Hospodársky denník
USD47,211 Sk
EUR43,026 Sk
CHF27,472 Sk
CZK1,183 Sk
  Štvrtok  25.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Odbory síce poslušné, avšak málo dôveryhodné

Niet dierok na ďalšie uťahovanie opaskov
Napriek tomu, že v poslednom období občan u nás nedostáva to, čo by mu malo patriť, odborári odmietli podp. . .

SR medzi prvými?

Termínom je 1. január 2005
Komisár pre rozšírenie EÚ Günther Verheugen odmieta tvrdenie, že by rokovania s kandidátskymi krajinami uviazli na mŕtvom bode a viedli k zhoršeným vzťa. . .

Znižujú deficit

Deficit britskej obchodnej bilancie sa v marci znížil na 1,88 GBP, a teda v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesol o 0,4 mld. GBP. Pozitívne vyznieva aj medziročné porovnanie, ke. . .

Rast prebytku

Japonský prebytok obchodnej bilancie sa v apríli medziročne zvýšil o 10,3 % na 1,14 bil. JPY. Export sa posilnil o 8,8 % na 4,38 bil. JPY, zatiaľ čo import o 8,2 % na 3,23 bil. JPY. Naj. . .

Vinníkom EUR

Nemecké výrobné ceny sa v apríli medzimesačne zvýšili o 0,4 %, oproti rovnakému obdobiu minulého roka však klesli o 0,2 %. Ročná miera inflácie výrobných cien sa znížila, a to o 0,3 %. P. . .

Ďalšie zdraženie

Strategický partner bratislavského Slovnaftu MOL zvýši v Maďarsku s platnosťou od zajtrajšieho dňa už po štvrtý raz v tomto mesiaci ceny pohonných látok. Miera ich májového zdraženi. . .

V globále sme dobrí

V čase prechodu na „neplánované hospodárstvo“ si mnohí, zrazu nepostihnuteľní, robili vtipy z odídeného, „plánovaného“. Netušiac, že plán je predchodcom úspechu vyspelej ekonomik. . .

Porušili zákony

Japonský úrad pre finančný dozor včera vylúčil firmu Deutsche Securities, ktorá je maklérskou pobočkou nemeckej Deutsche Bank, na pol roka z obchodovania na prepážkovom trhu finančnýc. . .

Za vklady

Fond ochrany vkladov (FOV) bude vyplácať náhrady za nedostupné vklady klientov Slovenskej kreditnej banky (SKB), a. s., chránené zákonom o ochrane vkladov od 19. júna do 19. augusta pr. . .

Nie sú červení

Japonské bankovníctvo čaká lepšia budúcnosť, o čom svedčí aj fakt, že ďalším piatim veľkým bankám v krajine sa podarilo dostať z červených čísel. Japonsko by tak malo konečne prekona. . .

Nové eurobondy

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) od konca mája vydávajú ďalšiu emisiu 7-ročných eurobondov za 30 mil. EUR, ktorými sa doplňuje už začiatkom tohto mesiaca avizovaná emisia v objem. . .

Znižuje deficit

Deficit britskej obchodnej bilancie sa v marci znížil na 1,88 GBP, a teda v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesol o 0,4 mld. GBP. Pozitívne vyznieva aj medziročné porovnanie, . . .

Pokles zásob

Medziročný rast peňažnej zásoby Slovenska v apríli klesol na 12,41 % v porovnaní s marcovými 13,28 %. Objem úverov vykázal rast o 9,6 mld. Sk na 409,2 mld. Sk. Z toho 357,4 mld. Sk pri. . .

S teplom do zaľadnenia

Počasie potvrdzuje zmeny
Klimatické zmeny, ktorých súčasťou bolo aj nedávne síce pekné, ale vzhľadom na apríl a máj netradičné počasie, sú podľa niektorých odborníkov jasn. . .

Žiadajú bázu dobrovoľnosti

Zákon podporí spracovanie druhotných surovín
Najväčší legislatívny projekt v doterajšej činnosti ministerstva životného prostredia predstavuje návrh nového zákona o o. . .

