Hospodársky denník
USD46,955 Sk
EUR42,973 Sk
CHF27,616 Sk
CZK1,166 Sk
  Utorok  16.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Srbsko - znova sa zaľúbite

Bezprostredne pred rozpadom SFRJ bolo v roku 1990 v Srbsku registrovaných 881 100 turistov. V roku 2000 to bolo len 165 398 turistov. Tieto čísla najlepšie hovoria o tom, že v posledných rokoch 20. storočia záujem zahraničných hostí o krajinu značne upadol. Dnes sa však Srbsko, vďaka zmenám, ktoré priniesli ekonomickú a politickú stabilitu, stáva znova obľúbenou turistickou oblasťou.

Belehrad

Vo svete existujú mestá, cez ktoré môžete chodiť s turistickým sprievodcom aj pol storočia. Na rozdiel od nich Belehrad rýchlo mení svoju podobu. Jeho tvar nemenili len vojny, ale aj čas a civilizácia. Mesto sa rozširovalo, dvíhalo do výšky, zväčšoval sa počet obyvateľov. Dnešný Belehrad, hlavné mesto Srbskej republiky, je moderné stredoeurópske mesto, ležiace v ústí rieky Sáva do Dunaja, v pestrom prírodnom spojení stredoeurópskej, balkánskej a podunajskej oblasti. O kontinuite života a civilizácie svedčia aj mnohé kultúrno-historické pamiatky, z ktorých najznámejšia je pevnosť Kalemegdan z obdobia starého Ríma. Svojím kultúrnym životom sa Belehrad nachádza medzi veľkými európskymi metropolami. Mesto s 50 múzeami, 25 galériami, s 30 divadlami, s desiatkami knižníc, s niekoľkými medzinárodnými festivalmi, s dvoma univerzitami a vyše 900 športovými objektmi, s veľkým počtom parkov a výletných miest je najrozvinutejším kultúrnym a turistickým centrom Srbska. Belehrad ponúka vyše 7000 hotelov a penziónov a tiež veľký počet kongresových hál a 13 výstavných

Kúpeľné mestá

Kúpeľné mestá v Srbsku zriadili ešte starí Rimania. Zvyšky rímskych kúpeľov sú v súčasnosti chránenými pamiatkami v mnohých mestách. Kúpeľné srbské mestá sú veľmi atraktívnymi turistickými oblasťami vďaka svojmu bohatstvu minerálnych vôd a ideálnej klímy. Kúpeľný turizmus sa neviaže iba na liečenie, ale ponúka oddych, rekreáciu, zábavu, šport a iné kapacity. Medzi najznámejšie kúpeľné mestá, v ktorých sa nachádza viac ako 20 rehabilitačných miest, patrí Sokobanja, Niška Banja, Maturaška Banja, Bukovička Banja, Selters a Prolom Banja. Srbsko sa nachádza medzi tými málo krajinami nielen v Európe, ktoré vlastnia štyri prírodné liečivé faktory - vodu, blato, plyn a vzduch. Takéto bohatstvo s viac ako tisíckou liečivých prameňov robí so Srbska oázu zdravia v Európe.

Kopaonik

Vhodná geografická a klimatická poloha robia so stredísk v hornatej oblasti ideálne centrá pre zimný a letný turizmus. Najznámejším miestom je lyžiarske centrum Kopaonik s vrchom Pančevič (2017 metrov) a so 6000 lôžkami v hoteloch a apartmánoch, so 60 kilometrami zriadených lyžiarskych trás, spojených systémom 21 lanoviek. Kopaonik je metropolou snehu a lyžovania s piatimi hviezdičkami, ako aj centrom plaveckých bazénov, tenisových kurtov, športových hál a kongresových dvorán. Je to miesto, ktoré žije vo všetkých štyroch ročných obdobiach. Množstvo starých pamiatok a hradov, stredovekých kláštorov a kostolov, bazárov, vinohradov a ciest tohto národného parku je ako stvorených pre fotografické safari.

Pamiatky

Možnosti kultúrneho a cirkevného turizmu v Srbsku sa nachádzajú v stredovekých kláštoroch zriadených v období medzi 12. a 17. storočím. Nádherné pamiatky ležia od Fruške Gore na severe krajiny cez dolinu rieky Morava a Ibra po Kosovo a Metohiju. Srbské stredoveké kláštory sú symbolmi krajiny, srbskej duše a aj mnohotvárneho umenia. Fresky v Studenici, Mileševe, Sopočanoch, Dečanoch, Gračanici a ostatných 200 kláštoroch a kostoloch predstavujú nádherné umenie nielen na Balkáne.

počasie

Ráno miestami možnosť zvýšenia dýchacích ťažkostí. Celkove však na našom území bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, čo pôsobí skôr pozitívne na výkonnosť a koncentráciu. Hlboký spánok počas oddychových fáz napomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa však majú šetriť a vyhýbať sa väčšej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie, môžu reagovať náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu. n Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, popoludní v horských dolinách ojedinele búrky. Najvyššia denná teplota 25 až 29 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Slabý premenlivý vietor. V stredu a vo štvrtok bude jasno až polojasno a cez deň veľmi teplo. Vo štvrtok popoludní na západnom Slovensku oblačno s búrkami. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách miestami okolo 9 stupňov. Najvyššia denná teplota väčšinou 26 až 30 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.12 a zapadne o 20.26 h.

Amsterdam prehánky24
Atényslnečno29
Belehradtakmer jasno28
Berlínpolojasno25
Bratislavajasno28
Brusel oblačno23
Budapešťpolojasno27
Bukurešťpolojasno24
Frankfurtslnečno28
Helsinkipolojasno17
Istanbulpolojasno24
Kodaňpolojasno25
Kyjevslnečno23
Lisabonpolooblačno25
Londýnpolooblačno19
Madridpolojasno32
Milánojasno29
Moskvaoblačno11
Oslodážď19
Parížoblačno26
Prahaslnečno27
Rímtakmer jasno30
Sofiapolojasno26
Štokholmpolojasno23
Varšavaslnečno25
Viedeňjasno28
Záhrebpolojasno28
Ženevapolojasno27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.