Hospodársky denník
USD48,078 Sk
EUR42,984 Sk
CHF27,677 Sk
CZK1,168 Sk
  Piatok  19.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dolár naháňa zlatu strach


Trhy s ropou ovládol medvedí trend - tak by sa dala stručne charakterizovať prelomová seansa tohto týždňa na NYMEX-e. Na obchodníkov ako ľadová sprcha zaúčinkovala správa The American Petroleum Institute, podľa ktorej zverejnenie 2,2-miliónového poklesu amerických zásob čierneho zlata v uplynulom týždni nemožno brať príliš optimisticky. Nedokázal totiž prekonať ich revidovaný nárast o 3 mil. barelov o týždeň skôr. Svojou troškou do mlyna prispelo aj ministerstvo pre energetiku USA, ktorého zásoby v rovnakom období poskočili o 200 tis. barelov. Pod týmto vplyvom ropa s dodávkou v šiestom mesiaci tohto roka stratila 41 centov a usadila sa na 29,32 USD za barel. Približne polovičnú stratu vykázal aj jej júlový londýnsky konkurent Brent, keď sa prepadol o 22 centov na 27,88 USD/b. Patronát OPEC-u
Na základe tohto vývoja analytici predpokladajú, že hoci bude OPEC v najbližších dňoch aj naďalej sledovať dianie na svetových trhoch, priamu intervenciu vo forme prechodného zvýšenia súčasných ťažobných limitov nemožno očakávať. Ropné deriváty v stredu finišovali zmiešane. Júnový benzín prišiel o 0,33 centa na 97,98 USc za galón, zatiaľ čo rovnako datovaný vykurovací olej zinkasoval 0,52 centa na 77,36 USc/g. „Razantné posilňovanie dolára naháňa zlatu strach,“ priblížil priebeh stredajšieho obchodovania s drahými kovmi na COMEX-e Kevin Crips zo spoločnosti Credit Suisse First Boston. Utorkové zvýšenie amerických úrokových sadzieb, ktoré by malo prispieť k „ochladeniu“ šialeného ekonomického rastu krajiny, totiž nahralo doláru do kariet. V dôsledku toho totiž zahraniční producenti žltého kovu čoraz častejšie začínajú uvažovať o jeho mohutných výpredajoch. Radostne nevyznievajú ani plány Švajčiarska, ktoré podľa vzoru Veľkej Británie chce do konca septembra tohto roka predať 120 metrických ton svojich zlatých rezerv. Kombinácia týchto faktorov v stredu priniesla júnovému žltému kovu 2,4-dolárové oslabenie na 273,8 USD za troyskú uncu. Počas dňa sa však spomínaný kontrakt dokonca prepadol na 272,7 USD/oz, čo predstavuje najnižšiu úroveň od 24. septembra minulého roka. Brazília „útočí“
Hnacím motorom stredajšieho obchodovania s kávou na CSCE sa stala Brazília. Predpoludním sa totiž „ujali“ vlády špekulácie o tom, že jeden z najväčších producentov tejto aromatickej drogy plánuje do roku 2003 pravidelne produkovať v priemere 35,4 mil. vriec kávy. Na porovnanie - odhady tohtoročnej brazílskej úrody sa pohybujú v pásme 27 až 30 mil. vriec, zatiaľ čo v období 1998/1999 krajina vyprodukovala 27,17 mil. vriec. Poslednou nádejou pre investorov je dnešné zasadnutie The Association of Coffee Producing Countries, ktoré by sa malo zaoberať stanovením jednotnej politiky svetových producentov kávy s cieľom zlepšiť jej súčasné postavenie. Streda pripravila júlovú arabiku o takmer celý cent, v dôsledku čoho sa usadila na 93,7 USc za libru. Počas dňa sa pritom prepadla na 92,25 USc/lb, čo predstavuje najnižšiu hodnotu za posledných 7 mesiacov. Nedarilo sa ani jej septembrovému kontraktu, keď stratil 0,75 centa na 97 USc/lb. (REUTERS/nm)

počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím, prípadne aj s ochoreniami dýchacích ciest. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom.n Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Pretrvávať môžu reumatické ťažkosti a sklon k depresii. (zč)

n Dnes bude postupne od západu veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota18 až 22, na juhu stredného a na východnom Slovensku okolo 24, na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Západný až severozápadný, na východnom Slovensku južný vietor 3 až 6 m/s. V sobotu a nedeľu bude prevažne oblačno, na juhu časom polooblačno. Miestami prehánky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách miestami aj chladnejšie, najvyššia denná 19 až 23, v severných okresoch okolo 17 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.08 a zapadne o 20.29 hod.

Amsterdam dážď12
Atényjasno28
Belehradprehánky27
Berlínprehánky14
Bratislavadážď17
Brusel prehánky14
Budapešťdážď19
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtprehánky12
Helsinkijasno20
Istanbuljasno23
Kodaňdážď14
Kyjevprehánky20
Lisabonpolooblačno18
Londýnprehánky12
Madridjasno26
Milánojasno25
Moskvaoblačno13
Oslodážď10
Paríždážď12
Prahaprehánky14
Rímpolooblačno25
Sofiapolooblačno25
Štokholmdážď11
Varšavadážď20
Viedeňdážď16
Záhrebdážď17
Ženevapolooblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.