Hospodársky denník
USD43,214 Sk
EUR41,635 Sk
CHF26,431 Sk
CZK1,148 Sk
  Piatok  7.Apríla 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rieka padajúca z nebies


Pri najvyššom vodopáde sveta vo venezuelskej Canaime
Geografické názvy sú často veľmi poetické. Platí to najmä o pôvodných miestnych názvoch. Bieli „znovuobjavitelia“ jedinečných prírodných krajín a geografických objektov však vtláčajú do pomenovaní svoj pohľad, svoj názor a svoju kultúru. Zoberme si len jeden príklad. Najvyšší vrch sveta volajú Tibeťania „Čomolungma“, teda matka bohyňa Zeme. Aj nepálsky názov Sagarmatha má sakrálny význam. Ale Briti sa rozhodli inak. Keď v roku 1852 zistili, že štít pracovne označený ako Peak XV je najvyšší vrch Zeme, rozhodli sa pomenovať ho na počesť vtedajšieho predsedu objaviteľskej organizácie (Survey of India) Sira Georgea Everesta. A máme to - Mount Everest .... Keby sa volal napríklad Jozef Baran, najvyšší štít sveta by sme volali Mount Baran. Rovnako je to aj s ďalším svetovým geografickým rekordom. Najvyšší vodopád sveta Karepacupay Meru (972 m) vo Venezuele premenovali podľa jeho objaviteľa Angelov vodopád (anglicky Angel Falls, španielsky Salto Angel). Neviem, či máme premenúvať pôvodné názvy domorodcov, ale aj keď tak robíme, dopúšťame sa najmenej etickej chyby.
Spomeňme si len, koľko „Stalinových štítov“ bolo roztrúsených po krajinách bývalého „východného bloku“. Najvyšší vrch na Novom Zélande - Aorangi (Veľký biely mrak), bieli prisťahovalci pomenovali podľa kapitána Cooka - Mount Cook. Pravdaže, nemám nič proti Jimmie Angelovi ani proti Jamesovi Cookovi, dokonca si ho ako znovuobjaviteľa „nových území“ pre Starý svet vážim, ale posúďte sami. Domorodý názov najvyššieho vodopádu sveta v jazyku Pemónov značí: Rieka padajúca z nebies. Najvyšší vodopád na Zemi drží ešte jeden rekord. Objavili ho až v roku 1933, ako posledný zo svetových geografických rekordov. Objavil ho náhodou americký pilot, dobrodruh James Crawford (nazývaný „Jimmie“) Angel. V roku 1937 „Jimmie“ havaroval pri pristátí na náhornej plošine, z ktorej sa vodopád rúti do takmer kilometrovej hĺbky. Neodhadol mäkký, bahnistý trávnatý podklad a jeho lietadlo Flamingo G-2-W sa zaborilo nosom do zeme. Na palube lietadla bola aj jeho manželka Marie Angel a dvaja spolucestujúci - Gustavo Heny a Miguel Delgado. „Jimmie“ Angel sa prejavil nielen ako dobrý pilot v neznámom teréne Auyán - tepui, ale aj ako zdatný vrchár. Bezpečne doviedol svojich spoločníkov do indiánskej osady Kavac na južnom okraji ťažko schodného horského masívu. Posádka sa našťastie zachránila, ale nebolo to ani vtedy a nie je to ani teraz také jednoduché zísť z Auyán - tepui na jeho úpätie. Trosky lietadla zostali pri prameňoch Angelovho vodopádu až do roku 1970. Letectvu venezuelskej armády sa ho podarilo zniesť a dnes je vrak vystavený ako múzejný exponát na letisku Ciudad Bolívar na

