Hospodársky denník
USD47,335 Sk
EUR42,978 Sk
CHF27,67 Sk
CZK1,168 Sk
  Streda  17.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zraniteľnosť našej ekonomiky

Blokujú Spojené štáty vstup Slovenska do OECD?
Napriek silnej a viackrát deklarovanej podpore zo strany EÚ blokujú Spojené štáty úsilie Slovenska o skorý vstup do Org. . .

Platíme za vedenie bezcenných cenných papierov

Náš účet za chyby a omyly transformácie ekonomiky
Obrovská nezamestnanosť a nebývalé drastické zvyšovanie cien a iné útoky na životnú úroveň obyvate. . .

Minister čihi, podpredseda hota

O neidentifikovanej pôde slovenská vláda stále nerozhodla
Ministerstvo pôdohospodárstva v súlade s programovým vyhlásením vlády, ktoré si predsavzalo iniciovať prev. . .

Jasne Škoda

Za prvé štyri mesiace obsadili na Slovensku prvé tri miesta v predaji automobilov výlučne modely značky Škoda: Felicia, Octavia a Fabia. Podľa štatistiky Združenia automobilového priemys. . .

O jednu pätinu

Až 20-percentnú zľavu môžu využiť Bratislavčania vo vybratých hoteloch, reštauráciách, obchodoch a remeselníckych prevádzkach talianskeho mesta Perugia, ak sa preukážu kartou, ktorá p. . .

Už len dlhy

Pohľadávky Národného úradu práce dosiahli koncom minulého roka 8,593 mld. Sk, čo je oproti roku 1998 nárast o 23,2 %. Rozhodujúcu časť predstavujú pohľadávky z neuhradenia príspevku na p. . .

Zisk obchodu

Maloobchodné tržby v jedenástich krajinách Európskej menovej únie vzrástli v štvrtom mesiaci t. r. medzimesačne o 0,4 % a zvýšili sa tak v porovnaní s marcovým rastom o 0,2 %. Medziročne. . .

Britský rekord

Medziročná miera inflácie vo Veľkej Británii, meraná indexom maloobchodných cien, vzrástla v apríli na 3 % a dostala sa tak na najvyššiu úroveň od augusta roku 1998, keď v predošlom me. . .

Cieľ Madridu

Španielska miera nezamestnanosti klesla v prvom štvrťroku na 15,01 % zo 16,97 % oproti roku 1999. Je to najnižšia miera nezamestnanosti za posledných 19 rokov. Cieľ vlády je zníženie nez. . .

Za najmenej

Slovensko patrilo v uplynulom roku medzi krajiny z najnižšími cenami elektrickej energie pre sektor domácností, ale aj priemyselnú sféru. Domácnosť s ročnou spotrebou elektriny 3500 k. . .

Podarilo sa koalícii „zrovnať“ krok?

Druhým, záverečným dňom včera pokračovalo rokovanie členov vlády a koaličných poslancov o plnení programového vyhlásenia vlády. Podľa agentúrnych informácií to. . .

Ukrajina láka

Priame zahraničné investície na Ukrajine dosiahli v prvom štvrťroku 178,3 mil. USD. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka tak vzrástli o 70,1 %. V roku 1999 dosiahli pr. . .

Hrozba krízy

V Kórejskej republike sa množia príznaky nového krízového vyostrenia hospodárskej situácie. Stúpajúca hodnota wonu a rast cien ropy sťažili pozíciu krajiny v medzinárodnej konkurencii. . .

Stav nie je vyhovujúci

Dosiahnuť nezávislosť sudcov
„Som presvedčená, že sudcovia by mali byť vo svojom rozhodovaní čo najnezávislejší - od politických strán, od šéfov, od finančných ponúk i od. . .

Mylná informácia
Na mailovú adresu redakcie sme včera dostali neanonymnú informáciu, že J. Smerek s celou rodinou požiadal 15. mája o udelenie víz do Sp. . .

