Hospodársky denník
USD47,628 Sk
EUR42,965 Sk
CHF27,564 Sk
CZK1,183 Sk
  Piatok  26.Mája 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nový grafikon

Nový grafikon vlakovej dopravy ŽSR, ktorý vstúpi do platnosti 28. mája, prinesie zmeny predovšetkým v znížení počtu vlakov a v ich presmerovaní. V porovnaní s terajším cestovným poriadk. . .

Platia sankcie

Pohronské strojárne Hliník nad Hronom skončili rok 1999 hospodárenie so stratou 31,5 mil. Sk. Na zápornom hospodárskom výsledku sa podieľali najmä účtované sankcie za neplnenie odvodo. . .

Stúpa záujem o SPP

Slovrusgas sklamaním?
Asi desať záujemcov prejavilo záujem vstúpiť do privatizácie SPP. Ruský Gazprom plánuje to urobiť prostredníctvom Slovrusgasu, teda spoločného rusko. . .

Čo bolo a čo bude

Jozef Kojda o privatizácii
Proces privatizácie na Slovensku, od roku 1990 do súčasnosti, môžeme rozdeliť do niekoľkých etáp. Zámerne neurobím etapizáciu podľa striedania jednotl. . .

Aká bude konečná bilancia slovenskej privatizácie?
Včera vo večerných hodinách a v čase našej uzávierky sa začalo v kongresovej sále bratislavského hotela Forum 37. riadne zhromaždenie Občianskeho združe. . .

Vývoz prevláda nad dovozom

Saldo zahraničného obchodu neprekročí 5 % HDP
„Trend zlepšovania zahraničnej obchodnej bilancie SR pokračuje aj v prvých mesiacoch roku 2000. V apríli dokonca po štyri a. . .

Dostali mandát o krok posunúť transakciu

Akcionári VSŽ našli spoločnú reč aj s odborármi
Principiálne podmienky transakcie dohodnutej medzi VSŽ a U.S. Steel Group schválilo včera riadne valné zh. . .

Viac áut

Japonsko v apríli vyprodukovalo viac ako 791-tisíc automobilov, čo v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka predstavuje 11,1-percentný rast. Najväčšiemu záujmu sa tešili osobné automobi. . .

Úspechy USA

Hrubý domáci produkt USA v prvom kvartáli, podľa sezónne prepočítaných údajov, vzrástol o 5,4 %, čo je rovnaký výsledok ako v apríli. Bilancia je však omnoho priaznivejšia v porovnaní s . . .

Pomoc bankám

Slovenská vláda včera poverila guvernéra NBS rokovaním s predstaviteľmi MMF a Svetovej banky o možnosti poskytnutia úveru v rámci programu Efsal na reštrukturalizáciu bánk. Pôžička by . . .

Staré sadzby

Európska centrálna banka včera podľa očakávania väčšiny analytikov, ponechala všetky kľúčové úrokové sadzby nezmenené. Refinančná sadzba tak zostala na 3,75 %, krajná výpožičná sadzba. . .

Zvoľnili krok

Priemyselná výroba v 11 krajinách eurozóny sa v marci medzimesačne zvýšila o 0,6 %. Medziročné tempo rastu sa však spomalilo z 5,5 % v marci 1999 na súčasných 5 %. Pod tieto údaje sa . . .

Zlatá medaila

Štátny sekretár Svätej stolice Angelo Sodano včera z rúk rektora Univerzity Komenského prof. F. Devínskeho prevzal Veľkú zlatú medailu UK, ako ocenenie jeho aktívnej diplomatickej mis. . .

Sucho v lesoch

Extrémne suché a teplé počasie spôsobilo v lesnom hospodárstve výraznejšie škody iba pri zalesňovaní. Starších porastov sa vlahový deficit zatiaľ veľmi nedotkol a nemalo by dôjsť ani. . .

Záujem o morky

Čistý zisk 2,145 mil. Sk dosiahlo za uplynulý rok Branko Nitra, ktoré sa zaoberá rozmnožovacím chovom moriek a predajom koncentrátov na výrobu kŕmnych zmesí. V porovnaní s rokom 1998. . .

Až o 60 percent

Distributér liečiv FIDES - zdravotnícke zásobovanie, zaznamenal v minulom roku zisk po zdanení 12,5 mil. Sk, čo je 60-percentný nárast oproti roku 1998. Valné zhromaždenie rozhodlo . . .

Koľko nás vlastne je?

Po desiatich rokoch sčítanie obyvateľov
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov v SR sa uskutoční 26. mája 2001, informoval včera P. Mach, predseda ŠÚ SR. Toto najvýznamnejšie . . .

Tempo by mohlo byť vyššie

Na Slovensku najviac investoval MOL
V súčasnosti funguje na Slovensku viac ako 650 maďarsko-slovenských spoločných podnikov. Hodnota investovaného maďarského kapitálu k. . .

Chrbát si treba stále kryť

Odborníci o raste potravinárskych cien

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) považuje za potrebné a správne, aby na úhradu časti škôd v poľnoho. . .

