Hospodársky denník
USD43,162 Sk
EUR41,595 Sk
CHF26,42 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  6.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zisky tradičného priemyslu nepomohli


Klesajúci trend, ktorý v súčasnosti ovláda najmä účastiny technologického a telekomunikačného sektora, sa ani v priebehu stredajšieho obchodovania na tokijskej akciovej burze nezmenil a priniesol oslabenie hlavným indikátorom trhu. Pozitívny vývoj pokračuje v sektore tradičného priemyslu, ktorý pod vplyvom začínajúceho sa oživenia japonskej ekonomiky a súčasne zdravo rastúcim domácim dopytom korigoval negatívny vývoj indexov. Benchmarkový index Nikkei sa v priebehu včerajšieho obchodovania oslabil o 132,16 bodu a zakončil na 20 462,77 bodu. Stredajšia seansu sa stala čiernym dňom pre účastiny internetovej spoločnosti Softbank a telekomunikačného mobilného operátora Hikari Tsunshin. Obe spoločnosti sa prepadli o denný limit 5000 JPY, keď high-tech sektor ovláda silná predajná atmosféra, ktorá vznikla z dôvodu výrazného nadhodnotenia týchto titulov. Index TOPIX, ktorý monitoruje akcie prvého sektora, sa v stredu oslabil o 1,12 % a finišoval seansu na konečných 1695,05 bodu. Ako na hojdačke
Dobrý začiatok, zlý koniec, takto by sa mohlo charakterizovať včerajšie obchodovanie na Wall Streete, keď v prvých hodinách seansy došlo k miernemu rastu trhu, ktorý však pod celosvetových klesajúcim trendom technológií bol vymazaný už na prelome dňa. Hlavný index Dow Jones Industrial Average v popoludňajšej časti obchodovacieho dňa sa priebežne ustálil na 11 070 bodov, pri strate 42 bodov. Rovnakým smerom sa uberal aj kompozitný index NASDAQ, ktorý monitoruje technologické tituly. Jeho hodnota popoludní dosiahla úroveň 4107 bodov, keď si odpočítal rovné 1 % zo svojej otváracej hodnoty. Nelichotivý začiatok týždňa má za sebou britský akciový trh, ktorý sa ani v stredu nevyhol opätovnému prepadu kľúčových ukazovateľov. Najväčšiu zásluhu má na tom nezadržateľný pád amerického technologického indexu NASDAQ, na ktorý reagujú aj britské high-tech tituly kontinuálnym oslabovaním. Index FTSE sa v priebehu popoludnia ustálil na úrovni 6305 bodov, pri priebežnej strate 122 bodov, keď v priebehu obchodovania prelomil dôležitú hranicu 6300 bodov. Kráľovná neistota
Výrazné oslabenie postihlo v priebehu včerajšej seansy ruský akciový trh, keď hlavnými faktormi bola vysoká volatilita na Wall Streete, ako aj nelichotivé správy o vývoji domácej ekonomiky. Kľúčový index RTS1 si v stredu odpočítal mohutných 5,96 % zo svojej otváracej hodnoty a zakončil na úrovni 214,59 bodu. Na trhu panuje vysoká miera neistoty aj napriek zvoleniu novej hlavy štátu V. Putina, ktorý je akceptovateľnou možnosťou pre západných investorov. Aj nemeckému akciovému trhu sa včera nepodarilo prerušiť stratovú sériu, ktorá pod vplyvom celosvetového trendu oslabovania sa sektora technológií dominuje na kľúčových burzách. Index DAX sa v priebehu seansy oslabil o 2,55 % a zakončil na 7330,77 bodu. K najviac stratovým sektorom sa okrem v súčasnosti tradičného technologického zaradil aj sektor finančných spoločností. (REUTERS/mt)

počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude v západnej polovici územia postupne oblačno až polojasno, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Večer aj tu zmenšovanie oblačnosti. Miestami občasný dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe miestami okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na horách 15 až 20 m/s. n V piatok bude polooblačno až oblačno, na severe až veľká oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 800 m snehové. V sobotu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v priebehu dňa od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 2 až -2, v sobotu 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 n Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdampolojasno9
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno11
Bruselpolojasno13
Budapešťoblačno12
Bukurešťzamračené16
Frankfurtpolojasno11
Helsinkiprehánky3
Istanbuljasno21
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď13
Lisabonjasno18
Londýnjasno10
Madridjasno14
Moskvadážď15
Oslo dážď7
Parížjasno12
Prahapolooblačno7
Rímoblačno16
Sofiadážď12
Štokholmoblačno7
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.