Sú rozkradnuté

Rozkradnuté zavlažovacie zariadenia a nedostatok finančných zdrojov na ich obnovu sú príčinou veľmi nízkeho využívania týchto systémov v súčasnom suchom období. Z celkovej výmery vy. . .

Do Varšavy

Blížiaca sa prezentácia malokarpatského regiónu vo Varšave bola hlavným bodom včerajšieho zasadnutia Združenia miest a obcí malokarpatského regiónu. Na prezentácii sa zúčastnia zástup. . .

Podľa vyhlášky

V súlade so zákonom o mierovom využívaní jadrovej energie a príslušnou vyhláškou o havarijnom plánovaní pre prípad nehody alebo havárie sa v piatok uskutoční celoareálové cvičenie . . .

Ako privatizovať Transpetrol

MOL o zmenách v manažmente Slovnaftu
Predseda predstavenstva maďarskej spoločnosti MOL János Csák informoval včera ministra hospodárstva Ľ. Haracha o vstupe MOL do s. . .

Vyššie príjmy

Príjmy štátneho rozpočtu z daňových úradov a colníc dosiahli na konci apríla 60,54 mld. Sk, čím plánované rozpočtové plnenie prekročili o 6,3 %. Oproti porovnateľnému obdobiu minuléh. . .

Bude dánske veľvyslanectvo?

Dánsko uvažuje o možnosti otvoriť svoje veľvyslanectvo v Bratislave. Informoval o tom dánsky minister zahraničných vecí N. H. Petersen po stretnutí s podpredsedom vlády . . .

Ide o byty

Dôležitejšie ako získanie úverov na financovanie projektov malého a stredného podnikania a bytovej výstavby je vytvorenie základne pre spoluprácu. V tom duchu sa nesie dvojdňová medziná. . .

Vyznamenanie či „držhubné“

Komentuje Ľudmila Koníková
Kým z vládnucej koalície upozorňujú, že rast dlhov v zdravotníctve sa spomalil a tento pozitívny fakt dokladajú aj číslami, z radov opozíci. . .

Čakanie na intenzívny dážď

Hrozí najnižšia úroda za posledné roky
Extrémne suché a teplé počasie, ktoré pretrváva už od polovice apríla, zatiaľ najviac ohrozuje podľa posledných odhadov Slovensk. . .

Topvýrobok

Pohár ministra hospodárstva najvyššie hodnotenému súťažnému výrobku z ocenených topvýrobkov prevzalo včera na výstave Učeň 2000 SOU strojárske Hodruša-Hámre za výrobok výčapný stojan K. . .

Kvalita sa odvíja od ponuky

Útlm poškodil výrobu stavebných hmôt
Odborníci odhadujú, že na jedného stavebného robotníka pripadajú traja pracovníci zapojení do výroby materiálov, ktoré tvoria pri. . .

Ctiť demokraciu

Spolupráca Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu s našou justíciou, bola jedna z hlavných tém včerajšieho rozhovoru R. Schustera s predsedom ESĽP L. Wildha. . .

Vtáka po perí, človeka po reči

Kam kráčaš, slovenská fonetická ľubozvučnosť
Bratislavský, záhorácky, trnavský alebo východniarsky prízvuk sa vytratil zo slovenskej hovorovej reči. Tak, ako naši . . .

Absentuje legislatíva

Komentuje Eleonóra Bujačková
Viacerí odborníci už dlhšie upozorňujú, že úspech slovenskej ekonomiky je úspech na makroekonomickej úrovni, a teda iba krátkodobý a čiastočný.. . .

Tempo našich železníc je také ako za feudalizmu

Komentuje Jozef Kunik
Správna rada Železníc SR si už sama zrejme nevie rady, a preto v uplynulých dňoch odporučila ministrovi dopravy, pôšt a tele. . .

Medzinárodná osobnosť roka

Cena International Biographic Centre na Slovensko
Titul International Man of Year 1999/2000 (Medzinárodná osobnosť roka 1999/2000) každoročne udeľuje International Bio. . .