Autosalón láka

Účasť na exkluzívnom veľtrhu automobilovej techniky Autosalón Nitra 2000, ktorý sa uskutoční v areáli nitrianskeho Agrokomplexu od 13. do 19. septembra, potvrdilo do uzávierky prihl. . .

V pondelok nie

Britské veľvyslanectvo v Bratislave oznamuje, že jeho vízové oddelenie bude v pondelok 29. mája zatvorené. Dôvodom je deň pracovného voľna vo Veľkej Británii. Informáciu poskytol zá. . .

Infoenergo 2000

Ústrednou témou medzinárodnej trojdňovej konferencie Infoenergo 2000, ktorá sa dnes končí v Liptovskom Jáne, boli odborné informácie o energetike. Jedným z cieľov konferencie je vz. . .

Áno predsedovi

Valné zhromaždenie Slovenských telekomunikácií včera odvolalo Emila Hubináka z postu predsedu predstavenstva ST na základe jeho písomnej žiadosti. Podľa štatútu predstavenstva ho bu. . .

Tlmia akcionárske portfólio

Konkretizujú hlavný ťah Slovenskej poisťovne
Vedenie Slovenskej poisťovne (SP) za rok a pol pôsobenia zredukovalo svoje akcionárske portfólio v iných spoločnostiach. . .

Matador v zisku

Matador Púchov dosiahol v minulom roku zisk po zdanení 88,6 mil. Sk. Hospodársky výsledok pred zdanením prekročil hranicu 250 mil. Sk, čo je o 210 mil. Sk viac ako v roku 1998. Tr. . .

Nové šance

Včerajším podpisom zmluvy o kúpe 100-percentného balíka akcií Cesty Nitra sa novým vlastníkom firmy stala francúzska spoločnosť Colas Group. Pre Cesty Nitra môže nový majiteľ znamenať a. . .

Na dobrej ceste

Glosuje Ivan Sedlár
Jeden slovný zvrat používa náš premiér zvlášť často. Je hlboko presvedčený, že sme na dobrej ceste. Tvrdí to, nech sa deje čo sa deje. Kto vie ako mu to presv. . .

Lanovka končí

Po 63 rokoch prevádzky je visutá lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso opotrebovaná a technicky nezodpovedá súčasným požiadavkám. Návštevníci Vysokých Tatier však nebudú mus. . .

Nový diplomat

Michal Kováč mladší, syn bývalého prezidenta SR, sa stane diplomatickým pracovníkom veľvyslanectva SR v Indii. Na slovenskú ambasádu vycestuje v auguste a pôsobiť na nej bude v „nižše. . .

Záujem o tender

Ak bude vyhlásený tender na vstup strategického partnera do akciovej spoločnosti Transpetrol, tak Slovnaft sa na ňom v každom prípade zúčastní, oznámil to prezident Slovnaftu Slavom. . .

Neverejne o dohode koalície

Prednosť mali ekonomické zákony
Vyše tridsať bodov obsahoval predbežný program včerajšej 102. pravidelnej schôdze vlády SR. Najprv však takmer dve hodiny neverejne. . .

Už napĺňajú úrady práce

Voľné miesta - horizontkári a sústružníci
Hromadné prepúšťanie ohlásilo v Banskej Bystrici riaditeľstvo PNS, pričom ide o 400 miest a Strojáreň Piesok, ktorá je v konkur. . .

Predaj limituje výrobu

Zníženie nákladov a nový partner
Chemes Humenné dosiahol za prvé štyri mesiace medziročný nárast tržieb asi o 12 %. Výsledky zodpovedajú hospodárskemu plánu, oznámil finan. . .

Ľudia sú ochotní pomôcť

Cieľom je integrovať znevýhodnené deti
Konto Bariéry Detského fondu Slovenskej republiky (DF SR) existuje na Slovensku od roku 1993 a pomáha hendikepovaným deťom a mladým. . .

Duševné vlastníctvo v kocke

Do pozornosti bakalárom i absolventom
Špecializovaný kurz pod názvom Duševné vlastníctvo, akreditovaný ministerstvom školstva, otvorí v septembri Inštitút duševného v. . .

