Hospodársky denník
USD43,162 Sk
EUR41,595 Sk
CHF26,42 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  6.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Slovenské stavebníctvo v NSR


Jednou z možností, ako sa v súčasnosti presadiť na nemeckom stavebnom trhu, je dodávka a montáž montovaných domov alebo hál. Tieto dodávky sa v NSR realizujú formou zmlúv o dodávke, tzv. Werklieferungsvertrag. Všetci pracovníci nasadení pri montážnych prácach potrebujú pracovné povolenia. Kroky pri získavaní pracovných povolení pre pracovníkov týchto firiem je v značnej miere odlišný od priebehu vybavovania pracovných povolení pre firmy, ktoré prinášajú na nemecký trh takpovediac iba svoju prácu. Pracovné povolenia pri dodávkach a montážach nepodliehajú žiadnym kvótam a o udelení rozhoduje iba pracovný úrad v Deggendorfe. Aby tento postup nebol až taký jednoznačný, komplikuje sa súhlasným stanoviskom príslušného nemeckého cudzineckého úradu, ktoré je nevyhnutné pred udelením víz na nemeckom konzuláte. V poslednom čase sa však tento systém niekoľkokrát zmenil, a preto sa jednotlivé úrady zatiaľ riadia aj staršími nariadeniami. Dodávky domov a hál sa v podstate odlišujú podľa stupňa rozostavanosti na hotové stavby a na zmontované hrubé stavby bez záverečných remesiel. Udelenie pracovných povolení pri prácach na nedokončených montovaných stavbách je možné iba ak sa všetok stavebný materiál dodáva zo štátu zhotoviteľa, ktorý musí byť zároveň aj výrobcom. Pri hotových stavbách je prípustná kúpa materiálu a služieb z NSR do výšky 15 % z celkovej sumy diela. Pracovné povolenia sa vydávajú na obdobie maximálne 12 mesiacov, ale keďže slovenskí pracovníci potrebujú osobitne povolenie pre každú stavbu, je toto povolenie v priemere udelené na dva až štyri týždne. Dôležitou podmienkou je tiež počet odpracovaných dní, pretože ak pracovník odpracoval na základe zmluvy o dodávke v kalendárnom roku viac ako 180 dní, má automaticky stop v nasledujúcom roku. Aj pri tomto type prác v NSR je takmer nevyhnuté spolupracovať s nemeckým daňovým alebo právnym poradcom, prípadne s poradenskou agentúrou pôsobiacou na tomto trhu. Firmy tým môžu odbúrať starosti spojené s prípravou zmlúv, vybavovaním víz a pracovných povolení, vedením miezd podľa nemeckých tarifných noriem, hlásení podľa AEntG (Arbeitnehmer-Entsendegesetz) a vybavovanie poukazov sociálneho zabezpečenia. Stengl Beratung, s. r. o.
konzultanti pre NSR
www.stengl.sk

počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude v západnej polovici územia postupne oblačno až polojasno, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Večer aj tu zmenšovanie oblačnosti. Miestami občasný dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe miestami okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na horách 15 až 20 m/s. n V piatok bude polooblačno až oblačno, na severe až veľká oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 800 m snehové. V sobotu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v priebehu dňa od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 2 až -2, v sobotu 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 n Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdampolojasno9
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno11
Bruselpolojasno13
Budapešťoblačno12
Bukurešťzamračené16
Frankfurtpolojasno11
Helsinkiprehánky3
Istanbuljasno21
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď13
Lisabonjasno18
Londýnjasno10
Madridjasno14
Moskvadážď15
Oslo dážď7
Parížjasno12
Prahapolooblačno7
Rímoblačno16
Sofiadážď12
Štokholmoblačno7
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.