Hospodársky denník
USD47,834 Sk
EUR42,883 Sk
CHF27,692 Sk
CZK1,171 Sk
  Štvrtok  18.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Do akých fondov investovať?

Stanovenie priorít investora základom ziskov

Investovanie do podielových fondov ako forma „rozmnožovania“ finančných prostriedkov začína mať v slovenskom hospodárstve čoraz väčší význam. Bezpečné investovanie bez akéhokoľvek rizika je v súčasnosti len určitou teoretickým modelom, ktorý si musí väčšina budúcich majiteľov podielových listov uvedomiť. Investovanie ako proces musí reálne zohľadňovať aj možnosť straty, ktorá je nerozlučne spätá s existenciou kapitálových trhov. Na druhej strane však existujú prostriedky a stratégie, ktorými sa prípadné investičné riziko dá veľmi uspokojivo eliminovať. Každý potenciálny investor si najprv musí stanoviť priority svojho pôsobenia ako predpokladaný čas trvania investície a čo je hlavné množstvo finančných prostriedkov, ktoré je ochotný použiť. Od týchto základných podmienok sa následne odvíja aj množstvo akceptovaného rizika, čiže v reálnom vyjadrení straty.

V súčasnosti participuje na slovenskom trhu podielových fondov viacero domácich aj zahraničných subjektov, ktorých ponúkané produkty zaberajú širokú škálu od najmenej rizikových investícií až po investície s relatívne vysokým rizikom. Nemalý príspevok k riziku dáva aj denominácia jednotlivých fondov. V SR ide najmä o slovenskú korunu, referenčnú menu euro a americký dolár. Pohyby jednotlivých výmenných kurzov v oboch smeroch predstavujú potenciálnu možnosť straty a zisku v závislosti od konkrétnej situácie. Ak napríklad dôjde k posilneniu koruny oproti euru, tak investície ocenené v tejto mene zaznamenali stratu. V opačnom prípade dôjde k potenciálnemu zisku. Oceňovanie podielových fondov v euromene a americkom dolári nevyplýva len z pozície dvoch kľúčových svetových mien, ale aj zo skutočnosti, že v portfóliu jednotlivých fondov sú zahrnuté zahraničné tituly, ktorých cena je určovaná práve v týchto národných menách.

Fondy peňažného trhu

V prípade, ak sa považujeme za typ investora, ktorý absolútne odmieta možnosť straty, je práve tento druh podielových listov najprijateľnejším riešením. Minimálna možnosť straty však nevyhnutne so sebou nesie aj nízke výnosy. Správcovská spoločnosť, prevádzkujúca tento fond, sa sústreďuje na investície na peňažnom trhu do jednotlivých krátkodobých cenných papierov, depozitných certifikátov, ako aj termínovaných vkladov v bankách. Krátkodobé cenné papiere sú charakteristické nízkou mierou rizikovosti, ktorá je priamo ovplyvňovaná stabilitou úrokových sadzieb na peňažnom trhu. Podstatnou charakteristikou, vyplývajúcou už z ich názvu, je časový horizont splatnosti týchto cenných papierov, ktorý je vo väčšine prípadov ohraničený jedným rokom. Vzhľadom na túto skutočnosť sa vo všeobecnosti odporúča nákup tohto druhu podielových listov s cieľom krátkodobej investície ohraničenej jedným až dvoma rokmi.

Dlhopisové fondy

Tento segment finančných trhov zosobňuje v sebe viacero predností výnosovejších aktív v porovnaní s peňažným trhom, pri súčasne limitovanej možnosti straty. Pri turbulenciách na akciových trhoch sme svedkami masívneho prechodu väčšiny investorov na trh dlhopisov, ktorý predstavuje určitú stabilnú kotvu. Rovnaký princíp môžeme hľadať aj vo vložení finančných prostriedkov do fondu, ktorý je zložený z týchto finančných aktív. Ponuka podielových fondov tohto druhu je na Slovensku relatívne široká. Prostredníctvom nákupu podielových listov tohto typu môžeme investovať do dlhopisov denominovaných v slovenských korunách, ktorých portfóliá sú zložené výhradne zo slovenských cenných papierov. Vzhľadom na fakt, že pôsobenie jednotlivých spoločností nie je geograficky ohraničené a väčšina z nich participuje aj na kľúčových európskych trhoch, ponúka sa možnosť investovania aj do bonitnejších, čiže viac atraktívnejších cenných papierov. Miera rizikovosti tohto druhu investovania je mierne vyššia, ako je pri peňažnom trhu, no ešte stále sa pohybuje na prijateľnej úrovni. Rovnako aj držba týchto podielových listov je odporúčaná na 4 - 5 rokov. Hlavným rizikom vystupujúcim na dlhopisových trhoch je zmena úrokovej politiky zo strany centrálnych bánk.