Vlani mali tri požiare denne

Zamedzenie závisí aj od prevencie
Vlani došlo v Banskobystrickom kraji k 1222 požiarom, ktoré spôsobili škody za vyše 73 mil. Sk. Usmrtených bolo 6 osôb, 13 sa zran. . .

Piaty rok za sebou v zisku

Kríza sa týka aj Železiarní Podbrezová
Podľa odborníkov je svetová kríza hutníckeho a oceliarskeho priemyslu najhlbšia od konca druhej svetovej vojny. Napriek tomu hos. . .

Sestričky nie...

Glosuje Ľudmila Koníková
Hovorí sa, že kováčova kobyla a obuvníkova žena chodia bosé. Aj to, že medzi lekármi je veľa takých, ktorí ignorujú známe poznatky o škodlivosti fajče. . .

Ako v sociálnej oblasti?

Ťažká pôda na podnikanie
Na Slovensku je v súčasnosti takmer 1,2 milióna penzistov, ktorí musia žiť vôbec nie z primeraného dôchodku. Navyše, mnohí z nich sa v dôsledku . . .

Komfort, prostredie a kvalita

Dômyselné oslovenie návštevníka obchodného domu
Hneď od prvých dní nového roka dňom i nocou prebiehala prestavba spojená s výmenou zariadenia, stavebnými úpravami. . .

Čo nie je tajné, je verejné?

Zákon o (ne)slobodnom prístupe k informáciám
Prijatie tohto dôležitého zákona už dlhšie sprevádza široká politická a občianska diskusia. Jedným z názorových hľadísk. . .

Tri kroky na ceste k zdokonaľovaniu

Úspech dosiahne ten, kto v úspech verí a kto sa na jeho dosiahnutie pripravujeDnes si už takmer každý veľmi dobre uvedomuje význam prezentačných zručností pre k. . .

Zákazník naučí viac ako ktokoľvek iný

Pridanú hodnotu poradenských firiem určuje správny prístup ku klientom Podmienky, v ktorých konzultačné firmy poskytujú služby svojim zákazníkom, sa v súčasno. . .

Víkendové štúdium pre ľudí z praxe

V súčasnosti aj u nás pomerne známa skratka MBA, čiže Master of Business Administration predstavuje pôvodom americký študijný program určený manažérom a podnikat. . .

Pôjdu len tí najlepší

Na školský rok 2000/2001 sa v programe Secondary School Scholarships Nadácie otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation (NOS – OSF) uchádzalo o štipendium 363 žiakov druh. . .

Fúzie často vedú k zníženiu hodnôt

Aj v našom denníku sme sa pred časom venovali téme firemných aliancií. Uverejnili sme výsledky štúdie medzinárodnej poradenskej spoločnosti Andersen Consulting, . . .

Kurzy, semináre

Spoločnosť TIMAN pripravila:
Prvý modul kurzu OSOBNÁ EFEKTÍVNOSŤ, ktorého obsah tvorí Time management (stanovenie priorít, identifikácia najväčších „požieračov“ času a ich elim. . .

A zostali iba známky

Sú štáty, ktorých kapitola je v knihe histórie už uzavretá, všetko zrátané a podčiarknuté. Zostali po nich iba mená, dátumy a miesto na starých mapách. A ešte niečo. Zúbkované . . .

Obdivovaná kráľovná

Medzi najvyhľadávanejšie miesta Kúpeľného ostrova v Piešťanoch patria čarovné a známe termálne jazierka, ktoré lákajú svojou raritou - Victoriou kráľovskou a rôznofarebnými lekn. . .

Výstava

Začiatkom mája sprístupnili v Mirbachovom paláci v Bratislave výstavu Kolomana Sokola (1902). Vystavené exponáty pochádzajú zo súkromných zbierok newyorských zberateľov výtvarných diel. Pr. . .

