Hospodársky denník
USD47,648 Sk
EUR43,017 Sk
CHF27,635 Sk
CZK1,167 Sk
  Pondelok  15.Mája 2000

Aprílová inflácia na nule


Spotrebiteľské ceny zostali v apríli nezmenené a v porovnaní s aprílom 1999 sa zvýšili o 15,9 %. Jadrová inflácia dosiahla zápornú hodnotu -0,1 % a jej medziročná úroveň predstavovala 6,4 %. Medzimesačná výška čistej inflácie bola v apríli nulová, medziročná hodnota dosiahla 7,9 %. Aprílová hodnota medzimesačnej inflácie 0 % prekonala trhové očakávania, ktoré počítali s určitým, aj keď nízkym rastom cenového indexu spotrebiteľského koša na úrovni 0,3 %. Analytik ČSOB Ľudovít Ódor považuje za prekvapujúci jednopercentný pokles cien za dopravu. V ňom sa odrazil pokles cien ropy na svetových trhoch a v apríli ešte relatívne stabilný kurz koruny a dolára. Prekvapujúca bola reakcia cien v doprave predovšetkým tým, že v slovenskej ekonomike nie je zvykom taká pružná reakcia cien smerom dole. Cenový vývoj v potravinárstve, kde došlo v apríli k 0,5-percentnému poklesu, by mal pokračovať aj v nadchádzajúcich letných mesiacoch, keď pravidelne dochádza k znižovaniu cien zeleniny. Vzhľadom na silné - až tretinové - zastúpenie potravín v spotrebnom koši, to bude mať priaznivý efekt na celkovú infláciu. Naopak, v dopravných službách sa očakáva opačný vývoj, čo vyplýva z razantného rastu hodnoty dolára oproti slovenskej mene. Doprava tak pravdepodobne stratí priaznivý vplyv na vývoj spotrebného koša a bude mať prorastový efekt. Na základe vývoja komponentov spotrebného koša predikuje ČSOB priemernú hodnotu inflácie v roku 2000 pod hranicou 12,7 - 13,3 %. Rovnako očakáva, že svoj odhad zreviduje aj Národná banka Slovenska, ktorá podľa posledných vyjadrení v médiách očakávala priemernú infláciu na 14 %.

Pozitívne hodnotí analytik ČSOB aj vývoj v priemyselnej produkcii, ktorá v apríli medziročne vzrástla o 8,5 %. V raste priemyselnej produkcie sa premietol predovšetkým rast priemyselnej výroby o 9 %. Podľa Ľ. Ódora to svedčí o priaznivom trende v exporte a pokračujúcom rast automobilovej produkcie. Podobné čísla by mali mať pozitívny vplyv na vývoj hodnoty slovenskej meny. Podporný efekt na korunu očakáva Ľ. Ódor aj od júnovej štatistiky vývoja hrubého domáceho produktu za prvý štvrťrok.

Negatívne prekvapenie priniesli čísla za stavebný sektor. Trhové predpoklady hovorili o jednocifernom poklese, skutočnosť sa ukázala ešte horšie a stavebná produkcia zaznamenala medziročný pokles o 16,1%. Dokazuje to predovšetkým nízky objem investícií v hospodárstve. (TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.