Hospodársky denník
USD43,162 Sk
EUR41,595 Sk
CHF26,42 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  6.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Monopol horší ako štát?


Antimonopolné zákony musia zabezpečiť zdravý vývoj
Ekonómi vedú už mnoho rokov spor, či má štát do hospodárskej súťaže zasahovať, pripadne akým spôsobom a ako často. Niektorí tvrdia, že silná trhová pozícia je škodlivá a toho, kto ju má, treba ostro sledovať, iní tvrdia, že pre trh a konkurenciu sú oveľa nebezpečnejšie zásahy štátu, a preto treba bojovať proti štátnym intervenciám. Podľa jedného prieskumu však 83 percent ekonómov verí, že antimonopolné zákony by existovať mali, pretože moc monopolov je potrebné obmedzovať. Otázkou zostáva, aký orgán má súťaž chrániť. Niekde je to ministerstvo, inde celkom nezávislý úrad. V mnohých krajinách je táto starostlivosť zverená súdom. S výnimkou niektorých (napríklad Francúzsko a Maďarsko) sa protimonopolné úrady nezaoberajú ani tzv. nekalou súťažou, v ktorej konkrétny podnikateľ používa nedovolené praktiky proti svojmu – rovnako konkrétnemu - partnerovi. Ak parazituje niekto na povesti iného, poškodzuje niekoho dobré meno, či používa klamlivú alebo porovnávaciu reklamu, je to doménou obchodných súdov. Konkurenčné prostredie samo je však verejným statkom, pretože jeho narušovaním môže byť poškodený každý spotrebiteľ. Preto je ochrana hospodárskej súťaže súčasťou práva verejného alebo správneho. Patrí doň predovšetkým kontrola firiem s monopolným alebo dominantným postavením a ich postih, pokiaľ by svoje pozície chceli zneužiť. U nás monopolné ani dominantné postavenie nie je zakázané, treba ho však oznámiť ministerstvu. Z minulosti však máme mnoho „monopolov z regulácie“, ktoré fungujú v energetike, plynárenstve, vodárenstve, v spojoch... Tie používajú svoje postavenie síce nezaslúžene, ich rozdelenie však nie je jednoduché. Dilema, či prežité molochy najskôr odštátniť a potom demonopolizovať, či voliť opačný postup, sprevádza našu reformu od začiatku. Podobný problém napokon riešia už niekoľko rokov aj krajiny EÚ, ktoré až koncom 80. rokov začali s liberalizáciou telekomunikačného trhu (doteraz sa neskončila) a dnes premýšľajú, ako demonopolizovať energetické siete. Moderné poňatie ochrany súťaže nekladie dôraz na priame potieranie monopolov či firiem s dominantným postavením, ale sústreďuje sa skôr na prípady, kedy svoje postavenie zneužívajú. Býva pritom ťažké určiť, kde leží hranica medzi zneužitím postavenia a jeho efektívnym využitím. Na postavenie a právomoci protimonopolného úradu si zrejme ešte nejaký čas budeme zvykať. Prijať tvrdenie, že podobnú ochranu vlastne nepotrebujeme a že je skôr na ťažkosť, by bolo to isté ako tvrdiť, že celý svet sa mýli, iba my vieme, ako na to. Eleonóra Bujačková

počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude v západnej polovici územia postupne oblačno až polojasno, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Večer aj tu zmenšovanie oblačnosti. Miestami občasný dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe miestami okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na horách 15 až 20 m/s. n V piatok bude polooblačno až oblačno, na severe až veľká oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 800 m snehové. V sobotu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v priebehu dňa od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 2 až -2, v sobotu 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 n Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdampolojasno9
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno11
Bruselpolojasno13
Budapešťoblačno12
Bukurešťzamračené16
Frankfurtpolojasno11
Helsinkiprehánky3
Istanbuljasno21
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď13
Lisabonjasno18
Londýnjasno10
Madridjasno14
Moskvadážď15
Oslo dážď7
Parížjasno12
Prahapolooblačno7
Rímoblačno16
Sofiadážď12
Štokholmoblačno7
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.