Hospodársky denník
USD43,162 Sk
EUR41,595 Sk
CHF26,42 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  6.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

J. Mori premiérom


Japonskí ministri zostávajú
Novým japonským premiérom sa včera stal vo vládnych funkciách skúsený Joširo Mori (62), ktorý je produktom Liberálnodemokratickej strany (LDP); tá v japonskej politike kraľuje už od päťdesiatych rokov. Rozhodla o tom dolná snemovňa parlamentu, v ktorej si Mori zabezpečil 335 zo 488 hlasujúcich poslancov – okrem LDP aj koaličného partnera LDK a Konzervatívnej strany. Mori nahradil Keiza Obučiho, ktorý bol včera po nedeľňajšej ťažkej mŕtvici ešte v kóme. Nový, už 55. japonský premiér, sa rozhodol, že na čele všetkých ministerstiev ponechá doterajších ministrov. Dôvod: japonský parlament práve rokuje o štátnom rozpočte a iných návrhoch zákonov, ktorých schválenie by sa zmenami na čele kľúčových rezortov sťažilo. V porovnaní s Obučim je Joširo Mori napriek robustnejšej postave, za ktorú vďačí aj svojmu obľúbenému športu rugby, všeobecne pokladaný za menej autoritatívneho, samostatného a rezolútneho politika. Na druhej strane je však podľa japonských politických pozorovateľov komunikatívnejší, presnejší a efektívnejší pri riešení praktických problémov ako Keizo Obuči. Predpokladá sa, že Mori sa čo najrýchlejšie vráti k riešeniu najpálčivejších problémov krajiny - od aktívnej sopky na severnom ostrove Hokkaidó cez hospodárske problémy po pripravované stretnutie s víťazom ruských prezidentských volieb Vladimirom Putinom, ktoré je naplánované na tento mesiac. Niektorí poslanci naznačili, že prvým rozhodnutím nového premiéra bude stanovenie termínu nových parlamentných volieb, ktoré sa musia uskutočniť do 19. októbra. Od svojich povojnových predchodcov na poste premiéra Japonska sa Joširo Mori v podstate líši len v tom, že počas svojej dlhej politickej kariéry ani raz nestál na čele najprestížnejších ministerstiev - rezortov financií a zahraničných vecí. Podľa denníka Asahi Šimbun by táto skutočnosť mohla byť pre neho hendikepom už pri júlovom summite prezidentov a premiérov vlád siedmich priemyselne najvyspelejších štátov sveta (G7) a Ruskej federácie, ktorý sa uskutoční v Japonsku.

počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude v západnej polovici územia postupne oblačno až polojasno, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Večer aj tu zmenšovanie oblačnosti. Miestami občasný dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe miestami okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na horách 15 až 20 m/s. n V piatok bude polooblačno až oblačno, na severe až veľká oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 800 m snehové. V sobotu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v priebehu dňa od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 2 až -2, v sobotu 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 n Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdampolojasno9
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno11
Bruselpolojasno13
Budapešťoblačno12
Bukurešťzamračené16
Frankfurtpolojasno11
Helsinkiprehánky3
Istanbuljasno21
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď13
Lisabonjasno18
Londýnjasno10
Madridjasno14
Moskvadážď15
Oslo dážď7
Parížjasno12
Prahapolooblačno7
Rímoblačno16
Sofiadážď12
Štokholmoblačno7
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.