Turistické otázniky

Komentuje Rudolfa Vallová
Rozvoj cestovného ruchu je podmienený aj takými faktormi, ako je ochrana zdravia a majetku turistov počas ich pobytu v cudzej krajine. Bezpečnosť t. . .

Determinuje ich predaj

Dosiahli stabilizáciu napriek prepadu cien
Valné zhromaždenie Biotiky v stredu potvrdilo, že strata za rok 1999 v sume 196, 5 mil. Sk sa ponechá na účte, neuhradená strata. . .

Závlahové ťažkosti

Komentuje Vladimír Turanský
Závlahy sú na Slovensku vybudované na ploche 315-tisíc hektárov. Funkčných je však len 91 %, pričom aj z nich niektoré môžu byť momentálne pokazené. . .

Úspešná výmena

V Elektrárňach Vojany II sa úspešne skončila prioritná investičná akcia - výmena horákov blokov 21 až 24 za nízkoemisné. Skúšky potvrdili schopnosť zariadenia plniť legislatív. . .

Zisková banka

Bilančná suma Ľudovej banky, a. s., v 1. štvrťroku 2000 klesla oproti koncu roku 1999 o 198,8 mil. Sk na 22,08 mld. Sk. Pri základnom imaní 670 mil. Sk banka dosiahla za účtovné obdob. . .

Stratové kúpele

Kúpele Štrbské Pleso vlani hospodárili so stratou 6,75 mil. Sk, čo je o 3,6 mil. Sk viac než rok predtým. Pod prehlbovanie straty sa podpísalo aj nižšie využitie kapacít. Pohľadávk. . .

Náš syr v EÚ

O možnom vstupe zahraničného investora - holandskej firmy UnieKass do mliekarenského závodu Gouda Slovakia - rokovali včera v Strážskom. Hovorili aj o možnosti distribúcie slovenskej G. . .

Zlepšené verejné hospodárenie

Štátny rozpočet pred veľkými výdavkami
Kým za prvé štyri mesiace tohto roka dosiahol štátny rozpočet dosiahol prebytok 1,6 mld. Sk, k 24. máju to už bol schodok 698. . .

Kto ním bude?

Meno nového generálneho riaditeľa Slovenských elektrární (SE) bude známe do konca mája. Z deviatich návrhov mala včera pracovná skupina vybrať jeden až dva návrhy. Minister Ľ. Harach . . .

Ako vlani

Asi 5600 prvákov začne na jeseň študovať na Univerzite Komenského, rovnako ako pred rokom. Krivka prijímaných sa po prvý raz za desať rokov zastavila. Zatiaľ čo počet študentov prudko na. . .

Strany a hnutia

KDH - spoločne s ďalšími koaličnými stranami vypracuje návrh zákona, ktorý vyrieši otázku prípadného dvojitého členstva v politických stranách. Podľa Jána Čarnogurského na júnovo. . .

Dostatok obľúbenej kofoly

Záujem zvyšuje distribúciu aj spotrebu
Galena Opava, ako majiteľ ochrannej známky Kofola a výrobca sirupu Kofo, základnej zložky na výrobu obľúbeného sýteného nápoja k. . .

Musia byť menejcenní len preto, že sú bezpartajní?
Komentuje Ivan Sedlár
Tak pred desiatimi rokmi by sa asi medzi politikmi nenašiel žiadny, ktorý by spochybňoval tézu, že do funkcií treba predovše. . .

Tehla zvoní kvalitou

Neuveriteľný je štát, ktorý nechráni svojich občanov
Obchodná spoločnosť Tova Myjava sa zaoberá maloobchodným i veľkoobchodným predajom sanitárnej keramiky, vodoinštalačného. . .

Predpis a zákon

Glosuje Vladimír Turanský
Keď prezident Združenia podnikateľov Slovenska Karol Pavlů zhodil znenazdajky slalomový kolík v istej automobilovej súťaži zručnosti, odôvodňoval to tý. . .

Dlhodobý kontakt zvyšuje imidž

Dokumentačne orientovaný informačný systém
Elas, s. r. o., založila v auguste 1991 skupina 15 bývalých pracovníkov Ústavu elektronizácie a automatizácie systémov v. . .

Celoštátna súťažná prehliadka

Mestský dom kultúry v Šali privíta v posledné májové dni milých hostí - účastníkov už 29. celoštátnej prehliadky detskej dramatickej tvorivosti. Organizátori jej dali. . .

Za talianskou kultúrou

Už rok pôsobí v hlavnom meste Slovenska Taliansky kultúrny inštitút. Za toto obdobie dostal sa do povedomia nielen Bratislavčanov. Niektoré jeho podujatia sú určené aj iným m. . .

Jemné tóny

Flauty a sedem očarujúcich dievčat. To sú dominanty koncertu Mementum musicum, ktorý pripravilo bratislavské CC centrum na Jiráskovej ulici na 28. mája. Predstavia sa v ňom S. Pingitzero. . .

