Hospodársky denník
USD47,648 Sk
EUR43,017 Sk
CHF27,635 Sk
CZK1,167 Sk
  Pondelok  15.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Filcov kolektív strieborný v Petrohrade!

Slovensko - Česko 3:5 /
(Tretiny: 0:3, 1:0, 2:2)
Góly za SR : Martin Štrbák, Miroslav Hlinka, Miroslav Šatan . . .

Stane sa záchranným lanom pre stavbárov?

Rozsiahla výstavba super- a hypermarketov dáva šancu
Manažéri slovenských stavebných firiem začínajú v poslednom čase kalkulovať s možnosťou, že výstavba. . .

Prísne účelové zdroje

Deblokačné pilotné programy
NR SR posunula do druhého čítania novelu zákona o Eximbanke, ktorá okrem iného zruší povinnosť vývozcov a dovozcov odvádzať príspevok vo výške 0. . .

Otázka úrody otázkou dňa

Nedocenené závlahy rozhodujú o zajtrajšom chlebe
Tohtoročný apríl, ako aj prvá polovica mája, boli chudobné na zrážky v prevažnej časti závlahového územia Slovenska a pre. . .

Prečítate vo hviezdach

Peter Kasalovský
Mikuláš Dzurinda a po ňom ďalší z formujúcej sa SDKÚ ponúkajú všetkým politikom stredu a od stredu vpravo, aby vytvorili takpovediac monolit do najbližších . . .

Optimistické plány

Poľsko plánuje v roku 2001 znížiť fiskálny schodok na 1,9 % hrubého domáceho produktu krajiny z tohtoročne plánovaných 2,7 %. Optimizmus je zrejmý aj z dlhodobejších odhadov, preto. . .

Vysoký záujem

ČR v tomto roku očakáva prílev zahraničných investícií za rekordných 5 mld. USD. Podľa českého premiéra by tieto investície mali prúdiť predovšetkým do podnikov zameraných na výrobu s v. . .

Slabá ponuka

Predaj nových automobilov v západnej Európe v apríli medzimesačne klesol o 7 % na viac ako 1,28 mld. áut. Podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov je hlavnou príčinou obmedzenosť. . .

Energie príčinou

Výrobné ceny v USA sa v apríli podľa sezónne prepočítaných údajov medzimesačne znížili o 0,3 %. Pokles možno podľa analytikov pripísať znižovaniu cien energií, ktoré v porovnaní s ro. . .

Rezervy bánk

Celkové devízové rezervy SR k 10. marcu tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesli o 82,3 mil. USD na 4868,8 mil. USD. Vzhľadom na koniec uplynulého roka však vzrástli o 4. . .

Nižší zisk

Predaj výrobkov Nováckych chemických závodov dosiahol v období prvých troch mesiacov tohto roka 990 mil. Sk, čo je v porovnaní s prvým štvrťrokom 1999 zlepšenie o viac ako 25 %. Zisk pr. . .

Využiť rezervy

Odbor energetického poradenstva Slovenských elektrární robí kampaň na rozšírenie použitia klimatizačných zariadení. V súčasnosti je v SR inštalovaných asi 1500 klimatizačných zariad. . .

Nulový rast

Spotrebiteľské ceny zostali v apríli oproti marcu nezmenené a v porovnaní s aprílom 1999 sa zvýšili o 15,9 %. Jadrová inflácia, ktorá abstrahuje od vývoja regulovaných cien a administr. . .

Kupujte slovenské výrobky

Predávať s rozumnou obchodnou prirážkou
Projekt Kupujte slovenské výrobky možno chápať hlavne ako výzvu verejnosti, aby kupovala slovenské produkty a uprednostnila ich . . .

Varte špargľu

V polovici budúceho mesiaca by mala skončiť zber špargle spoločnosť Špargľa Nové Zámky, ktorá ju pestuje na ploche 45 hektárov. Na južnom Slovensku zatiaľ nebolo jej pestovanie odskúš. . .

