Hospodársky denník
USD43,162 Sk
EUR41,595 Sk
CHF26,42 Sk
CZK1,147 Sk
  Štvrtok  6.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Daň z ročných odmien


Príjem sa nedá nerozložiť
Veľa sa debatuje, ako zdaniť ročné odmeny zamestnancov (aj vedúcich pracovníkov) za minulý rok. V roku 1999 bola situácia jednoduchšia, pretože pri výplate týchto príjmov aplikovali ročnú sadzbu dane. Išlo o tzv. jednorazovú mzdu, ktorá je však od roku 2000 zrušená. Tento príjem je potrebné zdaniť spolu s bežným príjmom zamestnanca a zdaniť mesačnou sadzbou dane, tak ako to vyplýva z ustanovenia § 41 ods. 1 až 3 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov. Z odseku 3 vyplýva, že preddavok na daň (mesačný) sa zrazí pri výplate bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa mzda vypláca. Upozorňujeme na tento fakt z toho dôvodu, že sa objavili názory, akoby sa tento príjem mohol „rozložiť“ na príslušný počet mesiacov podľa § 41 ods. 4 cit. zákona. Tento spôsob zdanenia však nie je možné aplikovať za príjmy týkajúce sa minulého roka. Okrem toho je ročná odmena príjem príslušného mesiaca, nie za viac mesiacov. Je to jednorazová odmena za celoročné výsledky minulého roka, podľa určitých ukazovateľov. Tzv. rozloženie príjmu sa podľa cit. ustanovenia uplatní vtedy, ak zamestnávateľ vyplatí tzv. zdaniteľnú mzdu naraz za viac kalendárnych mesiacov. Preddavok sa vypočíta tak, ako by bola táto mzda vyplatená v jednotlivých mesiacoch, ak je tento spôsob zdanenia pre zamestnanca výhodnejší. Keďže sa však preddavky na daň platia na príslušné zdaňovacie obdobie (kalendárny rok), nemôžeme upraviť preddavky na tieto účely, ktoré sa týkali roku 1999. Preddavky sa vzťahujú k príjmom príslušného zdaňovacieho obdobia. Do zdaňovacieho obdobia roku 1999 sme mohli započítať príjmy zúčtované a vyplatené najneskôr do 25. januára 2000, ak sa týkali roku 1999. Ak je ročná odmena vyplatená po tomto dátume, možno ju zarátať už do zdaňovacieho obdobia roku 2000. Preddavok na daň sa potom vzťahuje k tomuto príjmu. Dagmar Piršelová

počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude v západnej polovici územia postupne oblačno až polojasno, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Večer aj tu zmenšovanie oblačnosti. Miestami občasný dážď alebo prehánky, najmä na severe a východe od 800 m snehové. Najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe miestami okolo 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na horách 15 až 20 m/s. n V piatok bude polooblačno až oblačno, na severe až veľká oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, od nadmorskej výšky približne 800 m snehové. V sobotu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v priebehu dňa od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 2 až -2, v sobotu 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 n Slnko vyjde zajtra o 6.19 a zapadne o 19.30 hod.

Amsterdampolojasno9
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínpolojasno10
Bratislavaoblačno11
Bruselpolojasno13
Budapešťoblačno12
Bukurešťzamračené16
Frankfurtpolojasno11
Helsinkiprehánky3
Istanbuljasno21
Kodaňoblačno8
Kyjevdážď13
Lisabonjasno18
Londýnjasno10
Madridjasno14
Moskvadážď15
Oslo dážď7
Parížjasno12
Prahapolooblačno7
Rímoblačno16
Sofiadážď12
Štokholmoblačno7
Varšavaprehánky6
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.