Hospodársky denník
USD43,162 Sk
EUR41,595 Sk
CHF26,42 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  6.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Trh oslovuje kvalita a cena


Nedostatočná ochrana od štátu
Odevný podnik Zornica Banko Fashion Bánovce nad Bebravou znova zaujíma popredné miesto medzi slovenskými odevnými podnikmi. Na tohoročnej jarnej časti veľtrhu Trenčín - Mesto módy právom otvorila módnou prehliadkou spolu s odevnými spoločnosťami Ozeta, Makyta a Kara pre Slovensko také významné podujatie. Veľtrh potvrdil, že Zornica má prepracovaný výrobný a predajný plán a jej sortiment drží krok s najlepšími výrobcami v okolitých štátoch. Sortimentom, ktorý vyrába Zornica, sú dámske blúzky a pánske košele, teda obchodný tovar, ktorý musel v posledných rokoch čeliť tvrdej konkurencii pulóvrov a úpletových tričiek, ako aj veľakrát ich nedostatočne kontrolovanému dovozu lacného nekvalitného materiálu na náš trh. Prezident spoločnosti JUDr. Igor Maukš hovorí:

„Zamestnávame 800 pracovníkov a denne vyrábame skoro 5-tisíc kusov výrobkov. Ročne je to viac ako milión, pričom exportujeme 95 percent našej výroby na trh západnej Európy. Výrobky Zornice sú vynikajúcej kvality, spoločnosti dôverujú svetovej značke, ako sú Cerutti, Eterna, Daniel Hechter, ktorým šijú. Potešiteľné je, že prichádzajú stále ďalší zákazníci a že už to nie je len práca v mzde, ale postupne sa prechádza na plnú konfekciu. Znamená to viac pre výrobcu a viac pre tento štát. Aj keď takýto vývoz je realizovaný za veľmi tvrdých podmienok, limitovaných predovšetkým cenou platenou za hotový tovar. Jedinou šancou, ako ísť ďalej, je vyrobiť kvalitne a viac. Zornica je moderný podnik, ktorý svojím vybavením môže konkurovať hociktorému v Európe. Podnik bol zrekonštruovaný a do vnútornej prestavby bolo investovaných viac ako 20 mil. Sk. V súčasnosti dokončujú prípravu na získanie normy ISO 9002 a prepracovali systém organizácie výroby a kontroly kvality. Na jeho príprave spolupracovali s nemeckou spoločnosťou Weiss Consulting. Kvalita produkcie na zahraničný či na domáci trh je tá istá. Značky ako Riccardo, Enrico, Ivano Lui, Primo Uomo a dámske blúzky Laura Biassini, Rafaella, Filium sú značkami Zornice, teda výsledky vlastného vývoja a módnych návrhárov Zornice. Informácie o reakciách spotrebiteľov sa k spoločnosti dostanú prostredníctvom vlasntej predajne, ktorá bola otvorená nedávno v Trenčíne. Za ňou mal nasledovať predajný priestor v Bratislave a ostatných krajských mestách. Na našu otázku, či pre výrobnú spoločnosť je ekonomické zriaďovať si vlastnú obchodnú sieť, JUDr. I. Maukš odpovedá: „Na domácom trhu potrebujeme presadiť kvalitu za primerané ceny. Naše výrobky sú porovnateľné so svetovými a sú lacnejšie. Mať vlastnú predajňu znamená mať aj kontrolu nad úrovňou cien, aj za cenu nižšieho zisku. Stále to však nie je ľahké, ale boj s nekvalitou, ktorá je stále prezentovaná nestacionárnou sieťou na trhoviskách,.“ pokračuje JUDr. I. Maukš, „by sme mali vydržať, pokiaľ úverové zaťaženie bude klesať a úrokové miery sa budú znižovať na prijateľnú mieru. Zdrojov, ktoré sú v obehu, nikdy nie je veľa, preto si ceníme spoluprácu s našou bankou. Keby sa nám obrátila chrbtom, mali by sme problémy. Ale to by mala každá fabrika, ktorá sa nedohodne so svojou bankou,“ zhodnocuje na záver JUDr. I. Maukš. Nedostatok obežných zdrojov, drahé peniaze, znižujúca sa úroveň reálnych cien a zákazníci, ktorí tlačia na znižovanie cien, nedostatočná ochrana pred nekvalitou výrobcu tlačia zvyšovať efektívnosť a vyrobiť viac a lacnejšie. Čo iné pomôže slovenskému spotrebnému priemyslu? Rudolfa Vallová

počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude v západnej polovici územia postupne oblačno až polojasno, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Večer aj tu zmenšovanie oblačnosti. Miestami občasný dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe miestami okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na horách 15 až 20 m/s. n V piatok bude polooblačno až oblačno, na severe až veľká oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 800 m snehové. V sobotu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v priebehu dňa od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 2 až -2, v sobotu 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 n Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdampolojasno9
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno11
Bruselpolojasno13
Budapešťoblačno12
Bukurešťzamračené16
Frankfurtpolojasno11
Helsinkiprehánky3
Istanbuljasno21
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď13
Lisabonjasno18
Londýnjasno10
Madridjasno14
Moskvadážď15
Oslo dážď7
Parížjasno12
Prahapolooblačno7
Rímoblačno16
Sofiadážď12
Štokholmoblačno7
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.