CHF26,456 Sk
CZK1,146 Sk
  Utorok  2.Mája 2000

Na úvod neoslnivé výkony

Na MS v hokeji už prvé prekvapenie, naši zatiaľ s jednou výhrou V sobotu sa zápasmi USA - Švajčiarsko a Kanada - Japonsko začali v Petrohrade 64. MS v ľadovom hokeji. O úvodné prekvapenie šampionátu sa postarali Švajčiari, ktorí remizovali s USA 3:3. Avšak v druhom zápase s Francúzskom prekvapujúco prehrali 2:4. V A skupine dominovali Bielorusi, ktorí deklasovali Ukrajinu 7:3, a to poslednú tretinu vypustili. V súboji Švédsko - Lotyšsko, obhajcovia bronzu, začali proti Lotyšsku zostra, ale po rýchlom vedení upustili z nátlakovej hry a výsledok sa pre Lotyšov s vynikajúcim Irbem v bráne nakoniec skončil pomerne dobre. Zaskočení dobrou obrannou hrou Nórov boli úradujúci majstri sveta - Česi, ktorí po 40 minútach vyhrávali 1:0. V úvode III. tretiny sa zmobilizovali a rýchlymi dvoma gólmi nenechali nikoho na pochybách, kto je lepší. Ani v druhom zápase s Japonskom Česi nezačali oslnivo. Podvedomé podcenenie súpera a šetrenie si síl na ďalšie boje, priniesli málo hokeja i gólov, no Čechom víťazstvo zabezpečilo postup do II. kola ako prvým. Prvá výhra
Naši hráči vstúpili do MS s výhrou nad Rakúskom 2:0. V prvých dvoch tretinách sme sa trápili s dôslednou obranou Rakúšanov korenenou tvrdou osobnou hrou. Tomu zodpovedal aj vývoj zápasu. Obe strany mali niekoľko šancí. Na prekvapenie, Rakúšania išli tvrdo do útoku, čo zaskočilo predovšetkým útočníkov. Našťastie, súčinnosť v obrannom pásme našich bola oproti ostatným rokom oveľa lepšia, čo prinieslo aj želateľné ovocie. S pribúdajúcimi minútami sme sa dostali viac do tempa a aj útočníci začali dôraznejšie prenikať cez súperovu obranu. „Nepodarilo sa nám niektoré kombinačné akcie zakončiť gólom, a to vnieslo nervozitu do hry tímu. V III. tretine sa prejavila naša technickejšia vyzretosť a súper už nedokázal tvoriť toľko streleckých príležitostí,“ skonštatoval tréner SR Ján Filc. Dôkazom je aj štatistika striel, ktorá hovorí, že naši v posledných 20 minútach vystrelili na súperovu bránu 24-krát , pričom Rakúšania iba 7-krát (spolu 43:21). „Spokojný som bol s obranou, útočníci nepredali to, čo vedia. Chýbala nám lepšia tvorivosť v strednom pásme. Ale všetci hráči pristupovali k hre veľmi poctivo. Postupne sme súpera dostali pod tlak. Zo začiatku dvojgólová výhra nás príliš netešila, chceli sme viac,“ dodal Ján Filc. „Po II. tretine sme si v šatni povedali trochu ostrejšie, že už Rakúšanom nedovolíme sa s nami zahrávať, a musíme pritvrdiť. Vyhecovali sme sa a som rád, že sme vyhrali,“ prezradil kapitán nášho tímu Miroslav Šatan. Rošády v zostave
Dnes nás čaká duel s Talianskom. Tréner Filc, keďže do Petrohradu došiel už aj obranca Suchý a brankár Lašák, urobil menšie korektúry v zostave. Prvý útok je bez zmien. Druhý tvorí Vaic, Hlinka, Šatan, tretí Plavucha, Kapuš a Hurtaj. Na lavičke asi zostane Petrovický a z obrancov Podradský, ktorého vystrieda Suchý a bude v tandeme s Droppom. Taliani prehrali úvodný duel s Fínskom veľmi jednoznačne 6:0. „Hrali dosť odovzdane. Nevieme, či to bol zámer. Pokiaľ viem, najviac sa pripravujú na zápas s Rakúskom, ktorý môže rozhodnúť o treťom postupujúcom,“ dodal Ján Filc. Naši hráči včera po rannom tréningu oddychovali a popoludní časť výpravy išla na návštevu niekdajšieho sídla ruských cárov - Cárske selo a druhá časť pozerala duel Česko - Japonsko. Stela Geregayová

Počasie

Všeobecne neočakávame záťažový vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, prevláda iba mierne podráždenie vplyvom počasia, čo pôsobí skôr pozitívne na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie môžu trpieť miernym pocitom závratu a bolesťami hlavy migrenózneho pôvodu.Zajtra nepredpokladáme podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

Dnes bude od severovýchodu postupne jasno až polooblačno a len ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 20 až 25 stupňov, na severe okolo 18 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 3 až 6, na východe cez deň 7 až 12 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude napoludnie okolo 9 stupňov. V stredu a vo štvrtok bude jasno až polojasno, len pri čiastočnom zväčšení oblačnosti sa vyskytnú ojedinele prehánky . Najnižšia nočná teplota klesne na 10 až 5 stupňov, v údoliach a kotlinách na 3 stupne, najvyššia denná teplota vystúpi na 18 až 23 stupňov, na Orave a na Spiši bude v stredu miestami kolo 16 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5,31 a zapadne o 20,07 hod.