Hospodársky denník
USD46,955 Sk
EUR42,973 Sk
CHF27,616 Sk
CZK1,166 Sk
  Utorok  16.Mája 2000

Fischerova odvážna predstava


„Tvrdé jadro“ - zárodok federácie veľkej Európy?
Diskusia o budúcnosti EÚ sa začala. Prezidenti a predsedovia vlád členských krajín EÚ ju už začali na jednom z minulých summitov EÚ, nebude však už možné „zatvoriť“ ju len do pracovní alebo niekoľkých špecializovaných inštitúcií. Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer predniesol v piatok otvorene a bez diplomatickej opatrnosti svoju víziu federálnej EÚ. Má mať dvojkomorový parlament, vládu a v priamych voľbách zvoleného prezidenta. Francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine označil projekt J. Fischera na vytvorenie európskeho federálneho štátu opierajúceho sa o národné štáty za doteraz najambicióznejší. Povedal, že Fischerov návrh sa zaraďuje do federálnych tradícií a jeho myšlienky sú blízke myšlienkam bývalého predsedu Európskej komisie (EK) Jacqua Delorsa. J. Fischera, ktorý v piatok navrhol vytvorenie európskeho federálneho štátu opierajúceho sa o národné štáty, podporil aj nemecký kancelár Gerhard Schröder. Nemecká vláda chce pomôcť Francúzsku vyriešiť počas francúzskeho predsedníctva EÚ - začína sa 1. júla - reformu európskych inštitúcií. H. Védrine sa pre denník Le Monde vyjadril, že Fischerov návrh a dôraz na to, že francúzsko-nemecký motor v EÚ má opäť hrať centrálnu úlohu, je zaujímavý. Predstavuje dlhodobú perspektívu, dodal francúzsky minister zahraničných vecí s tým, že posilnená kooperácia zintenzívni pragmatickú spoluprácu v konkrétnych záležitostiach a umožní dostať sa dopredu štátom, ktoré budú chcieť postúpiť dopredu v politickej integrácii. „Joschka Fischer zdôraznil, že sa vyslovil ako súkromná osoba a nie v mene nemeckej vlády. Rozhodne však sa jeho návrh stane podnetom na úvahy o budúcnosti Európy,“ zdôraznil Védrine, ktorý chce, aby sa o ňom rozšírila diskusia. Od nezhôd ku kríze?
Pri diskusiách dochádza aj ku konfrontácii názorov a k riziku nezhôd. Pri zmienke o európskej federácii Fischer obnovil kontroverziu, ktorá vládla v prvých desaťročiach spoločného trhu. V uplynulých rokoch sa slovo federácia stalo takmer tabuizované, akoby sa predstavitelia európskych krajín báli, že sa ním podnieti euroskepticizmus - a nielen vo Veľkej Británii. Nemecký šéf diplomacie má však dobrý dôvod konštatovať, že nie je lepší výraz na popísanie európskej politickej a demokratickej únie, účinnej a rešpektujúcej osobitosti každého ľudu a národa, avšak schopnej zohrávať menovú, ekonomickú, diplomatickú, ba dokonca vojenskú úlohu vo svete. Rôzne názory sú aj o „tvrdom jadre“, nazývanom aj „ťažisko“ krajín EÚ napredujúcich rýchlejšie ako ostatné. Tento pól krajín sa má stať zárodkom federácie veľkej Európy. Nepochybne, taký projekt môže vyvolať vážnu krízu v únii medzi štátmi, ktoré budú vo vnútri „tvrdého jadra“, a tými, čo budú mimo neho. Všetko však vedie k úvahe, že kríza je neodvratná, aj keby mala rôzne podoby - paralýza inštitúcií v súčasnej podobe, urýchlené rozširovanie alebo vzostup protieurópskeho populizmu v mnohých krajinách. Prodi ocenil Fischera
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi včera privítal „veľmi zaujímavý a konštruktívny“ prejav J. Fischera o budúcnosti Európy. EK i jej predseda prijali „mimoriadne priaznivo“ Fischerovo vystúpenie. Podľa Prodiho Fischer načrtol niekoľko veľmi zaujímavých myšlienok, ktoré by mohli viesť k širšej diskusii o budúcnosti EÚ. Je možné, že niektorými ideami Fischerovho prejavu by sa mohla zaoberať aj prebiehajúca medzivládna konferencia o inštitucionálnej reforme únie, ktorá je nevyhnutná pre jej budúce rozšírenie. Priskoro?
Poľský minister zahraničných vecí Bronislaw Geremek v nedeľu zablahoželal J. Fischerovi k jeho odvážnej predstave Európy, ale, ako povedal na konferencii o európskej integrácii vo Varšave, koncepcia federálnej Európy je však predsa len predčasná. Podľa poľského prezidenta Aleksandra Kwašniewského v súčasnosti chýba viera v konštrukciu spoločnej Európy, ktorú predstavili takí „doyeni“ európskej politiky ako Valéry Giscard d´Estaign alebo Helmut Schmidt. Je to sklamanie v porovnaní s ideami zakladateľov Európskeho spoločenstva pred 50 rokmi, zdôraznil A. Kwašniewski. (TASR/jnk)
Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.