Dajme pozor na Murphyho!

Komentuje Vladimír Turanský
Medzi poľnohospodármi sa už roky traduje heslo – Čo príroda pokazí, to aj napraví. V rozličných obmenách to každý rok viac-menej platí a p. . .

Rozhoduje najmä kvalita a cena

Potravinárske podniky sú v nesprávnych rukách
Spracovateľské a potravinárske podniky na Slovensku sú vo veľmi ťažkej ekonomickej situácii. Spracovateľský priemyse. . .

Škoda rozširuje ponuky

Úsporná Fabia ide pod 300-tisíc Sk
V týchto dňoch sa na Slovensku rozširuje ponuka automobilov Škoda Fabia o úsporný model s novým celohliníkovým motorom 1.4 MPI / 44 kW. . . .

Máte starosti s montérkami?

Pracovný odev je súčasťou imidžu
Starosti s pracovnými odevmi a najmä ich čistenie a údržba, spôsobujú hlavybôľ nejednému zamestnávateľovi, ale aj samým zamestnancom. . .

Metro AG oznamuje príchod

Medzi bielymi miestami aj Slovensko
Druhý najväčší obchodný koncern v Európe, Metro AG, chce v tomto roku expandovať aj na Slovensku. „Na Slovensku sa presadíme ešte v. . .

Akcie VSŽ v pozornosti NKÚ

Opakované nedostatky na ministerstvách
Podľa Správy o činnosti Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR za rok 1999 sa v činnosti ústredných orgánov štátnej správy opa. . .

Vraciame sa o polstoročie späť

Komentuje Ľudmila Koníková
Psychická i fyzická preťaženosť sestier, odmeňovanie nepokrývajúce základné životné potreby, zlá organizácia práce v zdravotníckych zar. . .

Stravovacie zamestnancov

Zákonník práce n Daň z príjmov n Gastrolístky
Problematika stravovania zamestnancov vo väzbe na daňový zákon je téma dôležitá, pretože sa dotýka všetkých zamestnávateľo. . .

Formy poskytovania

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie zamestnancov nasledovnými formami (§ 140 ods. 3 ZP): vo vlastnom zariadení - podľa § 23. . .

Voľný priestor pre nové subjekty

Poistný trh Slovenska spĺňa všetky predpoklady na dobrý rozvojPoistný sektor plní v modernom hospodárstve jednu z kľúčových úloh. Slovenská ekonomika, ktorá sa v sú. . .

Pre manažérov manažérske poistenie

Česká poisťovňa – Slovensko je istota na celý život
Rok 1999 uzavrela Česká poisťovňa – Slovensko (ČPS) so ziskom 920-tisíc korún. V porovnaní s predchádzajúcim. . .

Slovenská poisťovňa redukuje účasti

Nové vedenie Slovenskej poisťovne (SP), a. s., za rok a pol pôsobenia zredukovalo svoje akcionárske portfólio v iných spoločnostiach z 51 vykazovaných na konci r. . .

Hollywood sa bráni Bielemu domu

Predstavitelia amerických televíznych staníc oznámili Kongresu, že sa nebudú uchádzať o možnosť podieľať sa na štátnej protidrogovej kampani. Štát totiž od nich žia. . .

Testy na Turínskom plátne

Rímskokatolícka cirkev pravdepodobne povolí ďalšie testy na zistenie veku Turínskeho plátna, ktoré je jednou z najdôležitejších kresťanských relikvií. „Vieme, že to . . .

Drobničky

l V bratislavskom divadle Stoka uvedie 30. mája japonský bábkoherec a mím Noriyuki Sawa svoju autorskú hru, ktorá vznikla na motívy ázijskej legendy.l Svety za svetom je názov výstavy Dan. . .

Viedenskí umelci z Orientu

Viedenské Museum auf Abruf pozýva návštevníkov Viedne na výstavu pod názvom Viedenskí umelci z Orientu. Myšlienka na realizáciu tejto výstavy diel umelcov, ktorí prišli d. . .

