Hospodársky denník
USD47,648 Sk
EUR43,017 Sk
CHF27,635 Sk
CZK1,167 Sk
  Pondelok  15.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Prečítate vo hviezdach


Peter Kasalovský
Mikuláš Dzurinda a po ňom ďalší z formujúcej sa SDKÚ ponúkajú všetkým politikom stredu a od stredu vpravo, aby vytvorili takpovediac monolit do najbližších parlamentných volieb. Naznačili, že najmúdrejším by malo byť vytvorenie jednej politickej strany alebo koalície na druhú. Volebný líder SDK, vytvorenej z vôle parlamentu, avšak väčšinou vtedajšej vládnej koalície HZDS-RSS, ZRS a SNS, chce po druhý raz vstúpiť do tej istej rieky. Podľa všetkého si uvedomuje, že iba v jednote, resp. zlúčení pôvodných strán SDK a KDH je záruka ich politickej prosperity. Premiér by už mal vychádzať z toho, že terajšie volebné preferencie sa môžu v prospech SDK zmeniť iba zázrakom, keďže posun k lepšiemu, teda vyššej kvalite života, by sa mal zaznamenať až po termíne parlamentných volieb. Aj preto je jeho podnet logický, a predovšetkým prezieravý. Z pohľadu väčšiny občanov-voličov imidž Mikuláša Dzurindu je už takmer taký, aký mali jeho predchodcovia. Tvrdošijne vydáva želané za realitu, a nie je jasné, či o svojej pravde nie je dokonca presvedčený. Vníma fakt, že SDK je v bezvedomí a bude na prístrojoch až do termínu volieb. Je zrejmé, že to je stav, ktorý bude mať tvrdý dosah na všetkých, ktorí ho nielen spôsobili, ale priam vydobyli. Bol to však M. Dzurinda, ktorý ako prvý pochopil „smrteľné nebezpečenstvo“ pre strany stredu a vpravo, ktoré jednotlivo majú minimálnu nádej, že budú ovplyvňovať domácu politiku. Potvrdilo sa, že pretlačením volebných zákonov v 1998. roku sa vskutku začal proces kvasenia politickej scény na bloky. Z tohto procesu by mala vzísť tradične silná ľavica, nová pravica a liberáli. Predtým by sa však mali vyčistiť preferenčne jasne najsilnejší: Ficov Smer a HZDS.

Keď bude pokračovať ďalšia atomizácia stredových a strán vpravo, čo je varovanie aj pre SDĽ, tak sa môže stať, že nebudú mať adekvátne zastúpenie v parlamente. Dokonca by mohlo dôjsť k tomu, že by sa do parlamentu dostala iba SDKÚ a z ľavicového spektra by sa prekĺzla SDĽ. Dva roky a niečo pred riadnym termínom parlamentných volieb sa rozhoduje o tom, ako a na aký čas sa vykvasí politická scéna. Z lídrov stredu a strán rečami vpravo to berie vážne iba M. Dzurinda a tiež Ľ. Harach. Absolutórium však patrí M. Dzurindovi, ale či bude úspešný, to je vo hviezdach.

Počasie

Bude prevládať všeobecne priaznivé počasie s pozitívnym vplyvom na zdravotný stav a celkovú fyzickú a psychickú pohodu. Dobrý telesný a duševný stav podmieňuje dobrú výkonnosť a reakčnú schopnosť, čomu napomáha aj priaznivý vplyv počasia na kvalitu spánku, ktorý je pokojný a občerstvujúci. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami by sa však mali šetriť, vyhýbať sa nezvyčajnej námahe a stresom. Môže byť sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať zvýšenou náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu.Zajtra očakávame naďalej pretrvávanie priaznivých účinkov počasia. V priemyselných oblastiach možnosť zvýšenia dýchacích ťažkostí.(zč)

Dnes bude jasno alebo len malá oblačnosť. Najvyššia denná teplota 23 až 27 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 metrov 14 stupňov. V utorok a stredu bude jasno až polojasno a cez deň veľmi teplo. Najnižšia nočná teplota 12 až 7 stupňov, v horských dolinách miestami okolo 5, v stredu na juhozápade okolo 15 stupňov, najvyššia denná teplota vystúpi na 24 až 28 stupňov, v stredu na juhozápade na 30 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamslnečno25
Atényprehánky20
Belehradjasno23
Berlínjasno26
Bratislavajasno25
Bruselslnečno25
Budapešťjasno25
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtjasno25
Helsinkijasno14
Istanbuljasno23
Kodaňjasno27
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno22
Londýnpolooblačno22
Madridjasno28
Milánojasno26
Moskvajasno9
Oslojasno24
Parížoblačno26
Prahajasno25
Rímpolooblačno27
Sofiapolooblačno23
Štokholmjasno23
Varšavajasno23
Viedeňjasno25
Záhrebjasno23
Ženevapolooblačno27

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 11. 5. 2000: Bratislava 99,78, Sliač 97,79, Košice 98,76, Poprad 93,50, za 12. 5. 2000: Bratislava 99,91, Sliač 97,95, Košice 99,03, Poprad 93,64, za 13. 5. 2000: Bratislava 100,54, Sliač 98,48, Košice 99,54, Poprad 94,13. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.