Hospodársky denník
USD47,648 Sk
EUR43,017 Sk
CHF27,635 Sk
CZK1,167 Sk
  Pondelok  15.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Stane sa záchranným lanom pre stavbárov?


Rozsiahla výstavba super- a hypermarketov dáva šancu
Manažéri slovenských stavebných firiem začínajú v poslednom čase kalkulovať s možnosťou, že výstavba hypermarketov im môže vytrhnúť tŕň z päty. Možnosť je to zaujímavá, pretože slovenskí stavbári sú už po druhý raz od roku 1989 v absolútnej kríze. Uplynulých 4 - 5 rokov ako-tak držala stavbárov výstavba bánk, sporiteľní a poisťovní. Podľa niektorých odborníkov teraz prišiel čas záchrany stavbárov v podobe výstavby supermarketov. Nakoniec nič nového pod stredoeurópskym slnkom, pretože napríklad do Česka naštartovali západné obchodné reťazce už pred tromi rokmi a dnes do supermarketov najmä na Moravu chodia tisíce slovenských kupujúcich ako do kostola. V tomto roku možno konštatovať, že sme prišli na rad aj my a veľké zahraničné obchodné spoločnosti začínajú stavať po Slovensku väčšinou na zelenej lúke svoje obchodné „hangáre“. Nárast obratu v Čechách v obchodných spoločnostiach Ahold, Makro, Tesco, Globus a iných, bol jednoznačne dôsledkom výstavby nových obchodných plôch. Na Slovensku sa zatiaľ situácia vo výstavbe hypermartketov o nejaký čas oneskorila, ale k investorom, ktorí pôsobia v Čechách sa pridávajú spoločnosti Carrefour, Ikea a Baumax. Posilňuje sa pozícia Tesca, ktorý napríklad v minulom roku štedro investoval v Nitre a v Košiciach.. V súčasnosti je v Bratislave vo výstavbe dvojica hypermarketov - Polus center a Danubia a chystá sa rozšírenie Shoping parku Soravia a na Záhorí sa pripravuje investovať Ikea. Stavia sa ešte hypermarket Tesco v Banskej Bystrici a výstavba v ďalších krajských mestách alebo v spádových nákupných oblastiach. V Čechách v minulom roku pribudlo 170 veľkých obchodných jednotiek. Ak by v tomto roku na Slovensku „vyrástlo“ aspoň 50 veľkoobchodov - podľa predpokladov Zväzu stavebných podnikateľov - poskočili by aj srdcia manažérov stavbárskych firiem. Mohlo by to priniesť približne 15 mld. Sk stavebných investícií, čo by zase znamenalo stovky a stovky pracovných príležitostí, a tým aj šancu na prežitie viacerých stavbárskych firiem. Všetko pre však má aj svoje ale. Napríklad, dnes už nikoho ani na Slovensku neprekvapujú krátke termíny výstavby, podobne ako mastné penále za nedodržanie termínov či kvality. S tým sa však slovenskí stavbári už vyrovnali. Čo však nedokážu ovplyvniť, to je nominácia zahraničných dodávateľov, pretože aj tu platí to známe - kto platí, ten môže aj rozkazovať a kapitál, ktorý príde z cudziny si môže priniesť aj zahraničných stavbárov. Matej Zahoran

Počasie

Bude prevládať všeobecne priaznivé počasie s pozitívnym vplyvom na zdravotný stav a celkovú fyzickú a psychickú pohodu. Dobrý telesný a duševný stav podmieňuje dobrú výkonnosť a reakčnú schopnosť, čomu napomáha aj priaznivý vplyv počasia na kvalitu spánku, ktorý je pokojný a občerstvujúci. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami by sa však mali šetriť, vyhýbať sa nezvyčajnej námahe a stresom. Môže byť sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať zvýšenou náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu.Zajtra očakávame naďalej pretrvávanie priaznivých účinkov počasia. V priemyselných oblastiach možnosť zvýšenia dýchacích ťažkostí.(zč)

Dnes bude jasno alebo len malá oblačnosť. Najvyššia denná teplota 23 až 27 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 metrov 14 stupňov. V utorok a stredu bude jasno až polojasno a cez deň veľmi teplo. Najnižšia nočná teplota 12 až 7 stupňov, v horských dolinách miestami okolo 5, v stredu na juhozápade okolo 15 stupňov, najvyššia denná teplota vystúpi na 24 až 28 stupňov, v stredu na juhozápade na 30 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamslnečno25
Atényprehánky20
Belehradjasno23
Berlínjasno26
Bratislavajasno25
Bruselslnečno25
Budapešťjasno25
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtjasno25
Helsinkijasno14
Istanbuljasno23
Kodaňjasno27
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno22
Londýnpolooblačno22
Madridjasno28
Milánojasno26
Moskvajasno9
Oslojasno24
Parížoblačno26
Prahajasno25
Rímpolooblačno27
Sofiapolooblačno23
Štokholmjasno23
Varšavajasno23
Viedeňjasno25
Záhrebjasno23
Ženevapolooblačno27

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 11. 5. 2000: Bratislava 99,78, Sliač 97,79, Košice 98,76, Poprad 93,50, za 12. 5. 2000: Bratislava 99,91, Sliač 97,95, Košice 99,03, Poprad 93,64, za 13. 5. 2000: Bratislava 100,54, Sliač 98,48, Košice 99,54, Poprad 94,13. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.