Chráni svoje bláznovstvá

Pamätníci našej populárnej hudby ešte nezabudli, ako pesnička Profesor Indigo v roku 1983 vytiahla „treťoligového snaživca“ z Prešova medzi najpopulárnejších československý. . .

Najkrajší detský príbeh

O tom, že deti vo veku od šesť do jedenásť rokov sú mimoriadne hravé a sršia nápadmi, by vedeli hovoriť nielen ich rodičia. Isto aj preto sú vďačnými „objektmi“ rôznych mark. . .

Staré hodiny – zberateľská vášeň

Presný čas už nikto nechce. Okolo nás ho je až až: na reklamných tabuliach, v televízii i rozhlase, v telefóne, na staniciach, zvoniciach, štadiónoch. A na zápästí:. . .

A potom - verte histórii

Sú takí, čo si v čase duševnej regenerácie, vyberú krížovku. Poznám však aj takých, čo majú knižnicu plnú detektívok, klasiky či politickej alebo ekonomickej literatúry a . . .

Pocit bezpečia s Kontinuitou

Spoločnosť kladie dôraz na kvalitný servis
Na slovenskom poistnom trhu pôsobí viac ako dve desiatky domácich a zahraničných subjektov. V širokom spektre poisťovní m. . .

Priestor pre strategického investora

Pohľad na potenciál plynárenstva a ťažby ropy v Slovenskej republike(Pokračovanie z 23. 5.)
Podobne je to aj v privatizácii Nafty Gbely. Pritom je to už spo. . .

Idú vlastnou cestou

Orientácia na zákazníka predovšetkým
V prezentačnej miestnosti akciovej spoločnosti AB Kozmetika v Bratislave - Rači je obývacia stena s dvoma vitrínami. V jednej sú vyložen. . .

Zmluvné prevody nehnuteľností

Ako základné všeobecné pravidlo o zmluvách platí ustanovenie zákona, že práva k nehnuteľnostiam zo zmlúv alebo z dohôd, ako aj práva k nehnuteľnostiam zo zakladateľske. . .

Právoplatné rozhodnutie

Konanie o povolenie vkladu je osobitný druh katastrálneho konania, ktorého pravidlá stanovuje katastrálny zákon. Základným pravidlom je, že návrh podáva spravidla vlastník,. . .

Ako usporiadame vlastníctvo?

Usporiadanie vlastníctva závisí od spôsobu preukazovania dokladmi, ktoré máme k dispozícii. Katastrálny úrad zapisuje vlastnícke práva a vedie evidencie. Na tento úrad . . .

Povolenie vkladu - katastrálne konanie

Konanie pred katastrálnym úradom o povolení vkladu sa vždy začína na návrh vlastníka alebo inej oprávnenej osoby. Návrh na vklad sa musí podať písomne a musí. . .

Kataster nehnuteľností

List vlastníctva je dokument, ktorým sa preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti. Vydáva ho katastrálny úrad a sú v ňom uvedené všetky závažné údaje o nehnuteľnosti:- vyme. . .

Poplatky a náhrady trov

Katastrálne úrady vyberajú správne poplatky za návrh na začatie katastrálneho konania, za vyhotovenie potvrdeného výpisu alebo kópie z katastrálneho operátu, za vyhotoveni. . .

Zmeny v poznámkach

Poznámkou sa zapisujú do katastra údaje o skutočnosti, že súčasne prebieha iný proces riešenia právneho stavu k zapísanej nehnuteľnosti. Ak niekto tvrdí, že je oprávnený v právno. . .

Vyhotovovanie úradných listín

Listiny na zápis do katastra musia byť spôsobilé na zápis, t. j. musia byť vyhotovené podľa predpísaných pravidiel. Musia byť predovšetkým v úradnom jazyku (v slovenči. . .

Zapísanie práv formou záznamu

Na rozdiel od vkladu sa zákonom vymedzené práva k nehnuteľnostiam zapisujú formou záznamu. Zápis záznamom sa vykoná na základe verejných alebo iných listín. Katastrál. . .

