Hospodársky denník
USD43,214 Sk
EUR41,635 Sk
CHF26,431 Sk
CZK1,148 Sk
  Piatok  7.Apríla 2000

Byť spojencom zdravého života


Jesť pre niečo, aby sme nebrali lieky proti niečomu, to je cesta potravinárstva Dnes je najväčším zdravotným nebezpečenstvom predčasné starnutie. Toto sa prejavuje neodôvodnenou únavou, nedostatkom životnej energie a chronickými bolesťami. Najčastejšou príčinou predčasného starnutia je nesprávna strava, ktorá nedokáže zabezpečiť prísun energie do nášho tela. Proces zachovania kvalitného života vyžaduje, že každá z našich buniek dostane tie živiny, ktoré jej umožnia produkovať energiu potrebnú na výkon, ale aj reprodukciu. Bez tejto energie strácame rýchlo našu vitalitu a náš imunitný systém prestáva fungovať. Z tohto poznatku by sme mohli odvíjať podstatu orientácie slovenského potravinárstva do budúcnosti. Ponúkame vám názory odborníka, prezidenta Dividend Groupu, Františka A. Keď som správne pochopil, tak tvrdíte, že slovenskí potravinári sa dnes zaoberajú nielen otázkou prežitia, ale aj otázkou obsahu jedla? - V krátkej perspektíve je dôležité prežiť za každú cenu. Keď nefunguje trh a verejná kontrola potravín, tak sa otvára priestor pre každého podvodníka.
Tento vývoj nás dnes doviedol do situácie, keď musíme konštatovať, že klobásy, ktoré kedysi boli z mäsa, sú dnes zmesi. Takisto je chlieb, ktorý kupujeme, nafúknutý rozličnými emulgátormi. Politici nezvládli veterinárnu kontrolu a tzv. garážové zabíjačky zaplavujú Slovensko výrobkami, ktoré obsahujú čokoľvek. Zákazník si vyberá podľa ceny v nádeji, že sa mu nič nestane. Časť výrobcov potravín devastuje životné prostredie preto, aby získali výhodnejšiu pozíciu na trhu. Kým zákazník nevie, čo je a od koho kupuje, majú podvodníci zelenú. V dlhšej perspektíve je takáto situácia neudržateľná, pretože je v záujme tak výrobcov, konzumentov, ako aj štátu, aby sa nastolil poriadok. V našej potravinárskej divízii, ktorá sa skladá z výroby cukru, mäsa, mrazenej zeleniny, múky, hydiny a pekární, prebieha proces uvedomenia si kvality ako centrálneho pojmu našej existencie v budúcnosti. Toto sa týka aj našich poľnonákupov a systému skladovania a rozvozu mrazeného tovaru. Sme presvedčení, že iba vtedy, keď sa staneme spojencom zdravého života, budeme úspešní v podnikaní. Naším cieľom je introdukovať na Slovensku sériu jedál s efektom tzv. functional food. Môžete poodhaliť, čo sa vlastne skrýva za týmto pojmom?
- Vychádzame z tézy, že človek ma biologické predpoklady dožiť sa 120 rokov. Veríme, že po štyridsiatke závisí naše zdravie na 25 percent od genetických predpokladov a na 75 percent od toho, ako sa k našim génom správame. Najnovší výskum potvrdzuje, že jedlo a prostredie ovplyvňujú naše gény a že jedlom môžeme ovplyvniť naše zdravie v pozitívnom smere. Čisto technicky dochádza v našich bunkách k procesu spaľovania tých látok, ktoré sa nachádzajú v jedle. Pri tomto procese sa tvoria látky, medzi ktorými hlavne tzv. voľné radikály sú predmetom našich štúdií. Tieto extrémne reaktívne látky môžu poškodiť naše DNA, začať oxidáciu tukových kyselín a lipidov v membráne. Základná funkcia cely produkovať energiu môže byť narušená, a tým aj kvalita a dĺžka nášho života. Telo vyvinulo niekoľko mechanizmov, ako zabrániť škodlivému efektu voľných radikálov, tzv. antioxidanty. Je známe, že vitamín C stimuluje schopnosť tela takéto látky tvoriť. Ľudia jednoducho potrebujú jesť veľa zeleniny a ovocia, aby týmto procesom pomohli. V budúcnosti budeme jesť pre niečo, namiesto toho, aby sme brali medicíny proti niečomu. Takéto jedlé s dokumentovanými vlastnosťami sú predmetom našej podnikovej stratégie. Väčšina predčasných starcov medzi 50 - 60 rokmi svojho života sú obete nesprávneho stravovania. - Trochu nadsadene áno. Človek v tomto veku by jednoducho nemal mať pohybové problémy. Takisto by nemal trpieť únavou iba preto, že sa znova zobudil. Dlho sme na Slovensku verili v tézu „čo symptóm, to medicína“. Prevažná väčšina príčin predčasného starnutia spočíva v triviálnom nedostatku obyčajných antioxidantov - vitamín C, selén, vitamín B6, vitamín B12, zinok atď. Verím tomu, že potravinári majú zodpovednosť za to, čo jeme.
Osobne si však myslím, že v prvom rade sme sami zodpovední za náš vlastný život. Ak si máme možnosť vybrať, tak si vyberme také potraviny, ktoré zabezpečia, aby naše DNA po útoku voľných radikálov nebolo poškodené. Potravinári sa chytili rozumu, ale ktoré potraviny si konzumenti majú vybrať? - Keď kupujúci chce vedieť meno výrobku, ktorý mu zníži krvný tlak a zároveň ochráni pred chrípkou, tak ho musím sklamať. Tak ďaleko ešte nie sme. Odporučil by som však pestrý stravovací režim. Mäso od výrobcov, ktorí majú certifikát kvality, alebo na ňom pracujú. Napríklad zo seredského mäsopriemyslu. K mäsu však treba kvalitnú zeleninu. Nie všetci už alebo ešte máme záhradky, a tak sme odkázaní na výrobcov zväčša mrazenej zeleniny. Mraziarne Sládkovičovo sú najväčším výrobcom na Slovensku a konzumenti tak doma, ako aj v zahraničí si ich výrobky pochvaľujú. Obidva podniky sú zapojené do programu functional food a intenzívne pracujú s obsahom svojich výrobkov. Peter Kasalovský
Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.