Hospodársky denník
USD47,211 Sk
EUR43,026 Sk
CHF27,472 Sk
CZK1,183 Sk
  Štvrtok  25.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kritika federatívnej Európy


Francúzska skepsa nad nemeckým plánom európskej únie
Nemecko-francúzsky motor Európskej únie, ktorému má dodať novú energiu návrh šéfa nemeckej diplomacie Joschku Fischera na vytvorenie európskej federácie, nie je natoľko presvedčivým zbrataním na Rýne, ako by o tom mal svedčiť nedávny informatívny summit v Rambouillet. Niektorí vplyvní Francúzi pochybujú o nezištnosti Fischerovho návrhu na európsky štát s dvojkomorovým parlamentom, značne autonómnym úradom prezidenta, voleným priamym spôsobom. Dva dni po Rambouillet pokazil francúzsky minister vnútra J.-P. Chevenement ľúbostné duo disonantným tónom. Označil snahu Berlína nanútiť Európe federalistický model za starú nemeckú tendenciu. Nemecko vlastne naďalej sníva o Svätej rímskej ríši národa nemeckého a ešte sa nevyliečilo z vykoľajenia, za ktoré je v jeho dejinách zodpovedný nacionálny socializmus. Prvý tajomník francúzskych vládnych socialistov F. Hollande bol konkrétnejší. V „Libération“ odmietol myšlienku zaradiť na program francúzskeho predsedníctva Rady EÚ ďalekosiahle Fischerove návrhy. Oddať sa teraz teoretickým diskusiám o finálnej podobe únie by bolo podľa jeho názoru to najhoršie, čo treba urobiť v čase naliehavých inštitucionálnych reforiem pred rozšírením Európskej únie. Francúzi šípia za Fischerovou koncepciou skrytú nemeckú rozpínavosť, akej sa obával už nebohý prezident Mitterrand pri páde berlínskeho múra a zjednotení Nemecka. Myšlienke „nemecky gravitovanej Európy“ nie sú evidentne naklonení ani viacerí politici iných krajín. Spomeňme len výrok predsedu českého parlamentu Václava Klausa, ktorý v Ostrave poznamenal, že nemá záujem nosiť v preukaze národnosť „Európan“ namiesto terajšej „Čech“. Najviac stúpencov podobných názorov chodí, pravda, po Britských ostrovoch. Do Chevenementa sa pustila francúzska opozícia, ktorá znovu zrekapitulovala jeho staré hriechy. Tento disident socialistov, ktorý si založil vlastnú malú stranu „Občianske hnutie“ s účasťou na ľavicovej vládnej koalícii, sa v roku 1991 postavil proti Mitterrandovej podpore americkej vojny v Zálive a na protest sa vzdal kresla ministra obrany. Ako niekdajší starosta Belfortu neďaleko Alsaska a absolvent ekonómie na viedenskej univerzite pozná Chevenement, na rozdiel od iných francúzskych politikov, dobre nemecký jazyk i dejiny. Vyjadril názor, že Francúzi by mali Nemcom pomôcť oslobodiť sa od etnického princípu a prejsť na princíp občiansky. Kritici na čele s exprezidentom Giscardom d´Estaing, ale aj pravicovým nacionalistom Pasquaom či europoslancom Cohn-Benditom vyčítajú Chevenementovi porovnávanie dnešného Nemecka s hitlerovským a podkopávanie nemecko-francúzskeho priateľstva. Socialisti vyhlásili, že sa s ministrovými výrokmi nestotožňujú, nelámu však nad ním palicu. Chevenement napokon vydal zdržanlivé ospravedlnenie, že jeho výrok zdeformovalo skratkovité vyjadrenie: Nepovedal, že Nemecko sa ešte nevyliečilo z nacizmu, len z vykoľajenia, ktoré mal na svedomí nacizmus. Diskusia vo Francúzsku však ukazuje na mieru skepse k federalizácii Európy. Jaroslav Brabec

Počasie

Bude prevládať zväčšia priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. V ranných hodinách sú však miestami zhoršené podmienky na rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší, čo môže podmieniť najmä v priemyselných oblastiach častejší výskyt zdravotných ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho systému, preto sú vhodné preventívne opatrenia u osôb trpiacich prieduškovou astmou, chronickým zápalom priedušiek, chronickou nádchou, ale aj u ľudí so zvýšenou náchylnosťou k ochoreniam dýchacích ciest. Cez deň budú prevládať príjemné teplotno-vlhkostné podmienky bez podstatnejšej záťaže organizmu. Výraznejšie pozitívne je pôsobenie počasia na pacientov s reumatickými ochoreniami.Zajtra od západu zvyšovanie záťaže srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho ústrojenstva. Zintenzívniť sa môžu reumatické bolesti, znižuje sa výkonnosť a koncentrácia.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní na severe miestami zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 metrov okolo 13 stupňov.V piatok prevažne oblačno a miestami prehánky alebo búrky. V sobotu len malá oblačnosť. Najnižšia nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách okolo 8, najvyššia denná 21 až 25, v sobotu na juhu okolo 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.02 a zapadne o 20.36 hod.

Amsterdamprehánky16
Atényjasno27
Belehradslnečno25
Berlínprehánky18
Bratislavaslnečno26
Bruselprehánky18
Budapešťslnečno25
Bukurešťjasno26
Frankfurtoblačno20
Helsinkiprehánky16
Istanbulslnečno26
Kodaňprehánky16
Kyjevslnečno24
Lisabonpolojasno25
Londýnoblačno17
Madridjasno26
Milánoslnečno27
Moskvajasno20
Oslooblačno16
Parížprehánky18
Prahapolojasno25
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno22
Štokholmdážď16
Varšavaoblačno24
Viedeňslnečno24
Záhrebjasno25
Ženevaslnečno22

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 23. 5. 2000: Bratislava 100,22, Sliač 98,03, Košice 98,92, Poprad 93,48. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.