oslo dážď7
Parížjasno12
Prahapolooblačno7
Rímoblačno16
Sofiadážď12
Štokholmoblačno7
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.