Program Media Plus

Prijatie zákona o vysielaní a retransmisii v súčasnom znení do 1. októbra tohto roka by umožnilo Slovenskej republike zapojiť sa od roku 2001 do programu Media Plus, určenéh. . .

Budhistické náramky

Náramky z najrôznejších druhov guľôčok dobývajú svet. Sú to budhistické náramky, ktoré nosia nielen preslávené spevácke či filmové hviezdy, ale čoraz viac aj mnohí politici a ek. . .

Zbierka za 86 miliónov

Na prestížnej svetovej výstave poštových známok, ktorú otvorili v Londýne, sa po prvý raz v histórii výstavy predstavila aj cenná zbierka známok britskej kráľovnej Alžbety II. . .

Netradičný kultúrny večierok

Všetci milovníci poézie, „nedospelých“ príbehov pre dospelých, grafiky a klasickej hudby sú pozvaní dnes o 17.00 hodine na Umelecký večierok Slovákov z Rumunska. Hlavný. . .

Krehká rovnováha Felixa

Predstaviteľ strednej generácie výtvarníkov, Karol Felix (1961), sa výrazne zaradil do našej kultúrnej spoločnosti. Svedčí o tom vyše sto autorských a kolektívnych výstav za. . .

Modeling u nás v začiatkoch

Či sa nám to páči alebo nie, súťaž krásy vo svete biznisu má svoje nezastupiteľné miesto. Je jednoznačne zaručenou, veľmi rýchlou a prestížnou referenciou do sveta mode. . .

drobničky

l Vyše tridsať ochotníckych súborov z celého Slovenska sa prihlásilo na 8. ročník festivalu kresťanského divadla Gorazdov Močenok 2000, ktorý sa uskutoční od 24. do 30. júla v Močenku v. . .

Piatok 26. mája

STV 1
*18.40*Grace to zvládne. Seriál USA
*19.05*Nad listami divákov
*19.15*Keno 10
*19.30*Noviny STV
*20.00*Soir. . .

Sobota 27. mája

STV 1
*18.40*Televízny informačný kaleidoskop
*19.05*Storočie športu
*19.15*Keno 10
*19.30*Noviny STV
*20.00*Cena. . .

Nedeľa 28. mája

STV 1
*18.40*On a ona u vás doma. Zábavno-súťažná relácia
*19.10*Ťah Športky
*19.30*Noviny STV
*20.00*Modrá krajina.. . .

SRo - Slovensko 1 - 26. 5. 2000

0.00 Nočná pyramída
5.05 Dobré ráno
8.30 G. Wohmannová: Pomoc príde od vrchov. Hra
10.00 Minižurnál
10.30 Odkazy - Rozprávanie o živote a diele Štefa. . .

Meniny

dnes Dušan
v sobotu Iveta
v nedeľu Viliam
dnes Filip
v sobotu Valdemar
v nedeľu Vilém. . .

Počasie

Na území Slovenska prevláda mierne narušenie zdravotného stavu meteosenzitívnych osôb, so zvýšením zdravotných ťažkostí pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému. Nižšia je telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia, častejšie sa vyskytujú nervozita, predráždenosť, mrzutosť, únava až depresia. V západných oblastiach územia predpokladáme mierne zvýšené ťažkosti pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, bolesti reumatické, starších poranení, hlavy, prípadne fantómové bolesti. Môžu sa vyskytnúť aj častejšie dýchacie ťažkosti. Pozor na úrazy a nehody!Zajtra očakávame pretrvávanie nižšej telesnej a duševnej výkonnosti a mierne zvýšených ťažkostí pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému.(zč)

Dnes bude oblačno až polojasno. V západnej polovici územia miestami prehánky alebo búrky. Inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 24 až 29, na severozápade okolo 22 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V sobotu polooblačno, miestami časom oblačno a ojedinele slabé zrážky. V nedeľu prevažne veľká oblačnosť a miestami prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 14 až 10 stupňov. Najvyššia denná teplota v sobotu 23 až 28, v nedeľu 20 až 25 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.01 a zapadne o 20.37 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 24. 5. 2000: Bratislava 100,11, Sliač 98,22, Košice 99,14, Poprad 93,73. .

Amsterdamdážď16
Atényjasno25
Belehradslnečno27
Berlínoblačno18
Bratislavaoblačno25
Bruseloblačno18
Budapešťslnečno28
Bukurešťpolojasno22
Frankfurtprehánky18
Helsinkiprehánky13
Istanbulslnečno23
Kodaňprehánky16
Kyjevslnečno24
Lisabonoblačno22
Londýnprehánky14
Madridoblačno23
Milánoslnečno28
Moskvapolojasno20
Oslooblačno14
Parížprehánky17
Prahaprehánky22
Rímpolooblačno29
Sofiapolooblačno21
Štokholmdážď13
Varšavaoblačno22
Viedeňoblačno24
Záhrebjasno28
Ženevaoblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.