rieke Orinoco.
Jedinečný prírodný objekt Angelov vodopád - Salto Angel, sa nachádza na juhovýchode Venezuely v národnom parku Canaima. Do rovnomenného strediska národného parku vedie jediná cesta - lietadlom. Riečnou dominantou Canaimy je rieka Cárrao. Salto Angel patrí do jej prítoku Churún. Koncom februára som navštívil tieto miesta, aby som na mieste mohol vnímať impozantnosť „Rieky padajúcej z nebies“. Putovali sme s priateľom do Canaimy týždeň. Netrpezlivý cestovateľ sa tam z Bratislavy môže dostať do dvoch dní. Taká je v podstate „norma“ na dosiahnutie ktoréhokoľvek bodu na zemi, kam lietajú pravidelné letecké linky. Charterom sa z Bratislavy do Canaimy dostanete aj do 24 hodín. Závisí to od typu lietadla, počtu technických medzipristátí - a výšky vášho bankového konta. Priama vzdialenosť je okolo 9-tisíc kilometrov. Osada Canaima sa nachádza na ľavom brehu rieky Cárrao, pod neďalekými, vzhľadom k najvyššiemu vodopádu sveta nepatrnými vodopádmi. Akoby príroda chcela človeku dopriať porovnanie a ohromiť ho, keď neskôr zazrie Karepacupay Meru. Cárrao pri Canaime vytvára veľký oblúk a spomalený riečny tok tu zanecháva drobučký piesok, ktorý prináša z plošín rozrušovaných desiatkami vodopádov. Propagačné bulletiny hovoria o „lagúne“. Piesok má zvláštnu hodnotu. Pôvodne patril súvrstviam pieskovcov, ktoré patria medzi najstaršie horniny našej planéty. Navyše, príjemne teplá voda v lagúne je sfarbená do červenasta. Sfarbenie spôsobuje najmä železo, ktoré sa hojne nachádza v canaimských pieskovcoch. Mal som šťastie pozorovať a fotografovať Angelov vodopád z viacerých pohľadov. Po prvý raz som ho videl z motorového člna, na ktorom sme museli prekonať vyše 90 kilometrov, aby sme sa dostali na miesta, odkiaľ ho sledovali a pomenovali aj prví domorodci.
Musel som im dať za pravdu. Dvadsaťkrát vyšší vodopád ako známa Niagara (49 m) vytryskuje z horného okraja plošiny Auyán - tepui a rúti sa na človeka doslova z neba. Na druhý deň som pozoroval vodopád zo šesťmiestneho lietadielka. Snažil som sa priblížiť k pocitom „Jimmieho“ Angela z roku 1933. Predstava o jeho zážitku zostala, pravdaže, niekde mimo mňa, pretože som „znovuobjavil“ najvyšší vodopád na Zemi pre seba. Pocit osobného znovuobjavenia je jedinečný pre každého, kto sa vyberie do sveta za poznaním a vôbec mu neprekáža, že pred ním svet objavoval Columbus, Amundsen alebo Halliburton. František Kele
čestný člen NEF-Hklubu

počasie

Dnes predpokladáme častejší výskyt anginóznych ťažkostí. Pri vegetatívnej dystónii je zvýšená potreba spánku. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev, kĺbov a starších poranení. V priebehu dňa sa zvyšuje záťaž srdcovo-cievneho, pohybového aj dýchacieho systému. Zvýšený môže byť sklon k zažívacím ťažkostiam. Znižuje sa tolerancia telesnej a duševnej námahy a koncentrácia, zvyšuje sa náchylnosť k nervozite, podráždenosti, únave a depresii.n Zajtra očakávame ústup niektorých ťažkostí podmienených počasím. Pretrvávajú intenzívnejšie reumatické bolesti a sklon k depresii. Môže sa zhoršiť priebeh ekzematóznych kožných ochorení.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. V priebehu dňa od severozápadu pribúdanie oblačnosti a popoludní miestami prehánky, v horských oblastiach snehové. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na severe miestami okolo 3 stupne. Severozápadný až severný vietor 4 až 8, v nárazoch miestami ešte okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -3 stupne. n V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, od výšky asi 600 m snehové, v nedeľu polooblačno až oblačno a ešte miestami prehánky. Najnižšia nočná teplota 3 až -1, v nedeľu v horských dolinách miestami okolo -3, najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 6.17 a zapadne o 19.31 hod.

Amsterdamoblačno9
Atényslnečno19
Belehradoblačno10
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno10
Bruselslnečno12
Budapešťpolooblačno10
Bukurešťoblačno11
Frankfurtjasno11
Helsinkipolojasno6
Istanbuloblačno15
Kodaňoblačno12
Kyjevdážď5
Lisabonpolooblačno15
Londýnpolooblačno13
Madridpolojasno16
Moskvasneženie2
Oslo prehánky5
Parížpolojasno13
Prahadážď8
Rímdážď16
Sofiaoblačno5
Štokholmpolojasno5
Varšavapolooblačno10
Viedeňoblačno9
Záhreboblačno9
Ženevajasno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.