Zubatá kosí

Od začiatku roka do 30. apríla sa na Slovensku stalo 31 smrteľných pracovných úrazov, 58 ťažkých pracovných úrazov a 6 havárií. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku je to pri smrteľ. . .

Až polovica

Postreh V. Kožárovej
Projekt Zamestnávanie absolventov stále narastá a zvyšuje sa i percento mladých ľudí, ktorí nikdy nepracovali. Pilotný projekt zamestnávanie mladých ľudí, ktorý. . .

Falošné kontrolné pásky

Vyše štyritisíc litrov liehu vo vode
Zamestnanci Ústredného daňového riaditeľstva, pracovisko Žilina, dňa 10. mája 2000 so súhlasom Severoslovenských vodární a kanalizáci. . .

Energo Info je už Soluziona

Španielsky záujem o slovenskú energetiku
Na Slovensku od roku 1991 pod názvom Energo Info, a. s., pôsobila dcérska spoločnosť španielskeho koncernu Union Fenosa. Najn. . .

Prvý z Jednoty

S výstavbou prvého supermarketu na území Slovenska začala Jednota Spotrebné družstvo Bratislava. Supermarket Terno na Bratskej ulici v Petržalke má ambície stať sa plne konkurencies. . .

Chýba obilie

Predstavenstvo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory považuje za cestu riešenia terajšieho nedostatku obilia v domácom agropotravinárskom sektore uvoľnenie časti zásob . . .

Každý piaty

Podiel dôchodcov na obyvateľstve SR dosiahol k 31. decembru minulého roka 22,1 % (1 195 482 osôb), čo je o 1,9 percenta viac v porovnaní s rokom 1989. Uvádza sa to v Správe o sociálnej . . .

Obslúžili sa

Tri nové osobné motorové vozidlá - VW Bora, VW Golf a VW Polo ukradli z piatka na sobotu neznámi páchatelia zo závodu Volkswagen Slovakia v Bratislave. Firme tým vznikla škoda za 2,1 . . .

Poradovník na operácie

Komentuje Ľudmila Koníková
O problémoch zdravotníctva sa v súčasnosti hovorí skôr z pohľadu lekárov či stredných zdravotníckych pracovníkov alebo riadenia rezortu. Spomína. . .

Zostanú školy bez striech?

Na údržbu a rekonštrukciu tradične niet dosť peňazí
Na celkové výdavky Bratislavského kraja zo štátneho rozpočtu na tento rok vyčlenili 4,402 mil. Sk, z toho na rezo. . .

Informovanosť je kľúčom na ceste do Európy

Rok riešenia mikroekonomických otázok
Zásluhou podpory Ekonomickej fakulty UMB, mestského úradu, programu malých grantov PHARE, ktoré prideľuje . . .

Zmena oceňovania príjmu

Cena obstarania a obstarávacia cena
Nový zákon o daniach z príjmov (č. 366/1999 Z. z.) priniesol nenápadnú zmenu do spôsobu oceňovania nepeňažného príjmu zamestnancov, kt. . .

Folklórny festival?

Poznámka Rudolfy Vallovej
Sebakritika je dobrá, ale niekedy je predsa len lepšie vedieť, čo si myslia o nás susedia. Objektívny pohľad médií, ako ho prináša o 9. medzinárodno. . .

Odbory žlté, kolaborujúce

Komentuje Ivan Sedlár
Keď sa po novembri 1989 navracal majetok takých organizácií ako KSČ či SZM „ľudu“, vyvlastniť majetok ROH si nikto netrúfol. Hoci tento majetok v. . .

Nie ryba je drahá, ale...

Z čoho bolí hlava stupavských chovateľov
Lodičky alebo čižmičky? Elegantný kostým alebo športovú bundu s nohavicami? To je prakticky každodenná dilema Ildikó Brázovej, . . .

Predávame vraj len talianske imitácie?

