Hospodársky denník
USD47,211 Sk
EUR43,026 Sk
CHF27,472 Sk
CZK1,183 Sk
  Štvrtok  25.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

S teplom do zaľadnenia


Počasie potvrdzuje zmeny
Klimatické zmeny, ktorých súčasťou bolo aj nedávne síce pekné, ale vzhľadom na apríl a máj netradičné počasie, sú podľa niektorých odborníkov jasným dôkazom, že klíma smeruje ku globálnym zmenám. „Dá sa povedať, že tzv. reprezentatívna etalónová (porovnávacia) stanica pre strednú Európu v Hohewarte pri Viedni potvrdila vývoj klimatických charakteristík. Stanica meria teplotu a zrážky od roku 1775 a podarilo sa jej vystihnúť tieto trendy. Ide najmä o úhrn zrážok počas vegetačného obdobia a teploty,“ uviedol pre Hospodársky denník riaditeľ Výskumného ústavu hydromeliorácií a krajinného inžinierstva Bratislava Štefan Rehák. Podľa neho dochádza k poklesu týchto úhrnov počas vegetácie a k narastaniu teploty. „Nesmie nás mýliť, ak dochádza k prívalovým zrážkam a povodňovým situáciám. S týmto trendom narastá aj určitá radikalizácia klímy a periodicity prívalových dažďov.“ Toto všetko má pozadie práve v globálnych klimatických zmenách. Je realitou, že rozdelenie týchto klimatických charakteristík počas roka sa nezhoduje s požiadavkami rastlín na vodu. To znamená, že v čase topenia sa snehu, keď rastliny vodu až toľko nepotrebujú, máme vody nadbytok a jej nedostatok býva v strede vegetačného obdobia, keď je vlaha nevyhnutná. „Je alarmujúce, že aj z hľadiska poľnohospodárskej produkcie sa vplyv klimatických zmien prejavil na Slovensku predovšetkým v trende vývoja evapotranspirácie (celkového výparu zo zeme a listov rastlín). Preukázal sa výrazne rastúci trend potenciálnej evapotranspirácie asi o 125 milimetrov, čo je 16 % z normálu za roky 1961 až 1990 a klesajúci trend aktuálnej evapotranspirácie asi o 65 milimetrov, lebo je nedostatok vody, čo predstavuje 15 % z normálu za tie isté roky.“ (Potenciálna avapotranspirácia je maximálny výpar, ktorý sa dá dosiahnuť pri daných energetických podmienkach.) Problematika klimatických zmien bola „odštartovanᓠkoncom 80. rokov, keď sa desiatky nositeľov Nobelovej ceny obrátilo na amerického prezidenta s upozornením, že dochádza k takýmto situáciám. Klimatické výkyvy sú však periodické. Realitou je, že situácia sa sleduje až do doby ľadovej. V rámci nej boli tzv. interglaciály a interštadiály. Ľudstvo je teraz na konci štadiálu, ktorý sa prejavuje rastom teploty. Ale z hľadiska trendu smerujeme do doby ľadovej, teda postupujeme do zaľadnenia. Tieto klimatické zmeny sa v histórii Zeme vyskytovali veľakrát. Najsilnejší skleníkový efekt, aký naša Zem zažila, bol vraj v čase, keď neexistovali ľudia, teda v treťohorách. Vybuchovali sopky, vrásnili sa Alpy a Karpaty a uvoľnilo sa veľa siričitanov a kysličníkov uhlíka. Vladimír Turanský

Počasie

Bude prevládať zväčšia priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. V ranných hodinách sú však miestami zhoršené podmienky na rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší, čo môže podmieniť najmä v priemyselných oblastiach častejší výskyt zdravotných ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho systému, preto sú vhodné preventívne opatrenia u osôb trpiacich prieduškovou astmou, chronickým zápalom priedušiek, chronickou nádchou, ale aj u ľudí so zvýšenou náchylnosťou k ochoreniam dýchacích ciest. Cez deň budú prevládať príjemné teplotno-vlhkostné podmienky bez podstatnejšej záťaže organizmu. Výraznejšie pozitívne je pôsobenie počasia na pacientov s reumatickými ochoreniami.Zajtra od západu zvyšovanie záťaže srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho ústrojenstva. Zintenzívniť sa môžu reumatické bolesti, znižuje sa výkonnosť a koncentrácia.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní na severe miestami zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 metrov okolo 13 stupňov.V piatok prevažne oblačno a miestami prehánky alebo búrky. V sobotu len malá oblačnosť. Najnižšia nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách okolo 8, najvyššia denná 21 až 25, v sobotu na juhu okolo 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.02 a zapadne o 20.36 hod.

Amsterdamprehánky16
Atényjasno27
Belehradslnečno25
Berlínprehánky18
Bratislavaslnečno26
Bruselprehánky18
Budapešťslnečno25
Bukurešťjasno26
Frankfurtoblačno20
Helsinkiprehánky16
Istanbulslnečno26
Kodaňprehánky16
Kyjevslnečno24
Lisabonpolojasno25
Londýnoblačno17
Madridjasno26
Milánoslnečno27
Moskvajasno20
Oslooblačno16
Parížprehánky18
Prahapolojasno25
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno22
Štokholmdážď16
Varšavaoblačno24
Viedeňslnečno24
Záhrebjasno25
Ženevaslnečno22

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 23. 5. 2000: Bratislava 100,22, Sliač 98,03, Košice 98,92, Poprad 93,48. .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.