Hospodársky denník
USD43,162 Sk
EUR41,595 Sk
CHF26,42 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  6.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Prostredie súperenia


Komentuje Ivan Sedlár
Desať rokov transformácie z centrálne plánovaného hospodárstva na trhové je aj desiatimi rokmi zápasu o čoraz konkurenčnejšie prostredie. Zabezpečovanie tohto princípu má v popise práce aj Protimonopolný úrad SR. Jeho činnosť sa riadi zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. Zákon má šesť rokov, čo oproti niekoľkodesaťročným stále platným zákonom pôsobí ako veľmi čerstvá právna norma. Hovoriť teda o nej, že by sme už potrebovali novú, vyzerá nemiestne, je to však tak. Aj „starý“, v súčasnosti platný zákon je síce v podstate funkčný, sú však niektoré veci, ktoré by bolo potrebné zmeniť a niektoré princípy posilniť. V prvom rade princíp nezávislosti, aby sa predsedovia úradu a vôbec čelní funkcionári nemenili, hneď vzápätí po tom, čo niekomu vplyvnému „stúpnu na otlak“. Dobre by teda bolo mať predsedu voleného parlamentom na pevne stanovené obdobie. S tým, že jeho odvolávanie by bolo možné rovnakým spôsobom, ale len z taxatívne vymenovaných dôvodov. Podobný postup by mal byť aj čo sa týka vymenúvania riaditeľov odborov, ktorí vydávajú prvostupňové rozhodnutia. Nový zákon by rovnako mal sledovať aj ďalšie približovanie sa k právu EÚ a sledovať trendy vo vývoji práva ochraňujúceho hospodársku súťaž. Pritom aj veci, ktoré sú v planom zákone nejednoznačné, a tak umožňujú rôzny výklad, by sa mal zmeniť. Iné, ktoré nie sú zatiaľ riešené komplexne, by sa mali doriešiť i s presne definovanou terminológiou. A zvýšiť by sa mali aj kompetencie Protimonopolného úradu vo vzťahu k štátnym orgánom, lebo uplynulé roky to ukázali dosť jasne. Občas hospodársku súťaž poškodzujú rôzne úrady spravidla zvýhodňovaním určitých podnikateľov. A nápravu je dosiaľ občas ťažké zabezpečiť.

počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude v západnej polovici územia postupne oblačno až polojasno, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Večer aj tu zmenšovanie oblačnosti. Miestami občasný dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe miestami okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na horách 15 až 20 m/s. n V piatok bude polooblačno až oblačno, na severe až veľká oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 800 m snehové. V sobotu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v priebehu dňa od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 2 až -2, v sobotu 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 n Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdampolojasno9
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno11
Bruselpolojasno13
Budapešťoblačno12
Bukurešťzamračené16
Frankfurtpolojasno11
Helsinkiprehánky3
Istanbuljasno21
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď13
Lisabonjasno18
Londýnjasno10
Madridjasno14
Moskvadážď15
Oslo dážď7
Parížjasno12
Prahapolooblačno7
Rímoblačno16
Sofiadážď12
Štokholmoblačno7
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.