CZK1,18 Sk
  Streda  24.Mája 2000

Premiéra dvoch z jednej

Dnes na Stade de France finále Ligy majstrov
Vrchol európskej pohárovej sezóny 1999/2000 sa pripravuje na dnešný večer. Bude ním finále najprestížnejšej súťaže, Ligy majstrov, na parížskom Stade de France. O trofej budú prvý raz v 45-ročnej histórii súťaže šampiónov bojovať dva kluby z tej istej krajiny, prvý raz nebude ani jeden z nich kovaným majstrom. Real Madrid obsadil v sezóne, z ktorej sa kvalifikoval do Ligy majstrov druhé, FC Valencia dokonca až štvrté miesto v španielskej Primera Division. Paradox, ktorý umožňuje existujúci model súťaže, zvýhodňujúci krajiny s vysokým koeficientom úspešnosti v tzv. generálnej klasifikácii. Jeho hlavným cieľom je dostať do súťaže čo najviac klubov z prominentných futbalových krajín, zaručujúcich popri športovej kvalite aj finančný profit. Real Madrid je matadorom súťaže majstrov, bývalý PEM či aktuálnu Ligu majstrov vyhral dovedna 7-krát – naostatok v r. 1998 vo finále s Juventusom Turín v Amsterdame – a je rekordérom. V tomto finále berie za dobrý výsledok iba triumf, v opačnom prípade nebude hrať v nasledujúcom ročníku LM, pretože v španielskej lige skončil až piaty. V ligovom epilógu doma s Valladolidom (0:1) mu urobili vrásky zranenia kľúčových hráčov. Salgado, Anelka i Savio ľahko trénujú, ale štart posledného je otázny, definitívne vyradený je kapitán Hierro. FC Valencia, ktorý v sezóne, skončenej minulú sobotu, obsadil v lige 3. priečku, má istotu štartu v kvalifikácii LM aj v nasledujúcej sezóne. Nekvária ho personálne problémy, jediným mužom mimo paluby bude obranca Carboni, dištancovaný po 3 žltých kartách. Na ceste do finále vyradil tím obrov kalibru Lazia Rím či FC Barcelona a na jeho hre vidno rukopis progresívneho argentínskeho trénera Hectora Cupera. Muža, ktorý vlani doviedol do finále PVP iný španielsky klub – Real Mallorca. Tentoraz dúfa vo väčší úspech, s ním aj vedenie klubu, ktorý v posledných dvadsiatich rokoch získal len jednu európsku pohárovú trofej – PVP v roku 1980. Záujem o španielske derby je veľký a čierny trh so vstupenkami za Pyrenejami prekvitá. Cena lístkov, ktorých hodnota sa pohybuje okolo 70 DM, sa vyšplhala údajne až na 1300 DM. Sedem priekupníkov už zaistili. Finále, ktoré má výkop o 20.45 h, povedie ako hlavný rozhodca 42-ročný Stefano Braschi (Taliansko), asistentmi budú jeho krajania Mazzei a Farneti. Braschi už jedno pohárové finále (PVP) viedol, v roku 1998 v Štokholme, kde londýnska Chelsea zdolala VfB Stuttgart 1:0. (ľud)