Akciové fondy

Akciové trhy patria v súčasnosti medzi najviac atraktívnejší segment finančných trhov, kde hlavným determinantom ich pozície sú vysoké zisky, no v tomto prípade je dôležité pripomenúť aj vysokú mieru rizika tejto investície. Správcovské spoločnosti ponúkajú viacero druhov fondov, ktoré sú zamerané na akcie spoločností tradičného sektora. Tento sektor hospodárstva si zachováva svoju určitú rastovú stabilitu, no v posledných rokoch došlo k výraznému rozmachu najmä technologických akcií. V línii technického pokroku celého ľudstva práve spoločnosti high-tech sektora ponúkajú vidinu magických ziskov, no na druhej strane je nevyhnutné pripomenúť, že existuje veľmi reálna šanca prudkého poklesu hodnoty akcií. V rámci technologického sektora existuje viacero fondov, ktoré sú zamerané priamo na určitú preferovanú časť týchto akcií, ako sú biotechnológie, softvérové spoločnosti a pod. Časový horizont investície do týchto fondov je najvyšší, v intervale 8 - 10 rokov.

Zmiešané fondy

Ak potenciálny investor podielových listov nie je ochotný vložiť svoje prostriedky do základných foriem fondov diferencovaných podľa jednotlivých trhov, môže sa rozhodnúť pre tento typ. Zloženie portfólia je tvorené tak akciami, ako aj dlhopismi, ktoré v určitej kombinácii generujú kľúčové charakteristiky konkrétneho fondu. Najrozšírenejšie rozdelenie tvoria dynamické, rastové a vyvážené fondy, ktoré predstavujú určitú kombináciu výnosu a rizika. Aj v prípade týchto fondov ide skôr o dlhodobé investície.

Marcel Tirpák

počasie

U ľudí, ktorí reagujú na počasie sa zosilňuje pocit nespokojnosti. Môže dôjsť k miernemu narušeniu koncentrácie, ako aj k zvýšeniu podráždenosti, nervozity a sklonu k depresívnym reakciám. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava, možné sú poruchy spánku. Mierne sa zvyšuje záťaž srdcovo-cievneho systému. Negatívne môže pôsobiť počasie na pacientov s reumatickými ochoreniami. n Zajtra predpokladáme zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. V priebehu dňa v západnej polovici pribúdanie oblačnosti a popoludní miestami prehánky a búrky. Najvyššia denná teplota 26 až 30, na západe a severe miestami okolo 23 stupňov. Teplota na horách o výške 1500 m 16 stupňov. Južný, cez deň na západe severozápadný vietor 3 až 7 m/s. V piatok veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, vo východnej polovici územia aj búrky. V sobotu polooblačno až oblačno a už len miestami prehánky. Najnižšia nočná teplota 15 až 11 stupňov, v sobotu asi o dva stupne nižšia. Najvyššia denná teplota 18 až 22, v severných okresoch okolo 16 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam prehánky21
Atényjasno28
Belehradslnečno28
Berlínprehánky23
Bratislavaslnečno28
Brusel prehánky20
Budapešťslnečno28
Bukurešťslnečno28
Frankfurtoblačno23
Helsinkipolooblačno13
Istanbuljasno24
Kodaňoblačno20
Kyjevslnečno23
Lisabonprehánky21
Londýndážď19
Madridoblačno26
Milánoslnečno29
Moskvaslnečno7
Oslooblačno20
Parížprehánky21
Prahaprehánky22
Rímjasno29
Sofiaslnečno24
Štokholmoblačno16
Varšavaprehánky25
Viedeňslnečno27
Záhrebslnečno26
Ženevabúrky26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.