Museli odmietnuť zákazku
Firma Obuvix sídli v Bojničkách v okrese Hlohovec. Vznikla iba začiatkom tohto roka s tým, že ponúkla pracovné príležitosti trid. . .

Aj misia, aj veľtrh

Výkladná skriňa potravín
Naše potravinárske podniky nemajú peňazí nazvyš, a aj preto sa veľmi pomaly rozbiehal nábor na potravinárske veľtrhy v Brne, v Nitre, ale aj teraz na. . .

Terchovské doliny ožívajú

Obavy nemajú ani z tatranskej konkurencie
Atraktívna oblasť Terchová – Vrátna, miesto narodenia a „pôsobenia“ ľudového hrdinu Juraja Jánošíka, je predurčená na po. . .

Meniny

dnes Žofia
v utorok Svetozár
dnes Žofie
v utorok Přemysl. . .

Kolektívne investovanie

Odborné skúšky
MF SR vyhlasuje termín konania odbornej skúšky na preukázanie odbornej spôsobilosti v oblasti kolektívneho investovania na 27. mája 2000.Žiadateľ o vyko. . .

Slovensko 1

00.00 Nočná pyramída
05.05 Dobré ráno

08.30 Leila Sebbar: Oči mojej matky. Hra (dramatická výpoveď dievčaťa, ktoré je poznačené rasovou nenávisťou, stresom a drogami)

. . .

Zo Zbierky zákonov SR

Aj dnes pokračujeme v pravidelnom uverejňovaní prehľadu právnych noriem, ktoré boli vyhlásené v Zbierke zákonov SR. Pretože ide o všeobecné záväzné právne predpisy, ich obsah,. . .

Podnikatelia, pozor!

Termínovník povinností na tento týždeň
Do výplatného termínu úhrada poistného (zdravotného, nemocenského a dôchodkového) a príspevkov na poistenie v nezamestnanosti zrazené. . .

Počasie

Bude prevládať všeobecne priaznivé počasie s pozitívnym vplyvom na zdravotný stav a celkovú fyzickú a psychickú pohodu. Dobrý telesný a duševný stav podmieňuje dobrú výkonnosť a reakčnú schopnosť, čomu napomáha aj priaznivý vplyv počasia na kvalitu spánku, ktorý je pokojný a občerstvujúci. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami by sa však mali šetriť, vyhýbať sa nezvyčajnej námahe a stresom. Môže byť sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať zvýšenou náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu.Zajtra očakávame naďalej pretrvávanie priaznivých účinkov počasia. V priemyselných oblastiach možnosť zvýšenia dýchacích ťažkostí.(zč)

Dnes bude jasno alebo len malá oblačnosť. Najvyššia denná teplota 23 až 27 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 metrov 14 stupňov. V utorok a stredu bude jasno až polojasno a cez deň veľmi teplo. Najnižšia nočná teplota 12 až 7 stupňov, v horských dolinách miestami okolo 5, v stredu na juhozápade okolo 15 stupňov, najvyššia denná teplota vystúpi na 24 až 28 stupňov, v stredu na juhozápade na 30 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamslnečno25
Atényprehánky20
Belehradjasno23
Berlínjasno26
Bratislavajasno25
Bruselslnečno25
Budapešťjasno25
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtjasno25
Helsinkijasno14
Istanbuljasno23
Kodaňjasno27
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno22
Londýnpolooblačno22
Madridjasno28
Milánojasno26
Moskvajasno9
Oslojasno24
Parížoblačno26
Prahajasno25
Rímpolooblačno27
Sofiapolooblačno23
Štokholmjasno23
Varšavajasno23
Viedeňjasno25
Záhrebjasno23
Ženevapolooblačno27

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 11. 5. 2000: Bratislava 99,78, Sliač 97,79, Košice 98,76, Poprad 93,50, za 12. 5. 2000: Bratislava 99,91, Sliač 97,95, Košice 99,03, Poprad 93,64, za 13. 5. 2000: Bratislava 100,54, Sliač 98,48, Košice 99,54, Poprad 94,13. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.