V archíve rádioaktívne spisy

Odborníci, ktorí majú na starosti deklasifikáciu miliónov dokumentov uskladnených v Americkom národnom archíve, zistili, že niekoľko balíkov spisov je rádioaktívnych.. . .

drobničky

l Obraz Zátišie s tulipánmi od Pabla Picassa z roku 1932 sa po dražbe v newyorskom aukčnom dome Christie´s stal majetkom neznámeho boháča, ktorý zaň zaplatil viac ako 28,6 milióna dolárov. . .

Keltská pec v Komárne

Hrnčiarsku pec z keltského obdobia objavili stavbári na stavenisku Nádvoria Európy v Komárne. Doteraz bolo na terajšom slovenskom území preskúmaných asi päť hrnčiarskych . . .

Prevaha mladých skupín

Aj tento rok usporiadajú najpočúvanejšie tri rozhlasové stanice na Slovensku Rock FM, Fun Rádio a Rádio Twist poslucháčsku súťaž o najlepšieho slovenského interpreta, spev. . .

Užitočná relaxácia pre milovníkov rybárstva

Už dávno psychológovia vyslovili záver, že jednou z najrýchlejších relaxačných foriem je rybárčenie. Nuž neviem, či s týmto tvrdením súhlasia všetci tí d. . .

Spoločný menovateľ - cit pre krásno

Pod týmito názvami pripravilo Občianske združenie pre podporu kultúrnych aktivít Moravianska Venuša, Záhorská galéria v Senici v spolupráci s Domom umenia SKZ MK. . .

Meniny

dnes Gizela
vo štvrtok Viola
dnes Aneta
vo štvrtok Nataša. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3. Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 15. 5. 2000: Bratislava 100,51, Sliač 98,56, Košice 99,48. . .

Slovensko 1

0.00 - 5.00 Nočná pyramída
5.05 Dobré ráno
8.30 Atraktívna VŠ/165. Feature o živote na inzerát

9.30 Králikovci. Seriál
10.30 Marína Čeretková - Gállová: Nebuď s. . .

Vecné bremeno - právo prechodu

Otázky posielajte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413,mailujte do schránky: názory@hd-dennik.sk
Môj sused má tak situovaný pozemok, že ak chcem čer. . .

počasie

Dnes bude prevládať príjemná teplotno-vlhkostná klíma bez podstatnejšej záťaže srdcovo-cievneho systému. Očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím, ktoré má skôr všeobecne priaznivý a povzbudzujúci vplyv. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú šetriť a vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, pri nízkom krvnom tlaku je mierne zvýšený sklon k migrénam a pocitom závratu. Ráno miestami možnosť záťaže dýchacieho systému. n Zajtra nepredpokladáme podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí, až k večeru predpokladáme zvyšovanie reumatických, srdcovo-cievnych a dýchacích ťažkostí, výskyt mrzutosti, podráždenosti a únavy. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno a naďalej veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 26 až 31, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude na východe spočiatku jasno až polojasno, cez deň od západu veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, lokálne aj búrky. V piatok prevažne oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách miestami okolo 8, najvyššia denná vo štvrtok 22 až 26, na východe miestami ešte okolo 28, v piatok 20 až 24 stupňov, na severe chladnejšie. n Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdam prehánky17
Aténypolooblačno27
Belehradjasno29
Berlínpolojasno28
Bratislavajasno29
Brusel oblačno16
Budapešťjasno28
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtpolojasno27
Helsinkipolojasno13
Istanbuljasno23
Kodaňoblačno21
Lisabonoblačno22
Londýnoblačno16
Madridoblačno24
Milánopolooblačno26
Moskvaoblačno14
Oslooblačno17
Parížprehánky20
Prahajasno28
Rímjasno29
Sofiajasno26
Štokholmpolooblačno18
Varšavajasno27
Viedeňjasno29
Záhrebjasno28
Ženevapolojasno26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.