CZK1,167 Sk
  Pondelok  15.Mája 2000

Tesne pod vrcholom Everestu

Slovensko - Česko 3:5 vo finále 64. hokejových MS
Záujem celej našej verejnosti sa včera plne koncentroval na historickú chvíľu slovenského hokeja - finálové stretnutie 64. MS s Českom. „Slovensko je výborný tím a finále bude veľkým zážitkom pre publikum v hale i divákov pri televíznych obrazovkách. Celý svet uvidí, ako kvalitne dokážu tieto reprezentácie hrať,“ povedal obranca českého mužstva Petr Buzek. Stávkové kancelárie - naše aj u západných susedov - podľa kurzov viac verili skúsenejšiemu Česku, k jeho úspechu sa podľa agentúrnych informácií mierne nakláňali aj tipujúci. K tomuto postupu nesporne zvádzala skutočnosť, že Slovensko doteraz Česko na MS nezdolalo a podľahlo výrazne (2:6) aj v skupinovom súboji na tomto šampionáte. Morálnou vzpruhou pre naše mužstvo bol štart obrancu Sekeráša, ktorý napriek odhováraniu MUDr. Jančoviča podpísal reverz a so slovami, že „takúto príležitosť si nemôžem nechať ujsť“ nastúpil. Českú reprezentáciu sledoval z tribúny jej bývalý lodivod Ivan Hlinka, ktorého na šampionát pozvali ako čestného hosťa. Z nádeje do kŕču
Vyhrali sme premiérové bully, mali prvé šance, ale Pardavý ani Hurtaj ich nepremenili, nič sme nevyťažili ani z presilovky pri vylúčení Buzeka. Aktivita však stále zostávala na našich hokejkách, ale blesk z čistého neba prišiel v 7. minúte. Strelou z pravej strany M. Sýkora prestrelil Lašáka a čoskoro nasledovali dva ďalšie údery súpera. Procházkovo sólo pri našej presilovke ešte Lašák chytil, blafák Vlasáka však už nie a keď M. Procházka v 13. min zvýšil na 3:0 pre českú reprezentáciu, dostala sa naša do kŕča. Z priveľkej snahy pramenila čoraz častejšie nervozita a proti dobre korčuľujúcemu a kombinujúcemu rivalovi sme sa už menej dostávali do šancí. Robustný Čechmánek vychytal všetky strely a nám zostávalo len dúfať v obrat po prvej prestávke. Gólové svetielko
nám zablikalo v 28. min., keď pri vylúčení Kučeru výborne trafil z modrej Štrbák. Naši zvýšili tempo, náš výkon nabral na intenzite, ale na ľad sa dostalo aj dosť tvrdosti. Pribudlo vylúčení, najmä z českej strany, hra stratila na plynulosti. Obrovskú šancu na kontakt so súperom mal v 15. min Bartečko, ale zoči-voči Čechmánkovi sa mu skórovať nepodarilo. Škoda, že naša iniciatíva v II. tretine priniesla iba malý efekt. Nástup do poslednej tretiny vyšiel znova českému tímu a po góle Tomajka sa zdalo, že je rozhodnuté. Naši siahli na dno svojho, pomaly sa vyprázdňujúceho rezervoáru síl a v závere ešte zdramatizovali finále. Až do takého štádia, že ho prítomní experti označili za najdramatickejšie v posledných štyroch rokoch. Prispeli k tomu góly Hlinku a Šatana v krátkom časovom úseku a ešte zostal aj čas na eventuálne vyrovnanie. Žiaľ, gólová bodka za zápasom padla z hokejky českého hráča, Reichela, ktorý spečatil triumf svojho tímu. Ukázalo sa, že o osude zápasu rozhodla úvodná tretina, náskok z nej už nebolo v našich silách silách vyrovnať. Strieborné medaily sú však skvelým úspechom slovenského hokeja a treba ich vysoko oceniť. Konečné 3. miesto obsadili Fíni, ktorí z troch posledných šampionátov vždy odchádzali ovenčení medailami - po dvoch striebrach si tentoraz vybojovali bronz. Stela Geregayová, Petrohrad