Záväznosť údajov katastra

Zákon o katastri nehnuteľností vyhlasuje, že údaje katastra sú hodnoverné a v právnom konaní preukázateľné ako pravdivé. Ten, kto pochybuje o správnosti údaja, musí preuká. . .

Ročne o sto percent

Značne rozšírili portfólio výrobkov
Nejde o predajňu, ale o plnohodnotný výrobný a distribučný podnik, ktorý má 130 zamestnancov a nárast predaja v uplynulom roku 27-percentn. . .

Nezostať len pri sľuboch

Situáciou trpia aj výrobcovia stavebných látok
Slovenské stavebníctvo má dostatok kapacít na zvýšenie produkcie, jej objem však dlhodobo ovplyvňuje nízky dopyt. Minulor. . .

Škrobári nie sú predsa škrobi

Hospodárske výsledky vo výrobe potravín za rok 1999
Pre zabezpečenie objektívnej nadväznosti týchto výsledkov na výsledky odborov potravinárskeho priemyslu, sme vyt. . .

V rukách spotrebiteľa

Nejde to zo dňa na deň
Pri hodnotení cestovného ruchu, ako dôležitého činiteľa v transformačnom procese, by sme nemali nevziať do úvahy schopnosť odvetvia vytvárať nové p. . .

Meniny

dnes Urban
v piatok Dušan
dnes Viola
v piatok Filip. . .

Odklad platenia dane

Problematiku odkladu platenia dane alebo povolenia jej zaplatenia v splátkach (ďalej len „odklad platenia dane“) upravuje § 59 a ďalšie ustanovenia zákona č. 511/1992 Zb. o s. . .

Inventarizácia zásob

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413, mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.skMám malý obchod s elektrickými spotrebičmi, kde predávam sám so svojou manže. . .

Slovensko 1

05.05 Dobré ráno

08.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín

09.30 Folklór trochu inak
10.15 Hudobný profil
10.30 O jednom vydavateľstve. Rozhovor so Š. Strážay. . .

Počasie

Bude prevládať zväčšia priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. V ranných hodinách sú však miestami zhoršené podmienky na rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší, čo môže podmieniť najmä v priemyselných oblastiach častejší výskyt zdravotných ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho systému, preto sú vhodné preventívne opatrenia u osôb trpiacich prieduškovou astmou, chronickým zápalom priedušiek, chronickou nádchou, ale aj u ľudí so zvýšenou náchylnosťou k ochoreniam dýchacích ciest. Cez deň budú prevládať príjemné teplotno-vlhkostné podmienky bez podstatnejšej záťaže organizmu. Výraznejšie pozitívne je pôsobenie počasia na pacientov s reumatickými ochoreniami.Zajtra od západu zvyšovanie záťaže srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho ústrojenstva. Zintenzívniť sa môžu reumatické bolesti, znižuje sa výkonnosť a koncentrácia.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní na severe miestami zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 metrov okolo 13 stupňov.V piatok prevažne oblačno a miestami prehánky alebo búrky. V sobotu len malá oblačnosť. Najnižšia nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách okolo 8, najvyššia denná 21 až 25, v sobotu na juhu okolo 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.02 a zapadne o 20.36 hod.

Amsterdamprehánky16
Atényjasno27
Belehradslnečno25
Berlínprehánky18
Bratislavaslnečno26
Bruselprehánky18
Budapešťslnečno25
Bukurešťjasno26
Frankfurtoblačno20
Helsinkiprehánky16
Istanbulslnečno26
Kodaňprehánky16
Kyjevslnečno24
Lisabonpolojasno25
Londýnoblačno17
Madridjasno26
Milánoslnečno27
Moskvajasno20
Oslooblačno16
Parížprehánky18
Prahapolojasno25
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno22
Štokholmdážď16
Varšavaoblačno24
Viedeňslnečno24
Záhrebjasno25
Ženevaslnečno22

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 23. 5. 2000: Bratislava 100,22, Sliač 98,03, Košice 98,92, Poprad 93,48. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.