Hospodársky denník
USD43,162 Sk
EUR41,595 Sk
CHF26,42 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  6.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Drahé a najdrahšie


Fejtón Katy Martinovej
Návody sú veľmi dobrá vec,najmä keď ich pochopíte. Najviac návodov sa však v posledných rokoch vyrojilo na obsluhovanie samého seba. Majú jedno spoločné: nabádajú človeka, ako sa vymaniť zo zúfalo šedivého priemeru. A sú to iba bestsellery. Takže sa možno v brožovanej podobe dopátrať nebývalých poznatkov, ku ktorým sa ktosi prepracoval až na vrchol spoločenského rebríčka: Ako získavať priateľov, Ako zarobiť milión, Ako riadiť veľký podnik, Ako riadiť stredný podnik, Ako pôsobiť na svoje okolie, Ako sa naučiť hovoriť. Ako ľahko a rýchlo čokoľvek,najmä ak sa možno oprieť o nejakú praktickú celkom využiteľnú skutočnosť. Napríklad, že zbohatnúť sa dá pocitvo od malých-maličkým súm - ako tá malá práčka, čo nosila po domácnostiach bielizeň a dostávala päť centimov od cesty, to hneď človek pookreje a tíško počíta, koľkože by musel obísť domácností, aby mu to „hodilo“ ten vytúžený zaslúžený a poctivo zarobený milión v prepočte. Zatiaľ sa neobjavili návody z druhej strany barikády, kde by bolo dôkladne popísané Ako si získať nepriateľov, Ako neriadiť podnik, Ako sa naučiť mlčať, Ako nezarobiť milión... Zrejme preto, že také veličiny, ktoré by sa s podobnou filozofiou snažili vyšplhať na vrchol spoločenského rebríčka a znalosťami sa potom dokázali pochváliť, sa ešte nikde nenarodili. Najskôr preto, že ovládame umenie "prepadnúť“ aj bez akéhokoľvek návodu. Z čisto trhového pohľadu takéto knihy ani nemôžu vzniknúť, pretože Imidž úspešného muža či ženy si isto kúpi každý, kým Imidž neúspešného vandráka, či stroskotanej podnikateľky, by sa neuchytili ani vo výpredaji prepadákových kníh. Pozoruhodné je, že Niečomu sa musíme učiť, kým Ničomu sa učiť nemusíme, to vieme dokonale a ovládame prirodzene. K Ničomu návody nepotrebujeme. K Niečomu áno. Preto sú návody, ktorým sa dá vyčítať iba to jediné - že k ním chýbajú návody, ako s nimi zachádzať, aby boli na niečo. A tak dnes stále platí: ak dobrá rada nad zlato, návod potom obzvlášť.

počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude v západnej polovici územia postupne oblačno až polojasno, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Večer aj tu zmenšovanie oblačnosti. Miestami občasný dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe miestami okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na horách 15 až 20 m/s. n V piatok bude polooblačno až oblačno, na severe až veľká oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 800 m snehové. V sobotu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v priebehu dňa od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 2 až -2, v sobotu 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 n Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdampolojasno9
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno11
Bruselpolojasno13
Budapešťoblačno12
Bukurešťzamračené16
Frankfurtpolojasno11
Helsinkiprehánky3
Istanbuljasno21
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď13
Lisabonjasno18
Londýnjasno10
Madridjasno14
Moskvadážď15
Oslo dážď7
Parížjasno12
Prahapolooblačno7
Rímoblačno16
Sofiadážď12
Štokholmoblačno7
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.