Hospodársky denník
USD47,314 Sk
EUR43,053 Sk
CHF27,653 Sk
CZK1,165 Sk
  Štvrtok  11.Mája 2000

Striebro sa Číny nebojí


Utorkové obchodovanie s ropou sa na NYMEX-e odvíjalo od vyjadrenia alžírskeho ministra pre ťažbu a energetiku Ch. Khelila, podľa ktorého sa trh nemusí obávať, že OPEC pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu ťažobných limitov. Tým de facto ubezpečil obchodníkov, že hoci sa ceny tejto priemyselne dôležitej komodity rýchlo šplhajú k vrchnej hranici OPEC-om stanoveného pásma, táto nadnárodná organizácia nemá v úmysle brániť tomuto rastu. Ďalším faktorom bolo očakávané zverejnenie správy The American Institute, ktorá v týždenných intervaloch monitoruje vývoj amerických zásob ropy. Pod týmto vplyvom si júnové čierne zlato počas druhej obchodnej seansy pripísalo 84 centov na 28,93 USD za barel. Neskôr sa však o slovo prihlásilo vyberanie ziskov, ktoré spomínaný kontrakt pripravilo o 28 centov. No i tak finišoval s 56 centami k dobru na 28,65 USD/b. Darilo sa aj jeho rovnako datovanému londýnskemu konkurentovi Brent, ktorý sa posilnil o 70 centov na 26,78 USD/b. Deriváty inkasujú
Radosť zavládla v utorok aj v radoch obchodníkov s ropnými derivátmi. Júnový vykurovací olej poskočil o 1,67 centa na 71,25 USc za galón, zatiaľ čo rovnako datovaný benzín zinkasoval 0,82 centa na 94,9 USc/g. Striebro sa Číny nebojí - tak by sa dalo charakterizovať utorkové obchodovanie s drahými kovmi na COMEX-e. Táto krajina totiž nedávno oznámila, že plánuje predať časť svojich rezerv bieleho kovu. „Hoci vzhľadom na plánovaný objem predaja táto správa nie je zanedbateľná, obchodníci sa nemusia obávať, že ceny striebra sa prepadnú cez 5-dolárovú hranicu,“ vyjadril sa v tejto súvislosti Leonard Kaplan zo spoločnosti LFG Bullion Services. „Podľa mňa sa striebro aj naďalej bude obchodovať v pásme 5 až 5,2 USD za troyskú uncu,“ dodal. Utorok priniesol júlovému bielemu kovu 2-centové posilnenie na 5,085 USD/oz. Rovnakým ziskom sa mohol pochváliť aj jeho spotový kontrakt, ktorý sa usadil na 5,02/5,04 USD/oz. Striebro sa stalo ťahúňom aj ostatných drahých kovov. Júnové zlato získalo 60 centov na 278,2 USD/oz. Júlová platila si pridala 4,4 dolára na 479,4 USD/oz, zatiaľ čo rovnako datované paládium poskočilo o 35 centov na 584,35 USD/oz. Ružové vyhliadky?
Ďalšou komoditou, ktorá sa mohla v utorok v New Yorku pochváliť ziskom, bol cukor. Taktovku obchodovania na CSCE v rukách pevne zvierali lokálni nákupcovia, ktorí dopomohli júlovému kontraktu tejto sladkej plodiny k 0,05-centovému zisku na 6,5 USc za libru. „Zabodoval“ aj októbrový cukor, keď si pripísal 0,08 centa na 6,79 USc/lb. Analytici však varujú pre predčasným optimizmom. Na trhu by sa totiž v najbližšom čase mali objaviť „sladké“ dodávky z Brazílie a ostatných výrobcov z južnej pologule. Podľa International Sugar Organization (ISO) sú však dlhodobejšie vyhliadky vývoja cien tejto plodiny priaznivé. Ich odhady vychádzajú z poklesu objemu svetovej produkcie cukru, ako aj rastu celkového dopytu. ISO zároveň upozornila, že trh opustí Rusko, a to v dôsledku zavedenia dovozného cla do tejto krajiny. Netreba však zabúdať ani na Čínu, ktorá pokryje pokles výroby uvoľňovaním zásob. (REUTERS/nm)
Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.