Hospodársky denník
USD43,162 Sk
EUR41,595 Sk
CHF26,42 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  6.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Najväčšie obavy zo záruk


Zákon vyradil malých a stredných
Celkový export SR v minulom roku predstavoval 420 mld. Sk, pričom Eximbanka SR svojimi bankovými a poisťovacími aktivitami na ňom participovala 4,5 percentami (20 mld. Sk). Výška tohto ukazovateľa, ktorý by v budúcich rokoch mal byť v relácii 7 až 10 percent, je podľa guvernéra Eximbanky Ľudomíra Šlahora v hospodárení tejto inštitúcie určujúca. V porovnaní s podobnými spoločnosťami v okolitých krajinách to nie je zatiaľ veľa, avšak Eximbanka zatiaľ funguje iba niečo vyše dva roky. Napríklad, kým na poisťovaciu činnosť vynakladá partnerská česká poisťovacia a garančná spoločnosť EGAP 70 mld. Kč, slovenská Eximbanka iba 1,3 mld. Sk. Zatiaľ sa Eximbanke stále nedarí pomáhať pri zabezpečení exportu malým a stredným podnikateľov. Brzdí ich v tom naša platná legislatíva, ktorá určuje, že úver sa môže poskytnúť len na export v hodnote nad 10 mil. Sk. V súčasnosti však pripravujú program podpory malého a stredného podnikania. Výsledkom celkového hospodárenia banky v uplynulom roku bol zisk vyše 132 mil. Sk. Najrizikovejším produktom banky vzhľadom na plnenie rizika za klienta sú záruky. Z celkových 62 vystavených záruk v roku 1999 smerovalo 37 na refinančné úvery, 21 na zmenové úvery a štyri boli bankového charakteru. Jozef Kunik

počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude v západnej polovici územia postupne oblačno až polojasno, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Večer aj tu zmenšovanie oblačnosti. Miestami občasný dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe miestami okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na horách 15 až 20 m/s. n V piatok bude polooblačno až oblačno, na severe až veľká oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 800 m snehové. V sobotu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v priebehu dňa od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 2 až -2, v sobotu 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 n Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdampolojasno9
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno11
Bruselpolojasno13
Budapešťoblačno12
Bukurešťzamračené16
Frankfurtpolojasno11
Helsinkiprehánky3
Istanbuljasno21
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď13
Lisabonjasno18
Londýnjasno10
Madridjasno14
Moskvadážď15
Oslo dážď7
Parížjasno12
Prahapolooblačno7
Rímoblačno16
Sofiadážď12
Štokholmoblačno7
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.